Idea dobrego designu rozkwita w Polsce, choć nadal jeszcze gdzieniegdzie pokutuje przekonanie, że jeśli jakiś przedmiot określany jest mianem designerskiego, to jego wygląd jest dziwny. Należy walczyć z tym poglądem, uświadamiając nabywców, co jest istotą tego pojęcia. Na polskim rynku wnętrzarskim dostępnych jest wiele mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz, które nazywa się designerskimi. Czy jednak ich estetyka odbiega znacząco od obecnych kanonów piękna i aktualnych trendów wnętrzarskich? Nie, te przedmioty często po prostu zaprojektowane są z większym wyczuciem oraz produkowane w mniejszych, niepowtarzalnych seriach. Stąd istotne jest dokładne wyjaśnienie, czym właściwie jest dobre wzornictwo.
Designerski, czyli jaki?
Dobry design, wzornictwo czy projekt – tak naprawdę ile przedmiotów codziennego użytku można tak określić? Ile z nich jest estetycznych, funkcjonalnych i trwałych? W ofercie wielu producentów dostępnych jest sporo modeli mebli tylko z pozoru dobrze wyglądających i spełniających zamierzone funkcje. Niskiej jakości płyta MDF, tak popularna od dłuższego czasu, szybko się kruszy i nieestetycznie wygina. Sztuczne laminaty nawet do kilku lat wydzielają niewidoczne dla oka opary. Czy naprawdę chcemy takie meble w domu? Coraz więcej świadomych ludzi szuka czegoś lepszego. Mebli, które będą spójne z ich bardziej świadomym stylem życia. Stąd nie dziwi, że na rynku pojawia się coraz więcej marek oferujących wysokiej jakości meble, nie tylko cieszące oko, zgodne z aktualnymi trendami, ale i wykonane z wyselekcjonowanych materiałów, takich jak lite drewno, naturalne forniry, ekologiczna sklejka, mosiądz, miedź, marmur czy kamień.
Piękne, funkcjonalne i trwałe
Meble designerskie tworzone są z dużym wyczuciem, projektanta inspiruje praktycznie wszystko, począwszy od otaczającej go natury, bliskich relacji między ludźmi, nowoczesnej technologii, skończywszy na dźwiękach zasłyszanych niespodziewanie czy tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wybierając designerskie meble, mamy poczucie, że projekt nie jest anonimowy, często istnieje również możliwość personalizacji mebla – wyboru rodzaju drewna, forniru, palety kolorystycznej itp. Co więcej, mamy pewność, że projekty będą modne nie tylko obecnie, ale i kilka dekad później. Wystarczy przyjrzeć się bliżej meblom i dodatkom z przełomu lat 50. i 60. czy 60. i 70., by zobaczyć, że tamten design ani trochę się nie zestarzał. Wielu młodych ludzi chętnie kupuje meble i przedmioty vintage, ponieważ są niepowtarzalne i bardzo wytrzymałe. Mogą przetrwać nawet kilka dekad codziennego użytkowania. Stąd meble designerskie stały się nową interpretacją tradycji.