Obecnie dość często można spotkać się z tematem termomodernizacji budynków mieszkalnych, co w dużej mierze ma związek z różnego rodzaju programami dopłat do takich inwestycji. Przeprowadzenie zmian mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej domu po prostu się opłaca, gdyż może znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Dowiedz się, jak krok po kroku przeprowadzić termomodernizację budynku.
Audyt energetyczny domu
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zakupów i prac termomodernizacyjnych należy najpierw przygotować dobry plan działania. Przy tworzeniu go warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi profesjonalny audyt energetyczny budynku. Podczas analizy ważne jest uwzględnienie m.in. rodzaju wykorzystywanego opału, posiadanych urządzeń grzewczych, termoizolacji czy też stanu technicznego budynku i możliwości wprowadzenia w nim zmian.
Fachowiec w swojej ekspertyzie powinien określić także ilość zużywanej energii i miejsca wymagające modernizacji. Warto wiedzieć, że niekiedy wykonanie takiego audytu może być niezbędne do zakwalifikowania się do programu dopłat np. na zakup pieca na pellet. Możliwe jest również samodzielne przeprowadzenie uproszczonej analizy energetycznej budynku. Specjalista może jednak dać wiele cennych wskazówek.
Ocieplenie budynku
Kluczem do zmniejszenia zużycia energii cieplnej jest zapewnienie prawidłowej izolacji termicznej budynku. Należy pamiętać, że ciepło przemieszcza się w kierunku chłodniejszych obszarów, czyli zimą ucieka na zewnątrz. W przypadku ocieplonego domu dochodzi do ograniczenia strat ciepła, co natomiast pozwala na mniejsze zużycie pelletu zamówionego w sklepie internetowym firmy SAM-BUD-ROL i w konsekwencji niższe koszty ogrzewania.
Korzyści płynące z prawidłowej termoizolacji dotyczą również ciepłych miesięcy, w których natomiast ciepło nie może przedostać się z zewnątrz do wewnątrz budynku. Dzięki temu nawet podczas upałów w domu może panować przyjemny chłód. W celu osiągnięcia takich warunków konieczne może być nie tylko ocieplenie ścian i dachu, ale także np. wymiana okien i drzwi.
Modernizacja instalacji grzewczej
Po zabezpieczeniu budynku przed nadmiernymi stratami ciepła można przejść do modernizacji instalacji grzewczej. Prawidłowa termoizolacja jest bardzo ważna z tego względu, iż niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku może pozwolić na zakup pieca o mniejszej mocy. W przypadku wymiany pieca należy uwzględnić w budżecie ewentualne koszty dostosowania kotłowni do montażu nowego urządzenia.
Modernizacja instalacji grzewczej nie ogranicza się jednak jedynie do wymiany pieca i remontu kotłowni. Równie ważny może być zakup nowoczesnych grzejników czy też montaż termostatów pozwalających na regulację temperatury w pomieszczeniu. Konieczne może być również m.in. wymienienie pomp obiegowych. Ponadto warto zastanowić się nad inwestycją w odnawialne źródła energii, czyli np. panele fotowoltaiczne, które można wykorzystać do ogrzewania wody czy też zaopatrzenia domu w prąd.