Co jakiś czas wnętrza domów wymagają remontu. Konieczne jest między innymi malowanie ścian, dzięki czemu pomieszczenie zostanie gruntownie odświeżone i odmienione. Zanim to jednak zrobimy, trzeba wykonać kilka czynności stanowiących przygotowanie do malowania. Dzięki temu uda się zrealizować remont o wiele łatwiej i szybciej, a jego efekty będą znacznie bardziej trwałe.
Zrób w pomieszczeniu porządek
Malowanie czy jakakolwiek inna czynność związana z remontem wymaga w miarę pustego pomieszczenia. Pozostawanie wśród chlapiących z góry farb lub innych środków jest też niebezpieczne dla mebli i reszty wyposażenia, dlatego też zanim zaczniesz cokolwiek robić, opróżnij pokój z mebli, ozdób, przedmiotów użytkowych. W innych pomieszczeniach powstanie przez to lekki bałagan, ale nie powinno to trwać długo. Wyjątkowo ciężkie meble lub te o dużych rozmiarach muszą pozostać we wnętrzu, ale zabezpiecz je np. folią malarską. Zadbaj też o przykrycie taśmą malarską brzegów okien, drzwi, jak też włączników światła i innych tego typu elementów. Po zakończeniu malowania taśmę po prostu się odkleja, a ewentualne braki farby uzupełnia jak najmniejszym pędzlem, żeby uniknąć zachlapania powierzchni szyb lub futryn. Zadbaj o kable – jeśli nie możesz ich usunąć z pomieszczenia, zwiń je i owiń folią malarską lub włóż do reklamówki.
Przygotuj ściany
Do przeprowadzenia dokładnego malowania ścian niezbędne jest uzyskanie gładkiej powierzchni. W pierwszej kolejności obejrzyj ściany i wyeliminuj wszelkie wystające elementy typu gwoździe lub haki. Użyj specjalnej gąbki ściernej do dokładnego odkurzenia powierzchni ścian z kurzu, pyłu i innych „przeszkadzajek”. Nie pomijaj też okien, parapetów i innych tego typu elementów wnętrza. Następnie użyj odkurzacza, żeby wchłonąć unoszący się kurz wywołany działaniem gąbki. Jeśli wcześniejsze pokrycie ścian odpryskuje lub złuszcza się, musisz je wyeliminować przed przystąpieniem do malowania. Użyj do tego papieru ściernego, szczotki o dość twardym włosiu, możesz również wykorzystać wiertarkę ze specjalną nakładką, a do farby olejnej lub podobnej w niektórych przypadkach przyda się opalarka (nakładanie czegokolwiek na farbę olejną nie jest wskazane, dlatego trzeba ją usunąć, gdyż nowa warstwa nie zachowa trwałości). Szczególną uwagę zwróć na miejsca odpadania poprzedniej farby, żeby ich nie pozostawić i nie narazić się na konieczność ponownego malowania w krótkim czasie. Sprawdź, czy gdzieś na powierzchni ścian nie ma szczelin lub otworów (np. po usuniętych wcześniej gwoździach). Jeśli są, musisz je uszczelnić, by w miarę możliwości nie odstawały od reszty ściany. Czasem mimo starań w pomieszczeniu dalej będzie unosił się kurz. Możesz pozbyć się go, ścierając lekko wilgotną szmatką wszystkie powierzchnie raz jeszcze.
Już możesz malować!
Praktycznie wszystko zostało już zrobione. Żeby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, zbierz niezbędne przybory w jednym miejscu, najlepiej tak, by mieć do nich dostęp i z podłogi, i np. z drabiny malarskiej.