Jakie grzejniki wybrać do mieszkania – aluminiowe czy stalowe?

0
3018

Podczas urządzania mieszkania przykładamy szczególną uwagę do mebli, koloru ścian, a nawet drobnych dekoracji. Niestety często zapominamy o doborze odpowiedniego grzejnika. Jest to duży błąd, ponieważ jest o nie tylko częścią aranżacji wnętrza, ale także zapewnia nam komfort cieplny podczas chłodnych dni. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich kaloryferów do mieszkania. Grzejniki pokojowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Dziś przyjrzymy się wadom i zaletom, jakie mają grzejniki aluminiowe oraz stalowe.

Wady i zalety grzejników aluminiowych

Grzejniki aluminiowe mogą wyglądać dobrze przez bardzo długi czas. Dzięki materiałom, z jakich są wykonane oraz wzmocnienia przy pomocy anaforezy nie są one narażone na rdzewienie. Dzięki temu można montować je zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym bez obaw o to, że zaczną się niszczyć przy kontakcie z wilgocią.

Dużą zaletą grzejników wykonanych z aluminiów jest to, że są lekkie. Dzięki temu ich montaż jest łatwiejszy niż w przypadku grzejników stalowych. Niestety są przez to też mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich żywotność może być krótsza.

Grzejników aluminiowych nie można też łączyć z elementami miedzianymi. Może to doprowadzić do tzw. korozji elektromechanicznej. Nie jest to więc rozwiązanie do każdego mieszkania.

Wady i zalety grzejników stalowych

Grzejniki pokojowe wykonane z tego materiału są bardzo popularne w naszych domach i mieszkaniach. Są dostępne w wielu różnych rozmiarach i parametrach, które można dopasowywać do swoich indywidualnych potrzeb. Będą one świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na tym, aby grzejniki w Twoim mieszkaniu stały się integralną częścią wnętrza. Możesz wybierać spośród wielu ciekawych kształtów i kolorów. Jest to niewątpliwie ich duża zaleta, która może zadecydować o tym, że to właśnie na ten typ grzejnika postawimy.

Grzejniki wykonane ze stali zapowietrzają się o wiele rzadziej niż grzejniki aluminiowe, przez co komfort korzystania z nich jest o wiele większy. Mogą posiadać także stosunkowo dużą moc w niewielkich rozmiarach. Sprawdzą się więc w dużych pomieszczeniach, które nie mają odpowiedniego miejsca na kaloryfer lub jest ono małe.

Przed zakupem grzejnika stalowego warto też poznać jego wady. Jego minusem jest to, że ma większe skłonności do korodowania niż grzejnik aluminiowy. Nadają się więc jedynie do instalacji zamkniętych i tam, gdzie nie ma dużej wilgoci.

Aluminium czy stal – co wybrać?

Zarówno grzejniki aluminiowe, jak i stalowe mają swoje indywidualne cechy, które trzeba dopasować do swojego mieszkania. Zanim wybierzesz konkretny rodzaj zadbaj o to, aby spełniał on wszystkie wymagania i był w stanie zagwarantować Ci odpowiedni komfort cieplny.