Projekty domów parterowych – na czym polega ich praktyczność?

Jednym z najczęściej wybieranych przez inwestorów rozwiązań, jeżeli mowa o budowie własnego domu, są domy parterowe. Komfortowe i praktyczne wykorzystanie przestrzeni, czy łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń, to największe zalety tego tupu obiektów. Poniżej sprawdzamy, na czym polega największa praktyczność mieszkalnych budynków parterowych.

Kto decyduje się na domy parterowe?

Domy parterowe rozplanowane są obrębie jednej kondygnacji, dzięki czemu projekt nie musi uwzględniać schodów, a dostęp do każdego pomieszczenia jest bardzo komfortowy. Dużą rolę odgrywa tu starannie zaprojektowanie wnętrz – część dzienna i nocna położone są zazwyczaj w przeciwległych końcach, a całość połączona jest pomieszczeniami uzupełniającymi i dobrą komunikacją. Sprawia to, że dom parterowy idealnie sprawdzi się jako miejsce do życia dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz niepełnosprawnych ograniczonych ruchowo.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych – jakie są korzyści?

Domy parterowe wymagają zazwyczaj działki o większej powierzchni, ze względu na swoją rozłożystość. Jednak wśród tysięcy projektów dostępnych w katalogach przedsiębiorstw specjalizujących się w dystrybucji tego typu rozwiązań, nie trudno znaleźć również projekty przeznaczone na mniejsze działki. Ta niedogodność kompensowana jest przez wspomniany, bardzo dopracowany układ pomieszczeń. Każde z nich znajduje się na jednej kondygnacji, a to niewątpliwie zaletą, która podnosi komfort codziennego użytkowania. Łatwy dostęp sprawia, domy parterowe z powodzeniem mogą konkurować z piętrowymi, a nawet okazać się przyjaźniejsze dla użytkownika. Jedna kondygnacja oznacza także poczucie większej przestrzeni i przestronności, szczególnie, gdy wykończona jest przy użyciu dużych okien. Sprawdź, jakie projekty oferuje jedna z firm https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Dom parterowy często posiada ponadto dodatkowe, atrakcyjne miejsca jak np. zadaszenie czy podcienie. Projekty tego rodzaju doskonale uzupełniają się również z ogrodem. Innymi słowy, dom parterowy jest wygodny i przyjazny, a dzięki mnogości dostępnych modeli, zarówno osoby poszukujące klasycznej stylistyki, jak i świeżego nowoczesnego wzornictwa z pewnością znajdą coś dla siebie.

Kiedy nie wybierać projektów domów parterowych

Domy parterowe najlepiej prezentują się na dużych szerokich działkach. W związku z tym, gdy dysponujemy wąskim terenem, lepiej pomyśleć o obiekcie, który będzie piął się w górę. Ogólnie rzecz biorąc, projekt domu parterowego uzależniony jest od wymiarów i wielkości działki, a także liczby sąsiadów dookoła, w związku z czym, czasami jego budowa odbędzie się kosztem ogrodu lub garażu. Również wtedy, gdy nasza rodzina liczy wielu członków, warto zastanowić się nad kilkoma kondygnacjami. W domu parterowym z konieczności strefa ogólna i prywatna będą na tym samym poziomie. Z początku takie rozwiązanie może wydawać się idealne, zwłaszcza gdy ma się małe dzieci, które dzięki temu można mieć zawsze na oku. Jednak z czasem, komfort użytkowania może zmaleć.

Projekty domów parterowych z poddaszem – co je wyróżnia

Domy parterowe z poddaszem to perspektywiczne rozwiązanie. Możliwości aranżacyjnych jest bowiem mnóstwo, a przy tym nie trzeba ich realizować do razu. Można cieszyć się pełną funkcjonalnością podstawowej kondygnacji, poddasze zostawiając w stanie deweloperskim, tak długo, aż nie podejmiemy decyzji co do koncepcji jego wykończenia. A takich może być dużo. W tym miejscu poznasz wiele z nich https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Ze względu na fakt, że dom parterowy jest rozłożysty, również jego poddasze będzie całkiem obszerne. Najprościej z poddasza zrobić składzik, dzięki którego wiele nie będzie trzeba rozwiązywać zagwozdek, co zrobić z wieloma sprzętami, które są potrzebne jedynie raz na jakiś czas. Drugie z rozwiązań to zrobić z poddasza suszarnie, biblioteczkę lub pomieszczenie o charakterystyce użytkowej. Trzecie to pełna aranżacja na pokój dzienny lub sypialnie. Jest ona wyjątkowo atrakcyjna, ponieważ Polska to potentat w produkcji elementów wykończeniowych do tego typu realizacji, jak np. okna dachowe. Dzięki temu do naszej dyspozycji na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań, które łączą w sobie jakość oraz atrakcyjną cenę.