Projektujemy przestrzeń ogrodową – jak stworzyć ciekawą aranżację?

0
2118

Ogród składa się z wielu elementów, które razem powinny tworzyć spójną i estetyczną całość. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zieleń – każdy doświadczony ogrodnik wie, że równie ważne są tu dodatkowe dekoracje, figurki czy płoty ogrodowe. W procesie projektowania przestrzeni posesji, nie można pominąć żadnego z jej aspektów, który mógłby okazać się istotny względem reszty. Niektóre sprzęty spełniają nie tylko funkcję typowo ozdobną, ale mają także praktyczne zastosowanie, przez co nie może ich zabraknąć nawet po całkowitej zmianie projektu ogrodu. Wyznaczanie ścieżek na działce lub podział poszczególnych grządek to zaledwie kilka przykładów zastosowań płotków ogrodowych.

Podwórko ze stylem – jak wkomponować płoty ogrodowe w swoją posesję

Jeśli chcemy wspiąć się na wyżyny ogrodnictwa, warto jest przynajmniej spróbować wyjść poza schemat i przetestować znane akcesoria w nieco mniej codziennym wydaniu. Projektując swoje podwórko, należy przede wszystkim wykazać się kreatywnością – jeśli nie mamy pomysłu na własne otoczenie, to nawet najdroższe sprzęty nie rozwiążą tego problemu. Rzecz jasna, wcale nie trzeba rezygnować z pewnych, ustalonych schematów w ogrodowym designie – wystarczy nadać im nieco odmienny charakter, modyfikując je w zależności od własnych potrzeb. Dobry przykładem mogą być tu płoty ogrodowe – chociaż niemal każdy, operujący na rynku producent sprzedaje dość uniwersalnie modele, to każdy może w razie potrzeby je zmodyfikować, choćby po prostu przemalowując je.

Największe znaczenie ma tu jednak rozkład płotków. Aby skomponować je umiejętnie, warto jest w pierwszej kolejności przygotować sobie uproszczony plan posesji, z zaznaczaniem wszystkich, występujących na niej podwyższeń, skrawków ziemi wydzielonych na kwiaty, oraz innych, istotnych punktów, jak choćby młode sadzonki drzew. Płoty ogrodowe mają za zadanie przede wszystkim:

  • Wydzielić wybrane partie posesji
  • Ochronić sadzonki i wolno stojące kwiaty przed przypadkowym skoszeniem
  • Zwrócić uwagę na najważniejsze punkty ogrodu
  • Pełnić rolę dodatkowej dekoracji

Właściwe ulokowanie ich jest zatem absolutną podstawą, o której nie można zapomnieć już przy wczesnej fazie projektowania ogrodu.

Jakiego typu płoty ogrodowe spiszą się najlepiej?

Na rynku możemy napotkać się na szeroki wybór płotków i obrzeży do ogrodu. Poszczególne produkty mogą bardzo się od siebie różnić – mamy klasyczne modele wykonane z drewna, a także ozdobne egzemplarze metalowe, nadające się do zupełnie innych projektów. Płoty ogrodowe różnią się także, kolorem, wysokością oraz szerokością. Czasem wybór odpowiedniego produktu okaże się dość problematyczny, gdyż ilość dostępnych wariantów może przerastać – jeśli planujemy większą inwestycję, warto jest przetestować tak płotek w małych odcinkach lub spróbować przeprowadzić prostą wizualizację efektów końcowych.