Wybór wentylatora łazienkowego to często traktowana po macoszemu czynność. Prawda jest jednak taka, że odpowiednie odprowadzenie wilgoci w łazience jest kluczowe – a miło by było, gdyby wentylator estetycznie pasował do łazienki i nie był zbyt głośny.
Jak wybrać odpowiedni wentylator do łazienki?
Oczywiście inne zapotrzebowanie będzie w bloku, a inne w domu jednorodzinnym. Niektórzy remontując łazienkę w domu jednorodzinnym, nie przywiązują wagi do wentylatora, bo przecież można uchylić okno. Jednak w zimie raczej nikt nie ma ochoty kąpać się przy otwartym oknie.
Kolejną sprawą jest oczywiście wygląd łazienki – wentylator powinien do niej pasować. Dostępne są urządzenia zabudowane, wybierając je, warto mieć na uwadze łatwy dostęp, ponieważ należy je czasami przetrzeć z kurzu.
W zależności od powierzchni łazienki trzeba wybrać odpowiednią wielkość wentylatora. Najczęściej w sklepach można spotkać 4 rozmiary wentylatorów mające średnicę: 10, 12, 12,5 oraz 15 cm. Wiadomo, że im większy wentylator, tym więcej hałasu generuje, jednak ważniejsze od głośności powinno być skupienie się na metrażu łazienki.
Jak dobrać wielkość wentylatora do powierzchni pomieszczenia?
By zapewnić odpowiednią wydajność wentylatora, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
– wentylator do łazienki o powierzchni 9m2 powinien mieć średnicę 10 cm,
– w łazienkach do 16 m2 warto postawić na 12 lub 12,5-centymetrowy wentylator,
– łazienki do 25 m2 potrzebują wentylatora o średnicy 15 cm,
– większe łazienki powinny mieć specjalny system wentylacji, by zapewnić odpowiednie usuwanie wilgoci z pomieszczenia.
Jak wybrać sposób uruchamiania wentylatora?
Kiedyś najpopularniejszym rodzajem włącznika wentylatora było podpięcie go pod włącznik światła w łazience – wtedy uruchamia się on zawsze wtedy, kiedy jest włączone światło.
Ma to jeden minus – gdy kąpiemy się w dzień lub wieczorem, a latem jest jeszcze jasno i nie włączamy światła, to wentylator nie uruchamia się. Sprawdza się to w bloku, gdzie często łazienki nie mają okna, więc i tak musimy włączyć oświetlenie.
Dzisiaj często polecane są wentylatory uruchamiane za pomocą czujnika ruchu lub po prostu na osobny przycisk (znajdujący się często obok włącznika światła). Czujnik ruchu jest najlepszy, ponieważ nie trzeba pamiętać o uruchomieniu wentylatora i wilgoć zawsze będzie na czas odprowadzana.
Czujniki można ustawić pod kątem czułości i długości pracy po ustaniu ruchu w danym pomieszczeniu, dzięki czemu zapewniamy wydajną wentylację.
Można także spotkać się z czujnikami mikrofalowymi, jednak nie powinno ich się montować w pomieszczeniach, które są mocno przeszklone, mają kanalizację i orurowanie blisko wentylatora lub ściany z karton-gipsu, ponieważ może on niepotrzebnie sam uruchamiać się.