Duży wybór bram garażowych dostępnych w ofertach producentów stanowi nie lada problem dla kupującego. Trudno jest określić optymalne rozwiązanie dla konkretnego budynku. Brama garażowa musi być nie tylko efektowna pod względem stylistycznym, ale także wytrzymała i funkcjonalna. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się bliżej rodzajom bram garażowych, jakie cieszą się największą popularnością.
Czym charakteryzuje się brama segmentowa?
Do najbardziej popularnych rodzajów bram garażowych należy zaliczyć bramę segmentową górną. Skrzydło bramy składa się z kilku segmentów. Najczęściej jest ich od 3 do 6. Segmenty połączone są specjalnymi zawiasami, które mają zabezpieczenia w formie uszczelek. Dzięki temu każde połączenie zastosowane w konstrukcji bramy jest odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Ważnym elementem budowy bramy są profile wykonywane najczęściej ze stali ocynkowanej. Profile mają różną grubość. Są także dodatkowo wzmacniane stalową blachą. W celu zapewnienia odpowiednich walorów estetycznych bramy są przeważnie pokrywane powłoką farby natryskiwanej proszkowo. Mogą mieć również okleinę z tworzywa sztucznego, aluminium lub drewna. Celem zapewnienia optymalnej izolacji wnętrze segmentów wypełnia się pianką PU lub styropianem.
Poszczególne segmenty bramy poruszają się na specjalnych rolkach, które są umieszczone w prowadnicach. Po otwarciu bramy poszczególne segmenty chowają się pod sufitem. Alternatywą dla bramy segmentowej górnej jest model boczny. Stanowi on idealne rozwiązanie dla osób, które mają niski i szeroki garaż. Segmenty w bramie bocznej ułożone są pionowo. Po otwarciu bramy układają się one wzdłuż jednej ze ścian garażu. Największą zaletą tego typu bram jest oszczędność miejsca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku krótkiego podjazdu pod garaż. Bramy segmentowe wykazują wysoki poziom szczelności.
Czym charakteryzuje się brama uchylna?
Bramy uchylne jeszcze niedawno cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie ustępują miejsca bramom segmentowym. Nie oznacza to jednak, że nie mają swoich zwolenników. Cechą charakterystyczną bram uchylnych jest ich relatywnie niska cena. Ponadto mają one dosyć prostą budowę. Skrzydło bramy unosi się na specjalnych prowadnicach. W trakcie podnoszenia zachodzi nad samochód, aby następnie schować się pod sufitem. Konstrukcja bramy wykonywana jest ze stali lub aluminium. Jako elementy wykończenia bram stosuje się okładzinę z PCV lub z drewna. Nie do przecenienia jest łatwość montażu bram uchylnych. Ponadto można je stosować w garażach z niskim nadprożem. Pewnym mankamentem jest konieczność zagospodarowania dosyć dużej ilości miejsca na podjeździe, która jest potrzebna do poprawnego otwierania i zamykania bramy.
Czym charakteryzuje się brama rolowana?
Bramy rolowane są zbudowane z wąskich lameli ze stali lub aluminium. Dodatkowo elementy te są wypełniane pianką poliuretanową. Lamele są połączone przegubowo na całej długości ramy. Dzięki temu tworzą swoisty pancerz, który w trakcie podnoszenia nawija się na specjalny wał umieszczony w kasecie. Kasetę montuje się nad wjazdem do garażu. Bramy rolowane zapewniają wysoki stopień szczelności oraz wygodę obsługi. Na uwagę zasługują ich właściwości termoizolacyjne. Jedynym minusem może być konieczność wygospodarowania miejsca na montaż kasety.
Wybierając bramę garażową do swojego domu, warto poprosić o pomoc doświadczonych fachowców. Na stronie cels.pl możecie zapoznać się z bogatą ofertą bram garażowych i przemysłowych. Korzystając z usług firmy CELS, możecie liczyć na bezpłatny pomiar, fachową poradę i miłą obsługę w zakresie wyboru bramy garażowej.