Urządzanie kuchni to nie lada przedsięwzięcie. Jest ona specyficznym typem pomieszczenia, bowiem w jej aranżacji względy praktyczne mają większe znaczenie niż estetyczne. Sposób jej urządzenia zależy od wielu czynników – począwszy od tak ogólnych, jak rozmiar tego pomieszczenia, skończywszy na tak indywidualnych, jak zakładana przez nas częstotliwość przygotowywania posiłków. Często kuchnia jest zarazem jadalnią. Takie rozwiązanie posiada kilka wyjątkowych zalet i jest szczególnie chętnie stosowane przez osoby, które często i dużo gotują. Przystępując do wyposażenia kuchni, nie można zapomnieć o wyborze wszystkich potrzebnych mebli, wśród których wyjątkową funkcję pełni stół. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób, które przystępują do zakupu tego mebla, rozważając wybór różnych dostępnych modeli.
Wybór stołu kuchennego a względy praktyczne
Stoły kuchenne to z różnych powodów wyjątkowe meble. Najważniejszą sprawą przy ich wyborze jest rozmiar. W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował nasz stół, możemy wybrać model o różnym kolorze i kształcie. Jeśli planujemy dosunąć stół do ściany, możemy wybrać standardowy kwadratowy lub prostokątny blat. Stoły okrągłe idealnie pasują do pomieszczeń, w których będą zajmować centralną pozycję. Warto przy tym mieć na uwadze, że powinniśmy zachować około 80-100 cm wolnej przestrzeni dookoła stołu. Dzięki temu siedzące przy nim osoby będą mogły się swobodnie przemieszczać i odsuwać lub wstawać z krzeseł.
Stoły rozkładane do kuchni i jadalni
Praktycznym i często stosowanym rozwiązaniem jest wybór stołu rozkładanego, którego liczne zalety warto mieć na uwadze. Stół rozkładany pozwala bowiem na zmianę wielkości jego blatu, w zależności od naszych potrzeb. Stoły rozkładane są stosowane szczególnie chętnie przez osoby, które z różnych okazji urządzają spotkania w większym gronie. Na co dzień, stół taki pozostaje złożony do standardowego, wyjściowego rozmiaru. Na czas świąt, obiadu w rodzinnym gronie lub innych, dowolnych uroczystości, możemy rozłożyć jego dodatkową powierzchnię. Pozwala to na usadowienie większej niż zazwyczaj ilości osób przy jego blacie.
Materiał wykonania
Wśród najczęściej wybieranych, znajdują się przede wszystkim stoły drewniane, wykonane z drewna o różnym odcieniu. W kuchniach i jadalniach urządzonych w sposób nowoczesny lub minimalistyczny chętnie sięgamy po stoły w jasnym odcieniu. Klasyczne, ciemne drewno świetnie sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych i eleganckich. Oprócz drewna, często stosowane są także takie materiały jak metal, szkło i tworzywa sztuczne. Do bardziej ekstrawaganckich rozwiązań należą stoły pokryte blatem wykonanym z oszlifowanego kamienia. Osoby o praktycznym usposobieniu często sięgają natomiast po blaty laminowane, które wykazują wyjątkową odporność na zabrudzenia. Z łatwością usuniemy z ich powierzchni nawet najbardziej tłuste plamy, nie pozostawiając żadnego śladu. Są one także odporne na wysokie temperatury i urazy mechaniczne.