Odpowiednia pielęgnacja podłogi sprawia, że wnętrze dłużej wygląda ładnie, nawet jak dzień lub dwa zapomnimy o sprzątaniu. Regularne czyszczenie jej dobrym środkiem wpływa też na kondycję ogólną, więc powoduje zachowywanie blasku i odpowiedniej prezencji przez długie lata. W sklepach są dostępne różne środki, tańsze lub droższe, za pomocą których można czyścić zabrudzenia na podłodze, impregnować ją, nabłyszczać czy polerować, ale wcale nie trzeba polegać na chemicznych rozwiązaniach sugerowanych przez producentów. Świetny specyfik do czyszczenia podłóg można zrobić samemu ze składników posiadanych w domu. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem czyszczenia podłogi czymkolwiek najpierw dokładnie ją zamieść i odkurzyć, a do nakładania czy rozcierania preparatu używać czystych narzędzi lub ściereczek.
Istnieje kilka przepisów na domowej roboty preparaty do czyszczenia podłogi:
- 4 l podgrzanej wody, ¼ szklanki octu, szare mydło w proszku (1 duża łyżka)
- 4 l podgrzanej wody, ¼ szklanki boraksu, „na oko” odrobina płynu do mycia naczyń
- 4 l podgrzanej wody, 1 szklanka octu, olejek eteryczny do wyboru (wystarczy kilka kropli)
Są to uniwersalne „preparaty” polegające, jak widać, na substancji kwaśnej typu ocet czy boraks. Dodatki takie jak mydło lub płyn do naczyń zapewniają przyjemny zapach oraz zmiękczają wodę, gwarantując lepsze przenikanie środka do cząsteczek zanieczyszczających podłogę. Podobne działanie ma również ciepła woda, dlatego warto przeprowadzać całą skomplikowaną operację czyszczenia podłogi wodą przynajmniej w temperaturze pokojowej – zalecana jest dużo cieplejsza. Jeśli zdecydujemy się na przepis zawierający ¼ kwaśnej substancji, wystarczy standardowe mycie lub czyszczenie podłogi, można nawet spędzić większą ilość czasu w szczególnie brudnych miejscach. Przepis, który zaleca użycie aż 1 szklanki octu, musi być stosowany z rozwagą. Uzyskany w ten sposób preparat będzie nieco mocniej działał na zabrudzenia znajdujące się na podłodze, ale jeśli pozostanie zbyt długo na jej powierzchni, może spowodować np. odbarwienia. Dlatego po dokładnym umyciu podłogi preparatem należy wykonać drugie szybkie mycie chłodną wodą bez żadnych dodatków i pozostawić podłogę do wyschnięcia.
Jeśli mamy w domu bardzo ciemną podłogę, istnieje wariacja tego przepisu, w ramach której nie używamy kwaśnej substancji, ale silny wywar herbaciany – jeśli masz w domu mocną czarną herbatę, użyj 10-12 torebek, które będziesz parzyć przez około 10 minut. Taki roztwór usunie z podłogi zanieczyszczenia oraz bakterie, a także podniesie jej walory wizualne.
Piękna, lśniąca podłoga w krótkim czasie
Domowe metody okazują się skuteczne porównywalnie do tych polecanych w reklamach. Korzystając z wielu produktów dostępnych w każdym domu możesz uzyskać niemalże dowolny efekt. Dla przykładu, jeśli irytuje cię długi czas wysychania umytej podłogi i to, że musisz pilnować domowników, by nie zniszczyli twojej pracy, dodaj do sporządzonego preparatu kilka kropel spirytusu salicylowego. Zapewni to szybsze wysychanie i ułatwi opanowanie sytuacji w domu.
Na trudne plamy lub zarysowania pomaga soda oczyszczona (można nią do skutku pocierać plamę lub wyjątkowo brudne miejsce) oraz wosk (może być w postaci kredki bądź świecy). Wosk musisz wetrzeć w znalezioną szczelinę, roztopić gorącym powietrzem (np. z suszarki) i następnie wypolerować do uzyskania pożądanego efektu.