Ogródek w słoju – zakładanie i pielęgnacja

 

Posiadanie własnego ogrodu dostarcza mnóstwo radości, zwłaszcza gdy odrobina pracy skutkuje pojawieniem się plonów i powstaniem świetnego miejsca do wypoczynku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. W szczególnej sytuacji są osoby mieszkające w mieście, w kamienicach lub na terenie blokowisk. Brak dostępu do gruntu uniemożliwia założenie nawet małego ogródka, więc o sadzeniu, sianiu i pielęgnowaniu roślin można co najwyżej pomarzyć. Być może właśnie dla takich osób wymyślono możliwość… stworzenia ogródka w słoju.

Czy to jest trudne?

Absolutnie nie! Najprawdopodobniej wszystkie potrzebne materiały masz na wyciągnięcie ręki, a sposób stworzenia ogródka w słoju zostanie w tym poradniku kompletnie opisany. W pierwszej kolejności musisz pozyskać odpowiedniej wielkości szklane naczynie. Duży słój to tylko jeden z pomysłów, niektórzy miłośnicy urządzania takich ogrodów korzystają też z butli lub opustoszałych akwariów. Wymogiem jest właściwy rozmiar – na tyle spory, by bez problemu zmieścić wewnątrz pewną ilość roślin i zapewnić im dobre warunki – jak również szczelność ścianek i podstaw naczynia, żeby nie ryzykować „gubieniem” wypełnienia czy wody użytej do podlewania. Przygotuj sobie również materiały służące jako wypełniacz. Może to być piasek, żwir, ziemia o dobrych właściwościach. Wybierz sadzonki roślin (o doborze właściwych gatunków w kolejnych punktach) oraz elementy dekoracyjne, Ogródek w słoju – zakładanie i pielęgnacjaktórymi ozdobisz „ogród” – ładne patyki, szkiełka, kamienie itd.

Ogródek w słoiku krok po kroku

Twój mini ogród będzie właściwie funkcjonował tylko przy stworzeniu mu odpowiednich warunków. Materiały tworzące glebę, zanim umieścisz je w słoiku, muszą zostać odkażone w celu pozbycia się zarazków, grzybów i innych szkodliwych substancji. Istnieje odpowiednia kolejność układania warstw podłoża. Na samym dole należy położyć warstwę żwiru grubości 2-5 cm – żwir będzie pochłaniał nadmiarową wodę. Druga warstwa to podłoże właściwe. Jego rodzaj, jak i poziom przepuszczalności, dobierz pod kątem potrzeb sadzonych roślin. Nie musisz układać gleby równo ani symetrycznie. Większość powierzchni w naturze nie jest idealnie równa, więc twój mini ogród okaże się ładniejszy przy lekkiej dozie nieregularności. Umieść w naczyniu kilka wybranych dodatków dekoracyjnych. Nie przesadzaj z ich ilością, bo musi zostać jeszcze sporo miejsca na rośliny – dzięki temu będą mogły spokojnie rosnąć. Ostatni etap to właśnie włożenie do środka roślin. Ulokuj je w uprzednio sporządzonych dołkach, po czym dokładnie zasyp otwory. Podlej ogródek albo bezpośrednio każdą roślinę z osobna.

Co sadzimy

Ogród urządzony w słoiku zapewnia roślinom świetne warunki do rozrostu, a to jest akurat niewskazane z uwagi na ograniczoną ilość miejsca. Wybierz kilka gatunków o podobnych wymogach co do wilgotności, rodzaju gleby i oświetlenia. Dobrym pomysłem będą: paprocie, mchy i porosty, maranta, skrzydłokwiat, czy nawet wyjątkowo interesujące rośliny drapieżne takie jak rosiczka (w jej przypadku oprócz wody trzeba będzie dostarczać też świeże owady).