5 trendów na rynku nieruchomości w 2019 roku

Nieruchomości to branża, która podlega dynamicznym przemianom. Największy wpływ na zachodzące w niej zmiany mają czynniki społeczne, nowe technologie, wymagania konsumenckie czy wzrastające wynagrodzenia. Jakie trendy na rynku nieruchomości będą najpopularniejsze w 2019 roku?

1. Coliving, czyli idea współdzielenia

Ten cieszący się coraz większym zainteresowaniem trend jest przeciwieństwem tendencji panujących jeszcze kilka lat temu, kiedy priorytetem było posiadanie własnego mieszkania. 2019 rok przynosi w tym zakresie duże zmiany. Mieszkania na wynajem, wpisujące się w ideę colivingu, znajdują się najczęściej w dużych budynkach. Przestrzenie mieszkalne dzielą się na prywatne pomieszczenia, w których mieszczą się łazienki, toalety i sypialnie oraz rozbudowane części wspólne, takie jak:

  • siłownia,
  • salon,
  • kuchnia.

Ważnym aspektem w przypadku współdzielonych mieszkań jest także lokalizacja i dostęp do najważniejszych usług w najbliższej okolicy.

2. BIM – Building Information Management

Najbliższe miesiące przyniosą również zmiany w postaci BIM, czyli cyfrowych modeli budynków, pozwalających na dokładną wizualizację nieruchomości już na etapie projektu. Zmiany te podyktowane są m.in. oczekiwaniami inwestorów i osób, chcących wynająć lub kupić mieszkanie. Takie rozwiązania umożliwiają także wprowadzenie innowacji i zmian w projekcie nawet po ukończeniu jego budowy. Dzięki cyfrowej wizualizacji propozycje przedstawiane nie tylko lokalnej społeczności, ale również władzom miasta będą dokładniejsze i o wiele lepiej oddadzą ich naturę.

3. Community management

Integracja i pielęgnowanie relacji to jeden ze znaczących trendów, który zaczyna dominować w różnych sferach życia. Community management (zarządzanie społecznością) to silna tendencja, która znalazła swoje odzwierciedlenie również na rynku nieruchomości. Indywidualne potrzeby i rozwinięte interakcje odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego właściciele nieruchomości coraz częściej zatrudniają osoby odpowiedzialne za czuwanie nad komfortem m.in. użytkowników powierzchni biurowych. Tacy pracownicy zajmują się organizacją wydarzeń integracyjnych, spotkań czy wspólnych wyjść.

4. Nowoczesne rozwiązania informatyczne

Zarządzanie nieruchomościami to już nie tylko czuwanie nad stanem technicznym budynków, dbanie o ich estetykę czy dobry kontakt z mieszkańcami. Nowoczesne rozwiązania bazują na systemach dopasowanych do potrzeb mieszkańców, którzy, ze względu na pracę i tryb życia, mają coraz mniej czasu na odczytywanie tradycyjnej korespondencji czy wykonywanie telefonów. Zarządcy decydują się więc na wprowadzanie systemów, za pomocą których informują o usterkach czy odpowiadają na pytania. Część firm oferuje też nowatorskie rozwiązania, dzięki którym każdy mieszkaniec ma własne konto w systemie i może za jego pośrednictwem sprawdzić historię rozliczeń, daty odczytów czy sprawozdania finansowe. Osoby, które interesuje profesjonalna obsługa nieruchomości w Gdyni, Poznaniu, Warszawie lub innych większych miastach, powinny zatem wybierać agencje wyróżniające się zespołem doświadczonych specjalistów znających potrzeby i wymagania klientów. 

5. Obserwacja globalnej gospodarki

Decyzje o kupnie mieszkania czy inwestycji w nową nieruchomość nie będą już tak często spontaniczne. Potencjalni nabywcy będą głębiej analizować globalną sytuację gospodarczą i wezmą pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka. Takie działania pozwolą uniknąć strat i zminimalizują ryzyko nietrafionego wyboru, dlatego część osób zdecyduje się również na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, czyli zróżnicowanie jego składu, umożliwiające większą kontrolę nad inwestycjami.