Zdecydowana większość gatunków róż (zwłaszcza te, które wywodzą się z Azji, Północnej Afryki czy Włoch) wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozami. Bez ochrony róże mogą słabiej kwitnąć w następnym sezonie, a w skrajnych przypadkach – obumierać lub poważnie zachorować. Jak przygotować róże na zimę? Czego najbardziej potrzebują poszczególne odmiany róż? Sprawdź nasz tekst!

Zanim przystąpisz do zabezpieczania róż przed mrozem, warto pamiętać, że nie wszystkie szkody wyrządzone tym roślinom przez zimę wynikają z braku osłon. Otóż ważnym elementem pielęgnacji róż jest ich obfite podlewanie przed pierwszymi minusowymi temperaturami – rośliny nie mogą bowiem pobierać wody z zamarzniętej gleby, co zimą doprowadza do ich zaschnięcia.

ZIEMOVIT radzi także zwrócić uwagę na moment, w którym przystępuje się do zabezpieczania róż na zimę. Zbyt wczesne okrycie krzewów jest bowiem bardzo niebezpieczne – izolowane warstwą materiału zabezpieczającego ciepło opóźnia przejście róż w stan spoczynku, przez co stają się one szczególnie wrażliwe na spadki temperatur. Dlatego z przygotowaniem ochrony róż najlepiej poczekać do kilku dni po pierwszym przymrozku.

Jak zatem skutecznie chronić róże przed zgubnym wpływem mroźnego wiatru i śniegu? Czytaj dalej i poznaj kilka porad, dzięki którym Twoje róże będą bezpieczne.

Kopczykowanie krzewów róż – pielęgnacja i skuteczna ochrona przed mrozem i szkodnikami

Jedną z podstawowych metod zabezpieczenia róż ogrodowych przed zimą jest usypywanie kopczyków przy podstawie krzewu. Kopczyki mają za zadanie zatrzymywać ciepło i wilgoć w glebie wokół korzeni rośliny, zapobiegać zamarzaniu ziemi, a ponadto chronić pędy róż przed szkodnikami działającymi również zimą. Oto jak należy przystąpić do usypywania kopczyków przy krzewach:

  • przygotować ziemię ogrodową, lekko przeschnięte liście, korę lub torf ogrodniczy;
  • u podstawy krzewu róży usypać kopczyk na wysokość 20–30 cm przy użyciu jednego z powyższych materiałów (w przypadku róż parkowych i okrywowych kopczyk warto uzupełnić także warstwą kory o grubości ok. 6 cm);
  • wystające ponad kopczyk pędy róż przykryć gałązkami roślin zimnozielonych (np. jodły czy świerku).

Zimą warto co pewien czas sprawdzać, czy kopczyk się nie rozsypał – wówczas trzeba go czym prędzej naprawić.

Okrywanie róż zimą – jakich materiałów użyć?

Aby zabezpieczyć róże przed śniegiem i zamarzaniem, należy jednak zastosować również inną metodą ochrony, czyli dokładne okrycie roślin specjalnym materiałem. Uwaga: do okrywania róż (i innych roślin ogrodowych) nie należy używać folii lub innego materiału nieprzepuszczającego powietrza. Spowoduje to bowiem gnicie pędów rośliny. Idealnym materiałem do okrywania róż na zimę jest za to tzw. agrowłóknina, charakteryzująca się lekkością i częściowym przepuszczaniem światła, wody oraz powietrza.

Warto także pamiętać, że okrywanie róż wygląda nieco inaczej w przypadku różnych typów tych roślin.

  • Róże pnące – pielęgnacja i okrywanie tych róż, ze względu na znaczne rozmiary krzewu, sprawia duży kłopot. Do podpory, po której pną się róże, należy przywiązać słomę (luźną lub w postaci mat) i tak obwiązać ją wokół rośliny, aby wiatr nie mógł zniszczyć osłony. W przypadku młodych róż pnących można także przygiąć pędy do ziemi, przysypać je ziemią i owinąć agrowłókniną.
  • Róże pienne – jeśli wcześniej przywiązałeś róże pienne do palika, to zimą wystarczy przygiąć je do ziemi, włożyć ich koronę do dołka i przykryć warstwą ziemi ogrodowej.

Młode róże ogrodowe o standardowym pokroju należy po prostu przykryć agrowłókniną (wcześniej między pędami krzewu dobrze jest umieścić dodatkową izolację w postaci słomy). Z kolei jeśli zależy Ci na dodatkowej ochronie na wypadek np. gradu – pomyśl o zamontowaniu styropianowego daszku nad różami.

Szukasz więcej porad, jak zadbać o ogród zimą? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT!