Jak zapewnić odpowiednie warunki w domu? Trzeba wprowadzić do niego wszystkie potrzebne instalacje, w tym praktyczne systemy grzewcze. Oprócz użycia standardowych konwektorów, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Dlaczego taka opcja staje się tak bardzo popularna i lubiana przez użytkowników? O tym opowiemy w dalszej części tekstu.
Ogrzewanie podłogowe – różne spojrzenia na ciepłą podłogę
Ogrzewanie powierzchniowe podłogowe jest chętnie montowane od wielu lat. Pozwala na stworzenie przyjaznych warunków w rozmaitych wnętrzach prywatnych lub firmowych.
Występuje ono w dwóch podstawowych wariantach:
- system wodny,
- ogrzewanie elektryczne.
Pierwszy z wymienionych to rozbudowana instalacja z cienkich rurek, układanych pod powierzchnią podłogi. Podłącza się je do pompy wodnej, która rozprowadza gorącą wodę. Ciepło jest przekazywane do rurek, z nich do podłogi, a później dalej, do całego pomieszczenia.
Drugi wariant, czyli ogrzewanie elektryczne, wymaga ułożenia pod wierzchnią warstwą podłogi specjalnych mat lub folii grzewczych, które następnie podpina się do domowej instalacji elektrycznej. Takie rozwiązanie, dostępne choćby na stronie Econovli, nie wymaga dodatkowego osprzętu ani skomplikowanych prac remontowych.
Kiedy warto stosować ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w różnych domowych przestrzeniach. Najczęściej umieszcza się je jednak w łazienkach. Dlaczego? Są to pomieszczenia wymagające wyższej temperatury niż pozostałe części budynku. Ogrzewanie podłogowe w tym przypadku pozwala zapewnić pełen komfort, nawet tuż po wyjściu spod prysznica.
Systemy powierzchniowe najlepiej sprawdzają się we wnętrzach, w których pragnie się utrzymać stałą temperaturę przez wiele godzin. Podłoga dość długo się nagrzewa, ale później równie długo oddaje ciepło.
Najlepiej stosować takie rozwiązania grzewcze w pomieszczeniach o dobrej termoizolacji (ocieplenie ścian, sufitów i podłóg, uszczelnienie okien i drzwi). Wówczas udaje się uzyskać optymalne efekty, bez wysokich strat cieplnych.
Największe zalety ogrzewania podłogowego
Dlaczego w ogóle warto stosować ogrzewanie podłogowe? Takie rozwiązania niosą sporo korzyści. Jedną z najważniejszych jest wysoki komfort użytkowania. Zamontowanie instalacji wodnej lub maty prowadzi do optymalizacji rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Zyskuje się przyjemnie ciepłą podłogę, co gwarantuje ciepło w pobliżu podłogi (niezmiernie lubiany przez użytkowników efekt ciepłych stóp). W strefie głowy jest natomiast nieco chłodniej, co daje dobre samopoczucie i lepszą koncentrację. Takich warunków nie można uzyskać przy pomocy zwykłych grzejników, które nagrzewając powietrze, prowadzą do jego rotacji i wystąpienia zjawiska konwekcji (gorące powietrze wznosi się ku sufitowi, wychłodzone opada w stronę podłogi).
Używanie ogrzewania podłogowego to też sposób na ograniczenie skutków uczuleń wziewnych. Rozwiązania tego typu nie prowadzą bowiem do wymuszenia dodatkowej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu nie dochodzi do uniesienia kurzu i roztoczy, a alergicy mogą odetchnąć z ulgą.
Ogrzewanie podłogowe, a zwłaszcza maty grzewcze, to idealne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Zapewnia w nich przyjemną temperaturę, a przy tym nie zajmuje cennej przestrzeni użytkowej. Cała instalacja skrywa się bowiem pod powierzchnią podłogi.
Systemy podłogowe mogą służyć jako samodzielne ogrzewanie lub być wykorzystywane jako rozwiązania dodatkowe (np. w łazienkach). Dzięki nim można zbudować naprawdę skuteczne systemy grzewcze oraz zapewnić optymalny rozkład temperatur we wszystkich częściach domu – dla komfortu i bezpieczeństwa wszystkich domowników.
Ogrzewanie podłogowe – sposób na ciepły dom
Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w wielu przestrzeniach i chętnie jest instalowane w domach lub mieszkaniach. Powoli staje się nowym standardem grzewczym, z którego chętnie korzysta się w wybranych wnętrzach lub w całych budynkach.
Dzięki niemu wzrasta bowiem standard i wygoda, a domownicy mogą zawsze liczyć na przyjemne ciepło w każdym pomieszczeniu. Takie ogrzewanie gwarantuje im naprawdę optymalne warunki.