Switch PoE to element, bez którego nie obędzie się żaden system CCTV IP. Dzięki switchom PoE możliwe jest łączenie ze sobą urządzeń sieciowych, wchodzących w skład systemu alarmowego: rejestratorów sieciowych, kamer IP, czy komputerów, które umożliwiają podgląd obrazu z kamer. Czytaj dalej i sprawdź, jak wybrać właściwy model.
Switche PoE stanowi jeden z najważniejszych elementów sieci monitoringów IP. Switch wyposażony w przełącznik PoE umożliwia zasilanie PoE dla wszystkich urządzeń sieciowych, które wchodzą w skład danego systemu monitoringu i wspierają ten standard.
Switch – co to jest?
Switch to po prostu przełącznik sieciowy, który łączy segmenty wchodzące w skład danej sieci. Switche nazywane są również potocznie przełącznikami, lub komutatorami. Standardowe switche to urządzenia sieciowe o niewielkich rozmiarach, które mają potężny wpływ na wydajność danej sieci. Switche łączą ze sobą mikrosegmenty w jednej sieci.
Każdy switch jest standardowo wyposażony w przyłącza, zwane potocznie portami. Do każdego przyłącza można podłączyć jedno urządzenie. Standardowo, można spotkać się ze switchami od kilku do nawet kilkudziesięciu portów, a wybór odpowiedniego modelu w tym zakresie, jest zależny od wielkości sieci monitoringu IP, na której dany switch miałby pracować.
Jeśli tworzysz niewielką sieć IP, prawdopodobnie wystarczy Tobie switch, który jest wyposażony w kilka portów, w tym niezbędną ilość portów PoE. W przypadku chęci tworzenia większych sieci, warto pomyśleć o bardziej rozbudowanych urządzeniach.
W przypadku sieci Ethernet, switch ma zastosowanie jako przełącznik pakietów danych. Dzięki switchom można skutecznie i trwale zmniejszyć obciążenie danej sieci, a bardziej zaawansowane modele mogą pracować w trybie „store and forward”, a także „fast forward”. Umożlwia to automatycznie dosowanie sposobu pracy do liczby użytkowników, a także ilości zidentyfikowanych błędów.
Technologia PoE
PoE, czyli po prostu technologia Power over Ethernet, zapewnia przesyły energii za pomocą skrętki do urządzeń peryferyjnych, takich jak: adaptery sieci bezprzewodowej, adaptery punktów dostępu, urządzenia komunikacji VoIP, czy wspomniane kamery.
Przełącznik PoE zapewnia odpowiednie zasilanie PoE dla wszystkich urządzeń sieciowych, które są wpięte do portu PoE w danych switchu. Z kolei odpowiedni switch PoE, powinien umożliwiać niezakłóconą oraz prawidłową pracę całego systemu, nawet przy bardzo wysokim natężeniu strumieni danych. Technologia PoE wykorzystuje kabel sieciowy, który jest już wykorzystywany do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami sieciowymi, co zapewnia redukcję kosztów związanych z instalacją elektryczną, czy czasem wdrożenia konkretnego systemu monitoringu.
Ceny standardowych switchy PoE wahają się od 200 złotych w przypadku najmniejszych urządzeń do ponad 1 000 złotych za najbardziej zaawansowane i rozbudowane urządzenia. Przy zastosowaniu standardu 802.3af, każdy odbiornik powinien pobierać nie więcej niż 13W, z kolei w przypadku standardu 802.3at, maksymalna moc na wejściu odbiornika nie może przekroczyć 25,5W.
Czytaj więcej: Anteny LTE- sprawdź, jaki model wybrać