Pod nazwą Chemex kryje się wyjątkowo użyteczny zaparzacz do kawy. Przez znawców uważany jest za element posiadający jeden z najlepszych designów, jeśli chodzi o sztukę użytkową. Przedmiot ten zyskał bardzo szybko popularność wśród osób o różnej zasobności portfela. Wygrał bezkonkurencyjnie z wieloma o wiele droższymi i bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Odkąd jest dostępny na rynku (a to już całkiem długi okres – ponad 75 lat), cieszy się sporym upodobaniem wśród miłośników kawy, nie tylko zwykłej, ale i różnych jej odmian. Co na to wpływa?
Kilka słów o genezie
Zaparzacz do kawy Chemex został stworzony przez dr Petera Schlumbohma, niemieckiego naukowca zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych. Premiera wynalazku miała miejsce w 1941 r. Schlumbohm był chemikiem i w swojej pracy wykorzystywał mnóstwo typowych naczyń, które wyjątkowo podobały mu się pod względem kształtu i ergonomiczności. Wymyślił więc zaparzacz do kawy o bardzo podobnym kształcie, nie wiedząc jeszcze, że jego twór tak szybko podbije serca ludzi na całym świecie. Zaparzacz posiada charakterystyczne przewężenie, dzięki czemu możliwe jest spowolnienie przepływu gorącej wody przez umieszczone w urządzeniu ziarna kawy. Często wyposaża się Chemex w dodatkowe grube filtry z papieru – firmowe, więc doskonale dopasowane do urządzenia – dzięki którym wyłapywany jest wszelki osad. Efektem działania Chemexu jest aromatyczna, smaczna kawa bez charakterystycznej goryczki.
Atrakcyjny projekt
Kto by pomyślał, że zaparzacz przypominający laboratoryjną kolbę okaże się aż takim przebojem? Kształt Chemexu uznawany jest przez użytkowników za klasyczny, stylowy, uniwersalny i stanowi to jeden z wielu powodów popularności tego urządzenia. Trzeba dodać, że mimo pewnych modyfikacji wykonanych przez lata, produkt obecnie stosowany nie różni się mocno od pierwowzoru.
Użytkowanie w praktyce
Jeśli chodzi o praktyczne działanie, z parzeniem kawy za pomocą Chemexu wiąże się pewien rytuał. Dla osiągniecia najlepszego smaku kawy pierwszym krokiem powinno być podgrzanie wnętrza urządzenia za pomocą zagotowanej wody. Wystarczy około pół litra wrzątku, którym należy „przepłukać” Chemex i wylać. Następnie trzeba wsypać do środka ilość kawy grubo zmielonej w proporcji 6g/100 ml wody. Pamiętaj o odpowiedniej prędkości zalewania ziaren wodą. Pierwsza niewielka porcja wody służy właściwemu przygotowaniu ziaren, następną porcję należy wlać po około pół minuty. Lej wodę powoli, dzięki czemu ziarna nie zmienią swojej pozycji i nie wygenerują podczas ruchu za dużo goryczki. Gdy cała woda znajdzie się we wnętrzu zaparzacza, pamiętaj o usunięciu filtra. Szacuje się, że najlepszy smak kawy da się wydobyć z ziaren po ok. 4,5 min. parzenia.
Dodatki i akcesoria
Jeśli kupujesz Chemex, przemyśl dobór kilku akcesoriów, więc oczywiście zapasu filtrów, podręcznej wagi, młynka do mielenia ziaren – może być ręczny lub elektryczny – oraz miernika czasu pokazującego, czy kawa już się zaparzyła. Dzięki tym dodatkom proces przygotowywania kawy będzie przyjemniejszy i bardziej zautomatyzowany.