Czyszczenie szyby kominka – skuteczne rozwiązania na brudną szybę

0
2293

Ogień w kominku nie tylko daje nam przyjemne ciepło, ale również wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy nastrój i bajeczny klimat. Nie trzeba jednak długo czekać, by szyba pokryła się ciemnym nalotem, który zasłoni iskrzące się płomienie. Co wtedy zrobić?  

Brudna szyba w kominku to bolączka każdego posiadacza domowego paleniska. Szybko przykrywa ją sadzą, przez co staje się trudna do doczyszczenia. Jeśli też zmagasz się z tym problemem, na pewno ucieszy Cię fakt, że istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by szyba na dłużej pozostała czysta.

Od czego brudzi się szyba w kominku?

Istnieje kilka powodów, dlaczego szyba kominkowa ulega zabrudzeniu. Pierwszy z nich to powolna prędkość spalania. Na szczęście ten problem można łatwo rozwiązać. Wystarczy przy pomocy regulatora zwiększyć wylot powietrza. Drugi powód tkwi w wilgotnym lub niesezonowanym drewnie. Nieodpowiednio wysuszone zabrudzi zarówno szybę, jak również przewód kominkowy. Kolejny powód to zatkanie szczeliny wokół szyby kominka. Należy ją jak najszybciej oczyścić, ponieważ jej wewnętrzna powierzchnia nie może być owiewana przez powietrze.

W wyniku powyższych sytuacji na szybie kominka zaczyna tworzyć się sadza, która z każdym kolejnym użyciem paleniska staje się trudniejsza do wyczyszczenia. Jest czarna, tłusta i oporna na czyszczenie. Z tego powodu bardzo istotny okazuje się dobór odpowiedniego preparatu, który poradzi sobie z powstałymi zabrudzeniami. Jeśli jednak szkło ma już swoje lata i nie istnieje żaden sposób, który upora się z zanieczyszczeniami, warto wymienić je na nowe. Szkło kominkowe na wymiar znajdziesz na: https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-kominkowe.

Jak czyścić szybę w kominku?

Są dwa sposoby, które pomogą Ci się pozbyć uporczywych zabrudzeń na szybie kominkowej. Pierwszy z nich to preparat składający się z naturalnych składników. Sprawdza się przy mniejszych zanieczyszczeniach, co nie znaczy, że nie jest skuteczny. Do jego przygotowania będziesz potrzebować łyżki amoniaku, łyżki octu oraz pół litra wody. Składniki należy wymieszać ze sobą, a powstały roztwór przelać do spryskiwacza. Zanim rozpoczniesz czyszczenie, zabezpiecz podłogę pod kominkiem lub zdejmij drzwiczki i wykonaj cały proces na zewnątrz. Spryskaj szybę i odczekaj minutę. Następnie dokładnie przetrzyj ją zwilżoną szmatką. W razie potrzeby powtórz czynności od początku. Po skończeniu wytrzyj szybę do sucha. Nie musisz obawiać się, że ten roztwór negatywnie wpłynie na jakość szyby. Nie powoduje on odbarwień i jest w pełni bezpieczny.

Drugim sposobem na czystą szybę kominkową jest wybór specjalistycznego środka przeznaczonego właśnie do tego celu. Często są to preparaty, którymi czyści się również grille czy piekarniki. Wystarczy delikatnie spryskać szybę i uważać, by specyfik nie spływał. Po wyznaczonym czasie należy zetrzeć rozpuszczone zabrudzenia ściereczką. Jeśli na szybie pozostaną jakiekolwiek zabrudzenia, czynność możesz powtórzyć, pryskając środkiem jedynie w zanieczyszczone miejsca. Szkło kominkowe jest niezwykle odporne na działanie jakichkolwiek składników, przez co nie musisz się obawiać, że zostanie uszkodzone przez chemiczny preparat do czyszczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach szkła? Zajrzyj na: https://www.szklonawymiar.pl/.