Potrzebujecie doświetlić swoje poddasze, ale nie wiecie, na jakie okna się zdecydować? Wybór jest szeroki, ale ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i tego, jak wygląda Wasze poddasze.

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Okna obrotowe otwierają się wokół osi obrotu, która jest usytuowana w połowie ich wysokości. Najlepiej zamontować je wysoko, inaczej podczas otwierania będziemy musieli się cofać. Z tych względów przyjmuje się, że odległość między ich dolną krawędzią a podłogą powinna wynosić przynajmniej 150 cm. Jest to z pewnością najpopularniejsze rozwiązanie. Jeśli przejrzymy okna dachowe na homebook.pl/produkty/okna-dachowe, zobaczymy, że większość z nich to właśnie obrotowe.

Istnieją też specjalne warianty takich okien. Okna wysokoosiowe na przykład wyróżniają się podwyższoną osią obrotu. Znajduje się ona w mniej więcej 3/4 wysokości ościeżnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno można zamontować niżej niż standardowe okna obrotowe, bez obawy, że utrudni nam to życie.

Mamy też do wyboru okna uchylno-obrotowe. Taka opcja to dwa w jednym, możemy bowiem zmieniać sposób otwierania okna wedle własnych potrzeb i chęci. Skrzydło porusza się obrotowo lub uchyla do góry – sposoby otwierania zmieniamy za pomocą odpowiedniego przełącznika. Innym typem „łączonym” są okna uchylno-przesuwne. W takim wypadku skrzydło można wysunąć również do przodu, niemal do pozycji pionowej.

Interesującą opcją jest zastosowanie okien balkonowych. Są one wyposażone w dwa skrzydła, spośród których dolne odchyla się w przód do pozycji pionowej, przy czym po bokach rozkłada się coś w rodzaju balustrad. W ten sposób otrzymujemy namiastkę balkonu.

Zależnie od naszych potrzeb, możemy też zdecydować się na okno niestandardowe, o szczególnych funkcjach. Na przykład energooszczędne, o niskim współczynniku przenikania ciepła albo wyciszające, o grubszych szybach i oblachowaniu pokrytym wytłumiającą dźwięki folią.

Drewniane czy plastikowe?

Okna dachowe występują w wariancie drewnianym lub PCW. Jest jeszcze trzecia opcja, łącząca cechy obu – drewno powleczone tworzywem sztucznym. A które rozwiązanie jest lepsze? Generalnie uważa się, że lepiej sięgnąć po to, co naturalne, a więc drewno. A dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że również więźba dachowa jest drewniana. Drewniane okna będą więc z nią lepiej współdziałać, ponieważ podobnie będą reagować na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, wilgoć czy zmiany temperatury.

Okna plastikowe albo powleczone tworzywem sztucznym za to lepiej sprawdzają się w łazience ze względu na swoją odporność na wilgoć. Jeśli jednak mamy w łazience wystarczająco dobrą wentylację, to również tutaj możemy zamontować drewniane okna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych?

Podstawowym kryterium powinno być tutaj odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. To dlatego właśnie na poddaszach zamiast okien pionowych stosuje się połaciowe – mogą zająć na dachu tyle miejsca, ile wynosi 1/10 czy nawet 1/8 podłogi. Aby do pomieszczenia wpadała optymalna ilość światła, okno powinno być tym dłuższe, im mniejszy jest kąt nachylenia dachu.

O tym jakie okna wybierzemy, decydują również wymiary pomieszczeń na poddaszu. Jeśli pomieszczenie jest wysokie i ma dużą połać dachu, dobrze sprawdzi się dwuskrzydłowe okno wysokoosiowe z dolnym naświetleniem. W tym modelu obraca się tylko górne skrzydło, a ponieważ dobre naświetlenie zostaje tutaj osiągnięte dzięki długości, a nie szerokości, okno takie dobrze może się zmieścić pomiędzy krokwiami.