Panele fotowoltaiczne – planujesz montaż na dachu w dolnośląskim

Dach to zdecydowanie najczęstszy wybór wśród inwestorów, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Współczesne moduły PV są już na tyle estetyczne, że nie psują wyglądu domu, a przez wielu mogą wręcz być uważane za atrakcyjny element otoczenia. Dach daje nam również szerokie możliwości w zakresie takiego skierowania ogniw fotowoltaicznych, aby ich praca była maksymalnie efektywna. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wiąże się jednak z kilkoma bardzo ważnymi aspektami, które po kolei omawiamy w naszym artykule.

Najpierw trzeba sprawdzić, czy dach to rzeczywiście optymalny wybór

Wielu inwestorów uznaje montaż paneli fotowoltaicznych na dachu za coś oczywistego i nawet nie bierze pod uwagę innego rozwiązania. Rzeczywiście, w większości przypadków taki montaż jest jak najbardziej możliwy oraz wskazany, natomiast może się okazać, że z jakiegoś powodu firma odpowiedzialna za dobór i zamontowanie instalacji odradzi klientowi dach.

Najczęściej jest to spowodowane:

  • niekorzystnym skierowaniem połaci dachowych względem stron świata,
  • licznymi przeszkodami naturalnymi wokół budynku, które rzucają cień na dach,
  • słabą konstrukcją dachu (spróchniała więźba, niefachowe wykonanie konstrukcji),
  • niedostateczną powierzchnią dachu, jak na potrzeby wstępnie dobranej instalacji pokrywającej zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym.

Aby to wszystko sprawdzić niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu przez eksperta. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję, czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest najkorzystniejszym lub po prostu dopuszczalnym rozwiązaniem.

Taki zupełnie niezobowiązujący audyt swoim klientom oferuje Sun For You, jeden z najwyżej ocenianych wykonawców instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim. Audyt można zamówić np. przez stronę internetową firmy – https://www.sunforyou.pl/.

Czy instalacja na pewno zmieści się na dachu Twojego domu?

To wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Nie sugeruj się tym, że dach ma dużą powierzchnię. Jeśli jest to dach kopertowy, z licznymi załamaniami, to może się okazać, że montaż odpowiedniej liczby modułów fotowoltaicznych na jednej połaci będzie po prostu niemożliwy.

W dużym uproszczeniu można napisać, że moduły fotowoltaiczne (monokrystaliczne) o łącznej mocy 5 kW zajmą powierzchnię około 25 metrów kwadratowych – a mówimy tutaj przecież o niedużej instalacji PV. Dodatkowo trzeba się upewnić, czy będzie możliwe zamontowanie wszystkich ogniw fotowoltaicznych na tej połaci, która jest najkorzystniej skierowana względem stron świata (np. o orientacji południowo-zachodniej).

Oczywiście obecnie nie ma żadnego problemu, aby podzielić instalację na osobne obwody i np. część paneli zamontować po stronie południowej, część po wschodniej lub zachodniej (wystarczy odpowiedni inwerter lub zastosowanie systemu z tzw. mikroinwerterami). Tutaj jednak musi się już wypowiedzieć ekspert, który oceni, czy takie rozwiązanie pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym, a także czy będzie dostępne w budżecie inwestora.

Rodzaj pokrycia dachowego

Panele fotowoltaiczne można montować na niemal każdym pokryciu dachowym: od dachówki, przez blachę, aż po gont. Wszystko zależy tutaj od zastosowanych elementów mocujących – profesjonaliści na pewno sobie z tym poradzą.

Istnieją jednak i takie pokrycia, które wykluczają zamontowanie modułów PV na dachu. Jednym z nich jest eternit (głównie chodzi tutaj o bezpieczeństwo pracowników firmy monterskiej).

Więcej o tym, na jakich pokryciach dachowych można montować panele fotowoltaiczne, a na jakich nie, przeczytasz w artykule na stronie https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dolnoslaskie-na-jakim-pokryciu-dachowym-mozna-montowac-panele-pv/.

Jak widać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie jest wcale tak oczywistą kwestią. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o miejscu montażu zawsze należy skonsultować się z ekspertami, którzy na co dzień montują instalacje PV i potrafią rzetelnie ocenić, czy dany dach rzeczywiście nadaje się do umieszczenia na nim modułów.