Wiosna, lato i początek jesieni pozwalają na swobodne wietrzenie mieszkania, ale gdy robi się chłodniej, wnętrza się chowają przed chłodnym powietrzem i wszystkim zaczyna zależeć na utrzymaniu jak najwięcej ciepła w pomieszczeniach. Jeśli nawet mimo zamykania okien i drzwi wewnątrz dalej jest chłodno, może to oznaczać, że okna są niezbyt szczelne. Można pomyśleć o ich uszczelnieniu. Będzie to inwestycja, ale dużo tańsza niż regularne ogrzewanie na darmo wychładzających się pomieszczeń.
Co będzie ci potrzebne?
Do prac związanych z uszczelnianiem przyda się specjalny preparat – silikon w kilku rodzajach. Jeden rodzaj posłuży do uszczelnienia szyb i powinien być przezroczysty, drugi – akrylowy i będzie odpowiedni do ram i futryn. Zaopatrz się również w taśmę malarską, którą pokryjesz płaszczyzny wokół okien oraz brzegi szyb. Niezbędne będą również przybory: być może pistolet do silikonu, pozwalający na precyzyjną aplikację, nożyczki do przycinania taśmy, skrobak, którym usuniesz resztę silikonu z miejsc, w których nie powinien się znaleźć, szmatki do oczyszczania.
Oceń, o jaką nieszczelność chodzi
W przypadku okien zdarzyć się mogą dwa rodzaje nieszczelności, na które już masz przygotowane remedium w postaci odpowiedniego silikonu. Bywa na przykład, że szyba nie styka się dokładnie z ramą i tamtędy wpada chłodne powietrze. Wystarczy, że umieścisz w tym miejscu cienką warstwę przezroczystego silikonu. Jeśli szczelina istnieje pomiędzy ramą, a ścianą, wymagane jest użycie silikonu akrylowego. Czasem pomocna jest też pianka montażowa. W tym przypadku musisz umieścić znacznie więcej substancji w szczelinie, ale miej na uwadze, że silikon po jakimś czasie „puchnie”. Jego nadmiar po wyschnięciu usuniesz skrobakiem.
Zanim zastosujesz silikon przezroczysty
Samo pokrycie silikonem szczelin w obrębie okien nie wystarczy, a dokładniej – nie powinno być wykonane bez wcześniejszych przygotowań. Zanim więc skorzystasz z tego preparatu, dokładnie oczyść brzegi szyby, jak również brzegi ramy. Żeby nie pozostawić tam nawet kropli wilgoci, wytrzyj powierzchnie suchą szmatką. Powierzchnie szyb można zmyć delikatnie octem lub spirytusem salicylowym, co zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej przynajmniej na czas pracy. Silikon przezroczysty nie może zostać położony w zbyt dużej ilości, zresztą nie jest to potrzebne. Średni czas schnięcia preparatu to około pół godziny.
Zanim zastosujesz silikon akrylowy
Powierzchnię pod nałożenie silikonu akrylowego również trzeba oczyścić. Wykorzystaj do tego skrobak – najprawdopodobniej niezbędne będzie usunięcie wszelkich pozostałości poprzednich uszczelnień, resztek farby i innych zanieczyszczeń zarówno z ramy, jak i z fragmentów muru lub ściany. Oklej okolice okna oraz część futryny taśmą malarską, zabezpiecz w ten sam sposób ścianę. Uszczelniając, możesz użyć znacznie więcej silikonu akrylowego, jednak w przypadku pianki montażowej lepsza będzie mniejsza ilość. Odczekaj godzinę, aż wszystko wyschnie. Wszelkie pozostałości silikonu lub pianki, które wystają poza szczelinę, usuń nożyczkami lub skrobakiem.