Jak odnowić stare krzesło?

Nie ma chyba takiego domu, w którym brakowałoby krzeseł. Zawsze są jakieś, mniejsze lub większe, bardziej lub mniej wygodne. To bardzo funkcjonalne meble, które często są obecne przez lata mimo upływu czasu i pojawiania się kolejnych pokoleń. Nawet najlepsze krzesła prędzej czy później zaczną się starzeć. Jednymi z najbardziej trwałych egzemplarzy są te drewniane, chętnie wykorzystywane w dowolnych pomieszczeniach. Choć przeważnie nie grzeszą urodą, służą aż do osiągnięcia stanu zużycia, zagrażającego bezpieczeństwu użytkujących. Kolejnym etapem ich „życia” jest najczęściej wybrana metoda utylizacji. Czy można tego uniknąć?

Odnawiamy

Nie da się założyć, że większość starych krzeseł wskutek naszych starań zmieni się nagle w meble prosto z wystawy sklepowej. Nie taki jednak jest cel odnawiania, zwłaszcza że bardzo dużo takich mebli pod względem wzornictwa niestety odstaje od obecnych trendów i nie zmieniając projektu, nie da się nic z tym zrobić. Stare krzesła drewniane mają jednak wiele zalet, które w przypadku zniszczonego mebla są po prostu niewidoczne. Odpowiednia renowacja pozwoli odkryć je na nowo.

Jak odnowić stare krzesło?Jakie są to zalety? Na pewno wie o nich każda osoba, która ma porównanie pomiędzy starymi meblami (na przykład powstałymi w czasach PRL lub jeszcze wcześniej), a tymi dostępnymi dzisiaj za przystępną cenę. Krzesła sprzed lat były solidne i trwałe, co widać po dziś dzień, odporne na różne uszkodzenia mechaniczne i wiele innych czynników. Jeśli tylko mamy więc odrobinę czasu i chęci, można spróbować swoich sił i przywrócić nieco już zapomniany mebel do pełnej świetności. Wystarczy kilka kroków i będzie wyglądało jak nowe.

Renowacja starego krzesła w kilku krokach

W pierwszej kolejności należy dobrze przygotować krzesło

Właściwe przygotowanie krzesła do renowacji jest ważne, by późniejsze prace przyniosły oczekiwany skutek. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i elementy nałożone na powierzchnię mebla. Mogą to być np. resztki tapicerki, gwoździe, pinezki. Usuwa się również lakier czy farbę za pomocą papieru ściernego. Po wykonaniu tych czynności, krzesło należy dokładnie zmyć mieszanką benzyny z denaturatem aż do usunięcia możliwych zabrudzeń. Jeśli krzesło posiada wypchane siedzenie, należy je zdjąć, wyczyścić lub wyprać, można też zmienić wypełnienie (najprawdopodobniej stare jest mocno zniszczone i po prostu brudne).

Następnym krokiem powinno być umocnienie konstrukcji mebla

Przez lata krzesło na pewno uległo częściowej destabilizacji, być może jego elementy nie są już tak mocno osadzone jak być powinny. Warto to sprawdzić przed podjęciem końcowych działań. W większości przypadków wystarczy odpowiednio mocny klej, którym zabezpieczymy wszystkie miejsca łączeń siedzenia, oparcia i nóg. Ważne – trzeba to robić gdy mebel wyschnie już po czynnościach z punktu poprzedniego.

To już prawie ostatni krok – malowanie, zabezpieczanie

Realizacja tego kroku wymaga przemyślenia wcześniej, jak krzesło ma wyglądać. Przeważnie jeśli mebel jest dobrze zachowany, stosuje się samą politurę, bejcę, lakierobejcę lub lakier, żeby były widoczne np. słoje drewna. Mocno zniszczona powierzchnia drewniana wymaga pokrycia specjalną farbą kryjącą. Ostatni etap to pokrycie dokładnie wszystkich elementów mebla wykończeniem – może to być np. wosk. Siedzisko krzesła wypada również odnowić, umieszczając na nim świeżą tapicerkę.