Niezawodna pralka – jak wybrać, by cieszyć się nią przez

Niezawodność to jedna z ważniejszych i najbardziej pożądanych cech, jeśli chodzi o sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Aby zakupionymi urządzeniami móc cieszyć się przez lata, warto zastanowić się, jakie funkcje powinien posiadać dany sprzęt, by mógł należycie sprawować swoją funkcję. W przypadku pralek pod uwagę należy wziąć długość okresu gwarancyjnego, roczne zużycie energii elektrycznej oraz wody, ładowność oraz dostępność programów dedykowanych konkretnym grupom tkanin. Jak wybrać pralkę, aby cieszyć się nią przez lata?

Pralka – najważniejsze czynniki

Pralka w większości przypadków stanowi zakup, przynajmniej z założenia, na wiele lat. Z tego powodu naprawdę opłaca się poważnie zastanowić nad swoimi oczekiwaniami względem tego sprzętu. Jeden z podstawowych czynników przesądzających o funkcjonalności danej pralki to ładowność jej bębna. Jeśli ładowność okaże się zbyt mała, konieczne będzie częstsze pranie odzieży, co będzie miało przełożenie na zużycie energii elektrycznej, wody i środków chemicznych. Warto więc zastanowić się, jaka powinna być optymalna pojemność bębna. Ładowność pralek dostępnych na rynku zaczyna się już od 1 kilograma, ale z całym przekonaniem można stwierdzić, że nawet dla osoby mieszkającej samotnie okaże się to za mało. Optymalna ładowność dla jednej osoby to 4-5 kilogramów, w zależności od trybu życia i rodzajów pranej odzieży. Rodziny z dziećmi, z kolei, powinny zaopatrzyć się w większą pralkę – 6 kilogramów to absolutne minimum, a optymalna ładowność to 8 kilogramów. Przykładowym modelem o takiej pojemności jest pralka Samsung WW80M644OBW.

Długość okresu gwarancyjnego jest równie ważna, szczególnie w przypadku sprzętów mających służyć przez lata. Im dłuższy czas gwarancji, tym prawdopodobnie wyższa jakość urządzenia. To czynnik, na który warto zwracać uwagę; o ile sklepy-dystrybutorzy oferują zwykle dwuletnią gwarancję na sprzęt, producent może dać klientom o wiele dłuższy czas na zgłoszenie ewentualnych problemów z użytkowaniem. Tak jest w przypadku pralek Samsung – w modelach takich jak WW80M644OBW i innych – oraz Bosch. Obydwaj producenci proponują klientom aż 10-letni okres gwarancji na pralki.

Osoby, które interesują się oszczędzaniem oraz wprowadzaniem do gospodarstwa domowego rozwiązań ekologicznych powinny wziąć pod uwagę rodzaj klasy energetycznej, w której pracuje dana pralka. Przykładowo, pralka Samsung QuickDrive WW80M644OBW/EO reprezentuje klasę A+++, czyli najwyższą, a co za tym idzie, cechuje się najniższym na rynku zużyciem energii. Warto wiedzieć jednak, że im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym niższe będą roczne wydatki na energię elektryczną, ale cena sprzętu będzie wyższa. Zakładając, że urządzenie będzie działać bezawaryjnie, wydatek zwraca się zwykle po około 4 latach. Jedno jest pewne – za niezawodność warto zapłacić!

Niezawodność dotyczy także zestawu funkcji dostępnych w ramach konkretnej pralki. Warto dostosować go do swoich potrzeb – przykładowo, pralka Samsung QuickDrive WW80M644OBW/EO to propozycja dobra dla rodziny, ponieważ posiada programy dedykowane różnym rodzajom tkanin oraz jest bardzo wydajna. WW80M644OBW cechuje również obecność systemu samooczyszczenia, który przyda się osobom zabieganym. Z kolei Indesit BTWA51052 to opcja dla singla – niewielki bęben i podstawowy zestaw programów pozwolą na komfortowe wypranie wszystkich niezbędnych rzeczy.