Narzędzie zwane poziomicą przydaje się we wszelkich zastosowaniach związanych z poszukiwaniem idealnego poziomu (uogólniając). Takich sytuacji w życiu może być dużo, na przykład przy okazji remontu to właśnie dzięki poziomicy sprawdzimy, czy półki nie mają przechyłu lub czy żaden z większych mebli nie jest nierówno ustawiony. Na rynku dostępne są różne modele tych przydatnych narzędzi. Jeśli nie wiesz, który wybrać, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Modele tradycyjne
Typowa poziomica tradycyjna wygląda dość podobnie do linijki, jest jednak wizualnie grubsza i często cięższa. Długość przedmiotu bywa różna, bo jest założenie, że im dłuższy, tym może wskazywać dokładniejszy wynik. Przeciętnie stosuje się narzędzia mające ok. 150-170 cm, w przypadku wysokiej dbałości o dokładność można pokusić się o jeszcze dłuższy (większa długość będzie też przydatna przy zastosowaniach poza domem, na przykład na budowie, w przemyśle itd.). Elementem charakterystycznym dla poziomicy jest tzw. libella rurkowa, czyli punkt wskazujący poziom i zbudowany z ampułki wypełnionej powietrzem i cieczą. Zastosowanie tego narzędzia pozwala na przyłożenie do dowolnej płaszczyzny i ocenienie równości położenia. Można to stwierdzić z dokładnością do ok. 0,5mm/ metr długości.
Wybór poziomic tradycyjnych nie jest jakiś szczególnie rozbudowany, chociaż wśród tych dostępnych w sklepach można wybrać mniej lub bardziej odpowiednie modele. W przypadku nawet najtańszej poziomicy można być pewnym, że będzie wystarczająco trwała, by korzystać z niej w wielu różnych sytuacjach bez obawy, że spadnie i się uszkodzi lub przestanie działać z powodu wilgoci. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Można wybierać wśród narzędzi wykonanych z różnych materiałów, np. drewna, aluminium, tworzywa sztucznego.
Modele laserowe
W sklepach coraz częściej pojawiają się nowocześniejsze modele – poziomice laserowe. Ich zastosowanie uważane jest za znacznie wygodniejsze niż tych klasycznych, chociażby z uwagi na to, że nie trzeba fizycznie dotykać przedmiotów wymagających sprawdzenia pod kątem pozycji. Wystarczy znaleźć się w odległości pozwalającej na ocenę położenia. Osoby, które miały już do czynienia z jednym i z drugim rodzajem twierdzą, że laserowe są o wiele bardziej praktyczne i zapewniają dokładniejsze pomiary. Wystarczy kupić najprostszą poziomicę tego typu, by cieszyć się wygodą i dobrą jakością mierzenia. Są też bardziej zaawansowane, które gwarantują jeszcze więcej możliwości – wyposażone w laser krzyżowy pozwalają na kilka jednoczesnych pomiarów. To, w połączeniu z brakiem konieczności dotykania testowanych płaszczyzn, znacznie przyspiesza postępy prac. Tego typu modele mogą również mieć funkcję samopoziomowania. Z uwagi na szereg wymienionych funkcjonalności i wysoką jakość pracy cena takich poziomic jest niestety dużo wyższa. Nie służą one jednak do użytku domowego, a w przemyśle takie koszty szybko się zwracają.
Podsumowując, warto mieć w domu chociaż jedno takie narzędzie, ponieważ może przydać się w dowolnej czynności związanej ze stolarką czy majsterkowaniem. Wybór modelu uzależniamy od swoich potrzeb. Korzystanie z drogiej poziomicy raz na rok mija się z celem, więc laserową warto kupić dopiero wtedy, gdy mamy w planie pewną regularność użytkowania.