Jak używać taśmy malarskie?

Taśma malarska jest dość nowym produktem, ale odkąd się pojawiła, nieodłącznie towarzyszy nam we wszystkich, mniejszych i większych, remontach. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie różnych elementów wnętrza i wyposażenia wnętrza przed przypadkowym zamalowaniem. Przykładowo, taką taśmę możesz zastosować do pokrycia ramy okiennej, dzięki czemu da się malować otaczającą okno ścianę swobodnymi pociągnięciami pędzla bez obawy, że farba zepsuje wygląd futryn. W podobny sposób można okleić kontakty elektryczne, progi, podłogę w miejscu łączenia się ze ścianą lub specjalne listwy wykończeniowe, jakie w tym miejscu występują w wielu wnętrzach. Jeśli chodzi o inną funkcjonalność, to za pomocą właściwie dociętej taśmy malarskiej można przykrywać fragmenty ściany, później kolejne fragmenty ściany i w ten sposób tworzyć na jej powierzchni barwny rysunek (np. za pomocą szablonu). Żeby cieszyć się pozytywnymi efektami prac z taśmą, warto wiedzieć, w jaki sposób się nią posługiwać. O tym poniżej.

1.

Przede wszystkim, dokładnie czytaj instrukcje na opakowaniach taśmy malarskiej lub dołączone do niej ulotki informacyjne. To bardzo ważne, gdyż na rynku jest dużo różnych taśm i mogą różnić się parametrami, czasem wysychania, metodą aplikacji. Najczęściej spotyka się różnice w sposobie nakładania taśmy na ścianę i odrywania. Niektóre wymagają odczekania, aż podłoże wyschnie, inne nie. Czasami musisz oderwać taśmę od razu po nałożeniu farby na jej górna powierzchnię, w przypadku produktu innej firmy musisz poczekać na utrwalenie się efektu, inaczej po prostu zniszczysz pomalowaną ścianę.

2.

Nie zawsze znajdziesz informację jakiej potrzebujesz. Lepszym wyjściem będzie więc zdjęcie jej ze ściany bez czekania na wyschnięcie farby. Nieraz można nabyć specjalną taśmę impregnowaną – taką odkleja się w chwili zauważenia pierwszych „objawów” zasychania farby. Taśmy papierowe można zdejmować po częściowym wyschnięciu, podobnie jak taśmy z PCV, które w sumie możesz oderwać na samym końcu i nie Jak używać taśmy malarskie?uszkodzisz w ten sposób ściany.

3.

Jeśli wykorzystujesz taśmę malarską do separowania kilku barw na jednej powierzchni, nie przyklejaj za mocno całej taśmy. Wystarczy lepiej przykleić tylko tę połowę taśmy, wokół której aktualnie malujesz. Jest to może zbytnia ostrożność, ale przynajmniej nie zniweczysz sobie efektów wielogodzinnej pracy.

4.

Być może do malowania używasz specjalnej farby – suchej. W tym przypadku najlepsza taśma będzie papierowa, która jest najdelikatniejsza. Jeśli malujesz ścianę mocnymi barwami blisko siebie, żeby uniknąć jakiegokolwiek przemieszania się kolorów koniecznie wykorzystaj taśmę impregnowaną. W sprzedaży są nawet taśmy do prawdziwie specjalnych zastosowań – na przykład do oklejania krzywizn, dzięki czemu łatwo zabezpieczysz granice wszelkich fantazyjnych rysunków na ścianie.

5.

Jeśli zdarzyło ci się kiedykolwiek oderwać farbę wraz z taśmą, możesz mieć chęć dodatkowo zabezpieczyć się przed takim przykrym zdarzeniem. Skorzystaj ze specjalnego podkładu, który poprawi przyczepność farby.