Efektowna podłoga niestety wymaga sporo wysiłku przy projektowaniu i tworzeniu. Jednym z bardziej popularnych sposobów na ładną posadzkę jest położenie płytek. Nie każdy potrafi to zrobić przy pierwszym podejściu, ponieważ jest to dość trudne i niewdzięczne zadanie. Jeśli chcesz uniknąć problemów i sprawnie pokryć podłogę płytkami, zapoznaj się z poradnikiem, jaki dla ciebie przygotowaliśmy.
Krok pierwszy – właściwe przygotowanie podłogi
Pierwszy etap prac to przygotowanie podłogi pod dalsze działania z wykorzystaniem płytek. Jest to niezbędne, by późniejsze działania miały pozytywne skutki. Musisz oczyścić miejsce pracy z tłuszczów różnego rodzaju, czyli pozbyć się plam z wosku, oleju itd., bo ich pozostawienie powodowałoby niewłaściwe trzymanie kleju. Drugi krok to wyrównanie powierzchni, co możesz zrobić np. szpachlą, wykorzystując poziomicę do sprawdzenia, czy płaszczyzna jest idealnie równa. Warto uczynić to bardzo dokładnie, gdyż w przypadku pozostawienia nierówności nowa podłoga szybko się odkształci. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność położenia pod płytki np. sklejki. Cokolwiek umieszczasz na podłodze na tym etapie, zadbaj o dokładne przytwierdzenie i równie dokładne przybicie gwoździ, żeby ani trochę nie wystawały.
Krok drugi – przechodzimy do układania
Doświadczenie nakazuje układać płytki od środka ku bokom pomieszczenia. Niezbędne jest więc znalezienie punktu będącego owym środkiem. Najpierw wyznacz środkowe punkty poszczególnych ścian, a później połącz punkty leżące naprzeciw siebie (czyli narysuj linie łączące przeciwległe ściany). Linie przetną się w jednym miejscu i właśnie to miejsce będzie środkiem danego pokoju. Dołóż starań, by wyznaczanie poszczególnych punktów wykonać z jak największą pieczołowitością. W razie potrzeby zmierz wszystko kilka razy.
Rozpocznij układanie od znalezionego wcześniej punktu. Na początku nie przytwierdzaj płytek klejem, wystarczy, że położysz je zachowując porządek wspomniany powyżej. Pokryj płytkami wyznaczane wcześniej linie. Może się zdarzyć, że pojawi się dość typowy problem – pomiędzy ostatnią płytką z linii a ścianą zostanie odległość niepozwalająca już na włożenie całej płytki. Jeśli to możliwe, przesuń cały ciąg płytek by spróbować zmieścić jedną więcej. Innym rozwiązaniem jest przycinanie płytki i wpasowywanie jej w pozostające otwory. Pamiętaj, żeby robić to bardzo dokładnie i równo.
Krok trzeci – wymyśl plan
Jeśli masz jednorodne płytki, nie ma znaczenia, jak je ułożysz, podłoga i tak będzie wyglądała tak samo. Plan jest ważny w sytuacji, gdy masz np. różnokolorowe płytki bądź niektóre są ciemniejsze, inne jaśniejsze. Zrób szkic idealnego ułożenia płytek na kartce papieru i przestrzegaj go podczas pracy.
Krok czwarty – nakładanie kleju
Masz już wyznaczony środek pomieszczenia i wiesz, jak będą ułożone płytki. Musisz teraz pokryć płaszczyznę podłogi klejem. Służy do tego odpowiednie narzędzie – paca zębata, nadają się też akcesoria malarskie takie jak wałki lub pędzle. Krok ten wymaga również cierpliwości. Do następnego etapu przechodzisz po ok. 15 minutach, kiedy położony klej uzyska właściwą konsystencję. Możesz sprawdzić palcem – nie powinien się przyklejać do powierzchni podłogi.
Krok piąty – właściwe układanie
Płytki układasz od wyznaczonego środka. Musisz robić to jeszcze dokładniej niż wcześniej, bo tym razem nie jest to przymiarka, tylko ostateczny etap działań. Pilnuj, by każda położona płytka szczelnie przylegała do drugiej. Układaj z dużą precyzją, poruszając się konsekwentnie od środka do boków pomieszczenia.