Jeśli chcesz mieć możliwość odpoczywania na balkonie, musisz go wyposażyć przynajmniej w kilka mebli. Przyda się coś do siedzenia – krzesło, fotel, taboret – jak również coś, na czym położysz niezbędne przedmioty, talerzyki z jedzeniem, książkę czy okulary. Wśród stolików na balkon dostępnych w sprzedaży zauważalna jest duża różnorodność, przez co o wiele łatwiej dobrać taki mebel, który spełni wszystkie wymagania i potrzeby. Na małym balkonie stosuje się przeważnie stoliki pozwalające na oszczędność miejsca, czyli nieduże stojące składane lub zawieszane.
Stoliki do wieszania
Im mniejszy balkon, tym więcej trzeba się nakombinować, by „wycisnąć” z niego maksimum funkcjonalności. W takim miejscu typowe meble ogrodowe używane na dużych balkonach po prostu się nie zmieszczą. Nie uda ci się też ustawić tam wielkiego parasola czy żywopłotu z iglaków hodowanych w ciężkich kamiennych donicach. Większość mieszkań w blokach, kamienicach czy wieżowcach oferuje balkony o przeciętnym albo bardzo małym rozmiarze. Mając taki balkon, wyposażasz go tak, by zmieścić jak najwięcej nie rezygnując z wygody. Ciekawym pomysłem będą stoliki wieszane. Nie umieszczasz ich na trwałe, możesz w razie potrzeby zdjąć, łatwo złożyć i schować. Wyróżnia się dwa rodzaje tych mebli – zawieszane lub wiszące, dzięki czemu lepiej wykorzystasz specyficzny kształt i niewielki rozmiar balkonu. Praktyczność tych mebli zwiększysz, dobierając odpowiedni materiał, np. aluminium lub drewno (musisz wtedy jednak pamiętać o właściwej impregnacji). Niektóre propozycje dostępne w sklepie mogą jeszcze więcej – w chwili, gdy nie będą używane jako stolik, mogą stanowić np. podstawkę pod kwiatek.
Samodzielnie składane stoliki
Stolik na balkon możesz też wykonać sam. Przyda się standardowy zestaw majstra złotej rączki wyposażony w wiertarko-wkrętarkę, śruby, zawiasy, haki, wkręty i oczywiście budulec – w tym przypadku deski. Po stworzeniu praktycznego i malutkiego stolika zaimpregnuj go i pokryj lakierem. Będzie świetnie i długo służył.
Klasyczne stoliki stojące
Nieduży balkon nie uniemożliwia umieszczenia tam zwykłego stolika na nóżkach. Dostępne są często w zestawie z dwoma krzesłami i fotelami. Przeważnie wykonane są z drewna, metalu (np. aluminium) lub tworzywa. Bywają bardzo ciekawe pod względem wzornictwa, co więcej, kupienie od razu zestawu niweluje problem z szukaniem mebli pasujących do siebie stylem i kolorem. Jeśli chodzi o komplety, wybierz taki, dzięki któremu stworzysz na balkonie oazę relaksu w stylu, który lubisz. Niech to będą meble retro lub wiktoriańskie. Pamiętaj jednak, że najważniejszą cechą przedmiotów stanowiących wyposażenie balkonu ma być funkcjonalność i mały rozmiar. Estetyka liczy się mniej, więc nie kupuj pięknych i wyjątkowych mebli, z których nie da się korzystać, bo będą po prostu niewygodne albo się nie zmieszczą. W przypadku, gdy myślisz nad zestawem, ale wiesz, że nie uda ci się ustawić na balkonie wszystkich jego składowych, pomyśl o zakupie pojedynczych elementów, najlepiej z możliwością składania. Tym samym zapewnisz sobie łatwe czyszczenie balkonu oraz bezproblemowe przechowywanie mebli zimą.