Meble wiklinowe, czyli kochamy surowce naturalne

 Wykorzystanie wikliny we wzornictwie meblowym ma już dość długą tradycję. Wiklinowe meble szczególnie przypadną do gustu miłośnikom ekologii, ale nie tylko oni ucieszą się z obecności wikliny we wnętrzu swojego domu. Meble wykonane z tego surowca są lekkie, atrakcyjne i stylowe. Mają wiele zalet – jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Ponadczasowa wiklina

Surowiec ten uzyskiwany jest wskutek właściwej obróbki gałęzi wierzby. Tak przygotowane gałązki uzyskują elastyczność potrzebną do ich dalszego formowania, a ich duża trwałość umożliwia tworzenie najróżniejszych kształtów. Czas świetności mebli wiklinowych nie będzie nigdy tak długi, jak drewnianych lub z tworzywa, ale odpowiednio zadbane i zaimpregnowane będą obecne w mieszkaniu przez wiele lat.

Meble wiklinowe, czyli kochamy surowce naturalneNiezliczona ilość zalet

Uważa się, że wśród jakichkolwiek innych surowców do produkcji mebli i wyposażenia wnętrz to właśnie wiklina oferuje największe możliwości modyfikacji i tworzenia kształtu. Meble wykonane z tego materiału na pewno wniosą powiew świeżości do twojego domu i ogrodu. O wiele łatwiej o posiadanie oryginalnego elementu wyposażenia, jeśli z kształtowania wikliny stworzyć można naprawdę różnorodne kształty.

Zaletą mebli wiklinowych jest ich doskonałość w łączeniu się z praktycznie dowolnym innym surowcem, z którego powstać mogą meble lub dodatki. Ułatwia to tworzenie niebanalnych aranżacji pomieszczeń oraz zakątków na zewnątrz domu. Większość osób stosuje je naprzemiennie wewnątrz – dekoracyjnie lub użytkowo – oraz w ogrodzie lub na balkonie. Ładnie komponują się z roślinnością, jak też z naturalnymi ozdobami typu kamienie, elementy skalniaków itd. Zadbane meble wiklinowe będą służyły długo i zapewnią np. wysoką wygodę podczas wypoczynku wśród przyrody.

Dbaj o wiklinę

Mimo wielu istotnych zalet, zakup mebli wiklinowych niesie ze sobą kilka problemów, o których trzeba wiedzieć z wyprzedzeniem. Warto najpierw wspomnieć o istotnej wadzie (zwolennicy wikliny mówią, że jedynej) wszelkich wiklinowych tworów. Są one podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza na kontakt z wodą – więc również w domu, rzeczy wykonane z wikliny mogą niejednokrotnie zetknąć się z różną intensywnością wilgoci. Jeśli stoją na zewnątrz, powinny być z miejsca odpowiednio zaimpregnowane, ale nie będzie to gwarantowało znoszenia np. silnych opadów. Mając meble z wikliny, koniecznie trzeba przykrywać je w bardziej mokrych porach roku, a najlepiej zabierać do domu.

Jeśli chodzi o warunki wewnętrzne – nieco ryzykowny może być stały kontakt z parą, na przykład w kuchni. Wystarczy jednak standardowa impregnacja i odpowiednie pielęgnowanie wiklinowych elementów wyposażenia, żeby służyły długo i bezawaryjnie. Tutaj pojawia się kolejny problem, mianowicie z uwagi na fantazyjny kształt typowy dla wielu mebli i ozdób z wikliny bardzo ciężko się je czyści i osusza. Żeby robić to poprawnie, niekiedy trzeba sięgnąć po specjalne preparaty z odpowiednimi dozownikami lub metodą nakładania na czyszczony obiekt.