Doniczki produkcyjne to dany rodzaj doniczek, które produkowane są masowo. Dlatego też, jeżeli produkowany jest jeden ich rodzaj, każda z nich wygląda tak samo, różnią się jedynie wielkością czy kolorem. Doniczki produkcyjne mają więc słabszą jakość niż donice produkowane w mniej licznych seriach, ale ich hurtowe kupno pozwala na zakup w bardzo korzystnych cenach.
Wady i zalety. Dla kogo warto?
Zdecydowanie największą wadą doniczek produkcyjnych jest ich jakość. Jednak nie jest to zasada, która zawsze się potwierdza. Przed zakupem należy dowiedzieć się z jakiego tworzywa wykonana jest donica i czy spełnia nasze wymagania. Jednocześnie kolejną wadą, która właśnie okazuje się być największą ich zaletą, jest monotonność tych doniczek. Każda z nich jest taka sama, różnią się jedynie wielkością czy kolorem, jednak w większości dominuje pod tym względem kolor czarny czy brązowy. Dlatego też pozostawia to możliwość, iż każdą taką donicę produkcyjną można przysposobić do donicy spersonalizowanej. Możemy po prostu zmieniać jej wygląd dowolnie. Dodatkowo świadomość zakupu donicy w niższej cenie sprawia, że nie musimy się przejmować czy zostanie ona wyrzucona czy nie po stwierdzeniu, iż nie jest jednak dla nas odpowiednia. Ozdabianie własnej donicy wzmaga kreatywność, a przede wszystkim pozwala na tworzenie własnych, indywidulanych aranżacji związanych z pomysłami wyglądu naszego ogrodu, domu, tarasu czy balkonu. Dodatkowo możemy mieć pewność, że będzie ona oryginalna i niepowtarzalna.
Najlepsze zastosowanie – uprawa produkcyjna roślin
Doniczki produkcyjne najlepiej sprawdzą się jednak w wypadku uprawiania dużych plantacji, czy to drzew, kwiatów czy innych roślin, ponieważ przy takim zastosowaniu estetyka doniczki pozostaje drugorzędna. Doniczki produkcyjne wykonane są z wysokiej jakości czarnego plastiku. Nadają się doskonale do produkcji rozsady roślin, siewu, jak i sadzonkowania. Mogą służyć do ukorzeniania sadzonek zielnych. W dnie doniczek znajdują się otwory, dzięki którym odprowadzany jest nadmiar wody, który zbiera się podczas podlewania roślin. Uzupełnione dodatkowo odpowiednim podłożem utrzymują wilgotność gleby i odpowiednią temperaturę. Przyczynia się to do szybkiego kiełkowania nasion i efektywnego ukorzeniania roślin.
Elastyczność plastiku, z którego wykonane są doniczki produkcyjne sprawia, że z łatwością można wyciągnąć z nich młode rośliny wraz z bryłą korzeniową nie powodując ich uszkodzenia. Wystarczy jedynie odpowiednio namoczyć podłoże, a następnie delikatnie nacisnąć boki doniczki. Jest to bardzo przydatne, ponieważ masowa uprawa roślin wiąże się nieustannym przesadzaniem ich do coraz większych donic.
Doniczki produkcyjne mają zatem swoje wielorakie zastosowanie – zarówno w wypadku uprawy masowej roślin, jak również w dbaniu o ogród i hodowaniu roślin ozdobnych. Elastyczność tworzywa pozwala na szybkie przesadzie roślinek, a także na odporność na uszkodzenia. Dodatkowo, pomimo niezbyt estetycznego wyglądu doniczek produkcyjnych można wykreować na nich swoje własne, indywidualne wzory – wystarczy jedynie doza fantazji!