Uprawa roślin ozdobnych to dobry sposób na upiększenie każdego wnętrza i nie tylko. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, a nawet jeśli wybrany gatunek nie kwitnie, na pewno charakteryzuje się efektownymi liśćmi lub pięknym zapachem. Wybór roślin do wnętrza musi być przemyślany, bo każda lubi co innego, jedna będzie czuła się najlepiej w nasłonecznionym miejscu, inna w cieniu, jeszcze inna musi być podlewana obficie każdego ranka. Trzeba też mieć na uwadze to, że większość gatunków wymaga określonej opieki, jak również zwracania uwagi na ewentualne symptomy choroby. W takich wypadkach należy szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Po czym poznać, że roślina choruje?
Utrata urody?
Przeważnie tylko baczna obserwacja rośliny każdego dnia pozwala na wykrycie pierwszych objawów, które mogą nas zaniepokoić. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie symptomy, jak:
– wrażenie przesuszenia mimo odpowiedniego podlewania
Chociaż roślina jest podlewana regularnie i w odpowiedni sposób, zaczyna wyglądać, jakby nie robiono tego już dawno. Liście lub kwiaty wydają się mało jędrne, tracą żywą barwę, później więdną – brak podjętych działań doprowadza najczęściej do ich opadnięcia bądź całkowitego uschnięcia. W chorobach często zdarza się, że ich główny atak dotyczy pory kwitnienia rośliny, mamy więc piękne kwiaty i jednocześnie symptomy nagłego więdnięcia.
– plamki, przebarwienia, zmiany koloru części rośliny
Symptomem choroby może być np. nieodpowiednie wybarwienie liści czy kwiatów rośliny, dostosowującej się do warunków. Nasze zaniepokojenie powinny obudzić też wszelkie mniejsze i większe plamki na liściach, zmiana barwy na brzegach liści czy kwiatów, zbyt „blada” czy lekko zażółcona zieleń liści.
– brak wzrostu
Roślina nie rośnie mimo właściwej pielęgnacji i podlewania. Nie wykształca kwiatów i/lub pojawienie się pączków nie powoduje kwitnienia.
– opadanie kwiatów, liści
Zauważamy opadanie niewykształconych lub dojrzałych kwiatów oraz liści. Opadłe części sprawiają wrażenie kompletnie wysuszonych.
Jak temu przeciwdziałać?
W przypadku zauważenia któregokolwiek z objawów trzeba działać – najlepszą metodą jest znalezienie bardzo dokładnych informacji o danej roślinie i zweryfikowanie oferowanej jej pielęgnacji pod kątem możliwości wystąpienia błędów. Być może objawy nie dotyczą choroby, ale niewłaściwego traktowania rośliny. Dzieje się tak za sprawą narażenia jej na znaczną utratę odporności poprzez złe ustawienie lub nieodpowiednie nawyki pielęgnacyjne. Wśród nich wymienia się:
– podlewanie zbyt małą/ zbyt dużą ilością wody, za rzadko lub za często – każdy gatunek ma inne wymagania co do tego, niektóre trzeba nawadniać nie bezpośrednio do doniczki, ale do podstawki, inne się zrasza, itd.
– stosowanie nawozu, gdy roślina go nie potrzebuje / brak stosowania nawozu w sytuacji odwrotnej / niewłaściwy nawóz
– złe ustawienie rośliny. Niektóre mogą stać na słońcu, inne preferują cień, inne wilgotność i wysoką temperaturę. Część gatunków reaguje objawami chorobowymi wskutek przestawienia ich z jednego miejsca w inne.