Obrazy drukowane na płótnie – niezwykłe inspiracje w dekoracji wnętrz

0
1770

Wiele osób przystępujących do urządzania swoich czterech kątów poszukuje ciekawych i estetycznych sposobów wykończenia wnętrz. Szczególną funkcję pod tym względem pełnią ściany, których duże powierzchnie możemy pokryć nie tylko wybranym przez nas kolorem farby, lecz także udekorować poprzez zawieszenie na niej wybranych obiektów. Dostępnych możliwości nie brakuje – rynek produktów przeznaczonych do dekoracji ścian rozwija się bowiem w naszym kraju w narastającym tempie. 

Wśród najpopularniejszych obecnie i najchętniej stosowanych rozwiązań, wymienić należy między innymi fototapety, drewniane mapy, a także – obrazy drukowane na płótnie. Szczególnie te ostatnie cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Za ich atrakcyjnością przemawia kilka istotnych atutów, takich jak stosunkowo niska cena, wysoki poziom wykonania nadruku oraz możliwość swobodnego wyboru umieszczonej na nich grafiki. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób rozważających możliwość zakupu obrazu drukowanego na płótnie, którym chcieliby ozdobić swoje wnętrze.

Techniki wydruku obrazów

Dostępne na rynku obrazy drukowane na płótnie mogą różnić się ceną; niekiedy różnica jest dość duża i budzi wątpliwości – z czego może wynikać taka dysproporcja. Poszukując wyjaśnienia tej sytuacji, należy zauważyć na wstępie, że obrazy mogą być nanoszone na płótno za pomocą odmiennych technologii oraz z wykorzystaniem różnych dostępnych farb i substancji.

Wśród dostępnych technologii wydruku, wymienić należy kilka najczęściej stosowanych. Wiele osób decyduje się na wybór obrazu tworzonego metodą druku lateksowego. Substancja używana do jego wykonania jest tworzona na bazie wody, dzięki czemu tworzony obraz jest bezpieczny dla zdrowia. Nie wpływa negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jakość wydruku prezentuje wysoki poziom wykończenia nawet w najbardziej szczegółowych fragmentach.

Powszechnie uważa się, że najwyższą jakość wydruku prezentują obrazy, które zostały naniesione na płótno za pomocą druku pigmentowego. Używany do ich produkcji tusz to właściwie atrament na bazie wody, który pozwala uzyskać wyraziste i intensywne barwy oraz rozmaite kolorystyczne odcienie. Ten typ tuszu jest także bezpieczny dla środowiska oraz osób przebywających we wnętrzach – nie powoduje negatywnych reakcji uczuleniowych oraz nie uwalnia szkodliwych substancji.

Rzadziej stosowany jest druk solwentowy, który nie cieszy się obecnie dużą popularnością. Jakość wydruków solwentowych pozostawia wiele do życzenia, a ponadto – substancje używane do ich wykonania to rozpuszczalniki, niebezpieczne dla środowiska oraz potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Z tych powodów odradzamy zakup obrazu wykonanego metodą druku solwentowego.

Druk UV jest nieco bezpieczniejszy dla zdrowia, niż w przypadku druku solwentowego, a ponadto prezentuje wyższy poziom wykończenia. Tworzone w ten sposób obrazy prezentują żywe barwy oraz precyzyjnie wykończone szczegóły. Wraz z drukiem solwentowym, są to tanie rozwiązania, których jednak nie należy stosować w zamkniętych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach.

Obrazy na płótnie naciągane są zazwyczaj na ramy wykonane z drewnianych listew, o różnej grubości. Poszczególne szkielety drewniane mogą różnić się wielkością, ilością użytego do ich wykonania materiału, grubością poszczególnych listew, a także wytrzymałością. Największą popularnością cieszą się tak zwane blejtramy, które często wykonane są ze standardowego, jasnego drewna sosny. Ten typ drewna gwarantuje, że blejtrama będzie wytrzymała i odporna na potencjalne uszkodzenia. Rzadziej spotykamy blejtramy wykonane z innego rodzaju drewna – na przykład świerkowego – które jest jednak mniej wytrzymałe. Oceniając jakość danej blejtramy, warto zwrócić uwagę na jej grubość, która nie powinna być mniejsza niż 2 cm. W przypadku cieńszych blejtram mogą one łatwo ulegać odkształceniom lub złamaniom.