ogrod wiosna

Utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie wymaga sporo pracy. Kiedy zejdzie śnieg i nie ma przymrozków trzeba zabrać się za prace regeneracyjne, zarówno wertykulację, aerację, nawożenie, jak i uzupełnianie ubytków trawy, podlewanie, koszenie. Wiosna to czas na sadzenie i przesadzanie roślin. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat wiosennych porządków w ogrodzie. Od czego warto zacząć?

Koszenie czas zacząć – kiedy pierwsze wiosenne koszenie i jak dobrać kosiarkę ogrodową?

Zwykle pierwsze koszenie po zimie przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Oczywiście wszystko zależy od pogody, która powinna już być wiosenna. Koszenie przeprowadzamy, gdy trawa osiągnie 6-8 cm wysokości. Z kolei w przypadku młodego trawnika, wtedy gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Kluczem jest też dobór odpowiedniej kosiarki ogrodowej, która powinna mieć wygodne zasilanie, a także wysokiej jakości noże tnące i regulację wysokości koszenia. Tak naprawdę można dobrać model w zależności od wielkości trawnika. Na te stosunkowo małe sprawdzą się kosiarki elektryczne, wtedy gdy nie trzeba ciągnąć długiego kabla. Oczywiście wiele osób nawet do takich ogrodów wybiera modele akumulatorowe bądź spalinowe, ze względu na wygodę użytkowania, bo nie trzeba uważać na kable. Roboty koszące mogą wykonać pracę za nas na małych i średnich trawnikach, jednak nie zupełnie, bo najpierw trzeba rozłożyć linki ograniczające i doprowadzające, dzięki którym urządzenie będzie się poruszało w sposób intuicyjny i rozpoznawało kształt ogrodu. Kosiarki spalinowe są najlepsze do dużych ogrodów, jeśli jest on mocno pagórkowaty, to można postawić na większe traktorki ogrodowe, wszak ich obsługa jest naprawdę przyjemna. Przede wszystkim przed wyborem modelu trzeba porównać parametry poszczególnych kosiarek, ich wydajność, głośność czy dodatkowe funkcje i wygodną regulację, także uchwytu.

Kiedy należy wykonać wertykulację?

Zakładamy, że pod warstwą śniegu, który zszedł nie było opadłych liści czy innych martwych fragmentów roślin, w związku z tym nie rozwinęła się pleśń śniegowa. Jeśli trawnik nie ma śladów zagrzybienia, a jedynie martwą darń, to trzeba ją usunąć przed przystąpieniem do nawożenia i uzupełnienia luk. Zatem należy wykonać wertykulację. Najlepiej sprawdzi się wertykulator z aeratorem. To urządzenie, które nieco przypomina wyglądem kosiarkę. Służy do usuwania mchu, który jest chwastem, a także filcu powstałego po użytkowaniu trawnika i koszeniu. Wiosną wertykulację należy przeprowadzić w marcu lub kwietniu po drugim lub trzecim koszeniu trawnika. Dzięki usunięciu filcu powietrze ma łatwiejszy dostęp do korzeni. Należy ją przeprowadzić przy chłodniejszej pogodzie, wtedy daje najlepsze rezultaty. Trzeba pamiętać, że wertykulator to urządzenie, które się nie cofa, zatem pracę wykonujemy pasami poziomymi czy też pionowymi, tworząc szachownicę. Po wykonanej wertykulacji, trzeba zebrać trawę do worków na odpady zielone.

Aeracja tuż przed nawożeniem i ewentualnie wapniowanie lub zakwaszanie gleby

Aerację, podobnie jak wertykulację wykonujemy na skoszonym i podlanym trawniku. Służy ona także temu, by do korzeni dostało się więcej powietrza, ale wykonuje w glebie okrągłe otwory, dzięki którym woda może łatwiej spływać do korzeni. Można ją wykonywać częściej niż wertykulację, wiosną najlepiej od marca do maja. Kiedy trawnik jest lekko wilgotny, to najlepszy moment na aerację. Ten zabieg sprawia, że do korzeni łatwiej dociera również nawóz. Aerację głęboką do 8 cm wykonuje się na glebach twardych i zbitych. Po zakończonej aeracji można przystąpić do nawożenia, wapniowania czy też zakwaszania gleby.

Uzupełnianie ubytków trawnika i podlewanie – o czym należy pamiętać?

Na sam koniec można uzupełnić ubytki trawy po zimie. Tutaj należy pamiętać, by zastosować taką samą mieszankę traw. Dzięki temu uzyska się jednolity zielony dywan, a trawa będzie miała te same potrzeby, co do nawożenia czy podlewania. Jeśli chodzi o to ostatnie, to warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania. Wąż ogrodowy powinien być wyposażony w różne dysze, dzięki czemu strumień wody będzie dopasowany zarówno do trawnika, jak i rabat. Można oczywiście postawić również na systemy kroplujące.

Ogród może prezentować się naprawdę dobrze, jeśli zadbasz o odpowiedni dobór urządzeń, a także kolejność prac. Dzięki nim Twój trawnik obudzi się wiosną do życia. Oczywiście trzeba zadbać także o przycinanie krzewów czy traw ozdobnych oraz zrównoważone nawożenie i podlewanie wszystkich roślin.