Fotowoltaika sposobem na ekologiczne gospodarstwo

Za ekologiczne gospodarstwa rolnicze uznajemy takie, które nie stosują nawozów sztucznych, genetycznie modyfikowanych organizmów czy środków chemicznych, a także humanitarnie traktują zwierzęta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pójść o krok dalej i zdecydować się także na bycie gospodarstwem przyjaznym środowisku naturalnego także pod kątem zużycia i pozyskiwania energii elektrycznej. Fotowoltaika dla rolnika jest rozwiązaniem, które pozwoli nie tylko przysłużyć się środowisku, ale także swojemu portfelowi – umożliwia bowiem oszczędzanie na prądzie, który już teraz jest drogi, a jego cena będzie jeszcze tylko rosnąć.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest instalacją, która pozwala na generowanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Zakłada się ją na ogół na dachach i w innych wysoko położonych oraz dobrze nasłonecznionych punktach. Podstawową obawą sceptyków fotowoltaiki jest to, że Polska przez sporą część roku nie jest krajem słonecznym, a więc tej energii nie uda się wygenerować zbyt dużo. Nie jest to oczywiście prawda. Najwięcej energii generuje się oczywiście w lato, kiedy to nie dość, że może ona być w stanie zaspokoić całe potrzeby energetyczne danego domu czy gospodarstwa (wszystko tutaj zależy od wielkości instalacji), to pojawić się będzie mogła nawet nadwyżka. Przechowywać ją dla nas musi firma energetyczna. Kiedy zaś nie będzie już tak słonecznie i nie będziemy mogli sami wytworzyć wymaganej ilości energii, będziemy mogli odzyskać większą część (70 lub 80% w zależności od mocy instalacji) naszej nadwyżki i pokryć nią deficyt.

Dlaczego fotowoltaika opłaca się rolnikom?

W gospodarstwach rolnych jest bardzo duże zapotrzebowanie na prąd – korzysta się z prądożernych maszyn, z których niektóre działają nawet i całą dobę, do tego sporo kosztuje także oświetlenie wszystkich budynków gospodarskich. Oszczędność na prądzie więc jest jak najbardziej wskazana, nie tylko ze względów środowiskowych, ale także finansowych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że stanem środowiska przejmuje się coraz więcej ludzi. Są oni wobec tego bardziej skłonni zakupić produkt oznaczony jako ekologiczny czy też wytworzony przez gospodarstwo ekologiczne.

Koszt fotowoltaiki

Fotowoltaika nie jest inwestycją tanią, chociaż kosztuje oczywiście znacznie mniej niż chociażby założenie przydomowej elektrowni wiatrowej. Co ważne, na założenie instalacji fotowoltaicznej można spróbować uzyskać częściowe dofinansowanie od państwa lub korzystną pożyczkę, możliwe jest także odpisanie kosztów inwestycyjnych od podatku.

Jak widać fotowoltaika dla rolnika może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa. Wiadome jest, że na początku będziemy musieli sporo zainwestować, ale po tym jak inwestycja się zwrócić (a nastąpić to może już nawet po kilku latach) będziemy dzięki niej oszczędzać duże kwoty jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat.