Do aranżacji małych pomieszczeń należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, ponieważ rzeczy, które dobrze wyglądają w dużych wnętrzach, mogą absolutnie nie pasować do małych pomieszczeń. Projektant wnętrz z Warszawy Magda Knappe z pracowni MKdezere opowiada bardziej szczegółowo o technikach i rozwiązaniach, które wizualnie zmniejszają przestrzeń i nie pasują do niewielkich wnętrz w domu czy mieszkaniu.
Jeśli w wpiszesz w wyszukiwarkę hasło projektant wnętrz warszawa znajdziesz także innych projektantów do których możesz zgłosić się po poradę.
1. Dywan w złym rozmiarze
Ten element to świetny sposób na zarządzanie dostępną przestrzenią, ale jeśli wybierzesz niewłaściwy rozmiar, zrujnuje to cały pomysł na projekt. Za mały dywan zniknie we wnętrzu, a zbyt duży – wizualnie zmniejszy pomieszczenie.
Należy pamiętać, że drzwi otwierające się do wnętrza pokoju nie powinny dotykać dywanu. Im większa powierzchnia podłogi przykryta jest miękkim dywanem, tym bardziej kontrastowy powinien być kolor dywanu w stosunku do podłogi i odwrotnie. Kluczowe obszary w pomieszczeniu są doskonale podkreślone przez średniej wielkości dywany, którego rozmiar wyniesie około 2-2,5 metra. Takie dywany najlepiej nadają się do układania przed łóżkiem, pod stołem w jadalni czy w części wypoczynkowej w salonie. Ważne jest, aby stopy osób siedzących na sofie czy fotelu znajdowały się na dywanie, a nie na gołej podłodze, a produkt powinien być całkowicie widoczny i pełnił bardziej funkcję akcesorium niż funkcjonalnego detalu wnętrza.
2. Duże i średnie obrazy
Gołe ściany wywołują wrażenie niekompletności i nie pozwalają na nadanie wnętrzu całościowego i harmonijnego charakteru.
Jednak natychmiast zrezygnuj z pomysłu udekorowania pokoju obrazem z dużym i rzucającym się w oczy wzorem – dzieło sztuki natychmiast przyciągnie uwagę, a duży przytłaczający wzór zmniejszy pomieszczenie.
Lepiej wykorzystać jako ozdobę kilka drobnych detali artystycznych, które pozwolą oczom podróżować po wnętrzu i ukryć prawdziwe wymiary pomieszczenia. Może to być seria plakatów, fotografii w minimalistycznych ramkach, pięknie zaprojektowanych własnych rysunków, kolekcja talerzy i tak dalej. Starannie wybrane kompozycje elementów średniej wielkości to świetna opcja do małych pomieszczeń.
Więcej porad specjalisty znajdziesz na stronie https://projektowaniewnetrz24.eu/
3. Duże meble
Bez względu na to, jak miękkie i wygodne może wydawać się duże łóżko, co od razu zauważyłeś w sklepie, lepiej zrezygnować z zakupu, jeśli chcesz je umieścić w małej sypialni. Dotyczy to nie tylko łóżka, ale także innych mebli o dużych gabarytach, które zajmują niemal całą dostępną przestrzeń, nie pozostawiając pola manewru.
Najlepszą opcją byłoby rozważenie kompaktowych i wielofunkcyjnych elementów wyposażenia wnętrz. Na przykład łóżko wbudowane w szafę, stolik kawowy, który zamienia się w pełnoprawny stół jadalny itp. Przezroczyste przedmioty, a meble na cienkich nogach nie przeciążają małego pokoju.
Pamiętaj: Meble z jednej kolekcji też nie są najlepszym rozwiązaniem. Sprawią, że pokój staje się prosty, banalny, pozbawiony smaku i indywidualności, a po chwili staje się nudny. Do urządzenia pokoju lepiej wybrać meble z różnych kolekcji, które będą ze sobą współgrały pod względem kształtu, koloru, wzoru lub stylu.
Może Cię też zainteresować artykuł projekt salonu.
