Odczuwasz problemy w związku z nadmierną wilgotnością w mieszkaniu? Bywa to dokuczliwe, a także niebezpieczne – nie tylko dla ludzi, ale również dla ścian, podłogi czy dowolnych elementów wyposażenia pomieszczeń. Najczęściej spotykane konsekwencje takiej sytuacji to powstawanie pleśni, niszczenie ścian, psucie się ich wyglądu z uwagi na tworzące się zacieki i plamy, pojawienie się insektów typu karaluchy. Twoje zdrowie też jest zagrożone – przebywając w wilgotnym środowisku, możesz stać się bardziej podatny na wszelkie alergie lub choroby układu oddechowego takie jak astma. Zapoznaj się z poniższymi poradami, jeśli chcesz uniknąć podanych kłopotów.
Odkryj przyczyny pojawiania się wilgoci w mieszkaniu
Wszystko ma jakąś przyczynę. Objawy zawilgocenia mieszkania również, musisz więc ją odnaleźć. Bardzo prawdopodobne jest, że przyczyna pozostanie poza strefą twoich jakichkolwiek działań – jeśli wilgoć pojawia się wtedy, gdy na zewnątrz spada temperatura, najprawdopodobniej chodzi o zachodzenie parowania na powierzchniach typu szyby z uwagi na to, że stykają się płaszczyzny o bardzo różnych temperaturach. Możesz ewentualnie zmniejszyć poziom ogrzewania wnętrza do najzdrowszego – ok. 18 stopni C. Inną przyczyną wilgoci, niepowiązaną z porą roku, może być fizyczne uszkodzenie dachu i przeciekanie do wnętrza np. opadów deszczu. To akurat dość łatwe do wykrycia, choć niekoniecznie do naprawienia. Bywa też tak, że nieszczelny jest układ doprowadzający wodę do kranów, przeciekają rury lub kran wyposażony jest w starą i zużytą uszczelkę.
Działaj sposobem
Poza próbą naprawy uszkodzeń bądź innych zdarzeń leżących u podstaw pojawiania się wilgoci w mieszkaniu, możesz zrobić o wiele więcej. Porady w tym punkcie będą też idealne dla osób borykających się z permanentną wilgocią w chłodniejszych porach roku. Zainwestuj w pożyteczne urządzenie – osuszacz. Jest to coś, co niekoniecznie sprawdzi się w każdym domu, ale będzie nieocenione jako wsparcie w walce z nadmierną ilością wody we wnętrzu. Najtańsze, ale i najbardziej proste w działaniu są osuszacze do użytku domowego. To dobry wybór dla osób, które planują używać urządzenia doraźnie i sporadycznie.
Jeśli wilgoć w mieszkaniu była lub w dalszym ciągu jest dojmująca, musisz zająć się również usuwaniem jej konsekwencji. Na pewno zauważasz, że wszelkie grube tkaniny bardzo łatwo łapią wilgoć i później pleśnieją lub są wyjątkowo nieprzyjemne w dotyku. Możesz wymienić je na inne lub całkiem z nich zrezygnować na rzecz lżejszych rozwiązań. Na przykład, gdy masz dywany na ścianach, pozbądź się ich – zamiast tego pomaluj ścianę na atrakcyjny kolor, będzie to bardziej higieniczne rozwiązanie i znacznie nowocześniejsze. Często problem stanowi podłoga. Betonowa lub kamienna nie tylko stworzy nieprzyjemne wrażenie, ale też może wzmagać odczuwanie wilgotności. Najlepsza będzie „oddychająca” podłoga drewniana, parkiet lub panele, których nie przykrywaj dywanami ani chodnikami.
Dobra wentylacja
W walce z wilgocią najlepiej i najskuteczniej pomaga wentylacja. Sprawdź, czy aktualnie używane systemy wentylacyjne są sprawne. Jeśli nie, zainwestuj w ich oczyszczanie lub rozbudowę. Jeśli tak, a problem nadal występuje, rozważ umieszczenie dodatkowych siatek wentylacyjnych w szczególnie kłopotliwych pomieszczeniach. Często wietrz mieszkanie, głównie rano. Koniecznie otwieraj okna i/lub drzwi, gdy coś długo gotujesz, kąpiesz się i robisz pranie.