Zielony ogród. Zagęszczanie trawnika w pięciu krokach

Ładny trawnik przed domem wygląda pięknie, ale każdy właściciel takiego trawnika wie, ile pracy musiał włożyć w jego idealny wygląd. Przeważnie po drodze do osiągnięcia świetnej prezencji trawy trzeba walczyć z takimi problemami jak nadmierne zachwaszczenie, rzadka trawa, wysuszanie się gleby, do tego pamiętać o regularnym nawożeniu i koszeniu. Na pewno niełatwo jest od zera stworzyć trawnik taki jak pokazują w czasopismach, ale mając już jakiś punkt wyjścia i korzystając z naszego poradnika można osiągnąć wspaniałe efekty.

Pamiętaj, by regularnie kosić swój trawnik

Potrzebna ci będzie dobra kosiarka, sprawna i z możliwością regulacji wysokości cięcia. Wybierz najlepszą do swoich potrzeb. Do dyspozycji masz np. kosiarkę bębnową (precyzyjna, cicho pracuje, nie szkodzi środowisku), elektryczną (nie wymaga siłowania się przy rozruchu, znajomości działania silnika, mechanizmów itd.), spalinową (ma największą moc, nie ogranicza ją żaden kabel), czy też akumulatorową (łączy zalety elektrycznej i spalinowej). Jeśli masz spory, rozległy ogród możesz zainwestować w mocny model posiadający dodatkowo kosz na trawę, żeby później nie grabić pozostałości, dodatkowo „męcząc” podłoże. Przy naprawdę dużych powierzchniach do koszenia wybierz specjalną kosiarkę-traktor lub inny model samojezdny. Większość kosiarek jest intuicyjna w obsłudze, więc na pewno sobie poradzisz.

Zapewnij trawie właściwą wertykulację i aerację

Właściwy wzrost trawy i jej zdrowy, świeży wygląd wynika z właściwej jakości gleby, przewiewu oraz dopływu powietrza i składników odżywczych do korzeni roślin. Gdy zauważasz problemy z wyglądem trawy, a gleba wydaje się ciężka, wykonaj dwie czynności – wertykulację i aerację. Nie obawiaj się trudnych nazw, są bardzo proste. Trzeba po prostu wykonać serię nakłuwania gleby w obrębie trawnika, dzięki czemu podłoże się przerzedzi, rozluźni. Możesz wykorzystać do tego zwykłe grabie, ale jeśli masz większy ogród, będzie to czasochłonne i męczące. W sklepach dostępne są urządzenia do tych prac – wertykulatory oraz aeratory. Najtańsze są sprzęty do obsługi ręcznej.

Posypuj regularnie trawnik piaskiem z dodatkiem nawozu

Zielony ogród. Zagęszczanie trawnika w pięciu krokachCzynność tę określa się piaskowaniem trawnika i jest konieczna po aeracji/wertykulacji, w celu umożliwienia właściwego wyposażenia gleby we wszystkie składniki odżywcze. Do tego odpowiednio przepuszczalna gleba poprawia wzrost korzeni, jak też nowych pędów trawy. Trawnik szybko wyda się bardziej zagęszczony. Wpływ piasku na glebę jest też taki, że woda nie będzie już na niej „zalegać”, co zmniejszy wyrastanie chwastów czy porostów. Nie musisz zbyt często wykonywać piaskowania, wystarczy raz do roku. Jeśli masz duży ogród, przyda ci się piaskarka. Jeśli powierzchni do przysypania jest mniej, wystarczy, że załadujesz taczkę odpowiednią ilością piasku.

Pamiętaj o nawożeniu i regularnym podlewaniu

Musisz nawozić trawę mniej więcej co 3 tygodnie, zaopatrując ją w mikroelementy takie jak potas, fosfor, magnez. Najlepiej będzie wybrać gotową mieszankę nawozów, która posiada wszystko, czego potrzebuje trawa do zdrowego i idealnego wzrostu. Pamiętaj też o podlewaniu. Najczęściej trzeba to robić gdy jest ciepło, wtedy trawnik nie wyschnie i nie przerzedzi się. Jeśli nie chcesz podlewać ręcznie, zainwestuj w system zraszaczy lub nawadniania.

Regularnie zwalczaj chwasty

Gdy twój trawnik zarastają co jakiś czas chwasty, musisz z nimi walczyć, zanim zaczną się rozsiewać. Można walczyć z objawami – wyrywać je ręcznie bądź specjalnymi urządzeniami jak wycinak do chwastów, można też poszukać przyczyn. Niektóre rośliny w trawie pojawiają się bowiem w związku z pewnymi problemami glebowymi, np. zbytnią suchością.

Jeśli będziesz przestrzegać tych pięciu zasad, sąsiedzi z pewnością będą zazdrościć Ci pięknego, bujnego trawnika. Pamiętaj jednak, aby nie przeprowadzać wszystkich prac naraz oraz w nadmiarze. Pielęgnacja trawy powinna być dostosowana między innymi do aktualnych warunków pogodowych, a także rodzaju trawnika, który znajduje się w Twoim ogrodzie. Inaczej dba się o trawę z mieszanki dekoracyjnej, inaczej zaś o rekreacyjną. Dobierz uważnie sprzęt, który pomoże Ci w pracach, a następnie rozplanuj je i ciesz się ich efektami!