4. Masywny żyrandol
Jeśli mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, pewnie odczuwasz dyskomfort nie tylko z powodu małej powierzchni pokoi, ale także z powodu niskiego sufitu. Aby nie „wywierał presji” na ciebie i nie zamieniał pokoju w ciasną szafę, zrezygnuj z pomysłu zawieszenia dużego żyrandola. Zwróci zbyt dużą uwagę na sufit i wyraźnie wytyczy środek pomieszczenia, co nie zawsze jest dobre.
W małych pomieszczeniach lepiej unikać dużych lamp, preferując oświetlenie punktowe na całym suficie. Jeśli światło dzienne nie wpada do niektórych części pomieszczenia, zadbaj o dodatkowe lampy. Na przykład miejsce pracy można wyposażyć w lampę stołową, lampę podłogową, którą można umieścić w pobliżu krzesła, aby wygodnie czytać wieczorami, a nad łóżkiem można zawiesić kinkiety.
5. Ciężkie zasłony
Ciężkie zasłony wykonane z drogiej i jakościowej tkaniny będą dobrze wyglądać we wnętrzach dużych przestrzeni, gdzie można je podziwiać z daleka. Ale w małych pomieszczeniach taka wybór jest niewłaściwy. Zasłony zwrócą na siebie całą uwagę i tym samym zawężą przestrzeń. Jeśli nie chcesz takiego rezultatu, wybieraj jasne tiulowe lub półprzezroczyste zasłony w jasnych kolorach. Są lekkie i pasują do każdego stylu wnętrza.
Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz użyć tekstyliów do skorygowania proporcji pomieszczenia, wybierz zasłony sięgające podłogi, a gzyms zawieś nie nad oknem, ale na suficie. Możesz więc wizualnie rozciągnąć pomieszczenie i stworzyć iluzję wysokich sufitów.
Jeśli szukasz pomocy projektanta wnętrz odwiedź serwis https://mkdezere.eu/
6. Małe akcesoria
Czasami wydaje się, że maleńki pokój dużo łatwiej i lepiej ozdobić drobnymi detalami: figurkami, niskimi wazonami, świecami, sztucznymi kwiatami w małych doniczkach i tak dalej. Niestety to przeświadczenie jest błędne. Akcesoria naprawdę nie zajmą dużo miejsca, ale „rozdzielą” dostępną przestrzeń.
Lepiej ograniczyć się do kilku detali lub zastosować neutralny wystrój, który nie będzie rzucał się w oczy i będzie harmonijną kontynuacją ogólnego projektu mieszkania. Może to być wydłużony pionowy wazon, prostokątne lustro w oryginalnej ramie. Zwróć uwagę na to, jak te elementy wpasowują się we wnętrze, czy nakładają się kolorystycznie z dużymi elementami, czy są kontynuacją zastosowanego stylu. Ponadto radzę wybierać takie dekoracje, które, nie tylko będą zbierały kurz, ale akcesoria obdarzone przydatną funkcjonalnością.
7. Duże lustro
Wszyscy wiedzą, że lustra mogą wizualnie powiększyć przestrzeń. To prawda, jednak, jak w każdym innym przypadku, są tu pewne niuanse. Na przykład w małej sypialni warto zrezygnować z lustra od ściany do ściany. Masywna szafa z lustrzanymi drzwiami również będzie wyglądać nie na miejscu, zwłaszcza jeśli znajduje się z boku łóżka lub miejsca pracy – niewiele osób lubi spać lub pracować, stale odbijając się w lustrze. A kiedy się obudzisz, możesz się bać, gdy zobaczysz swoje odbicie, ponieważ wcale się tego nie spodziewałeś.
Lepiej ograniczyć się do mniejszego lustra w tych miejscach, w których naprawdę tego potrzebujesz. Znajdź model owalny lub prostokątny w nietypowej oprawie i zawieś go na ścianie w sypialni lub przedpokoju. Jeśli uważasz, że lustro wygląda zbyt samotnie, uzupełnij je po bokach. Możesz powiesić lampy, półki lub zdjęcia.
Więcej ciekawych artykułów o projektowaniu wnętrz znajdziesz na blogu wnętrzarskim.