Pielęgnacja mebli ogrodowych przed zimą

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a z nią chłodniejsze dni i opady deszczu. Taka pogoda raczej nie sprzyja przyjemnej rekreacji na świeżym powietrzu w ogrodzie. Dla wielu osób oznacza również konieczność przeprowadzenia porządków w przydomowym terenie, w tym zadbania o meble ogrodowe.

Co trzeba zrobić, by odpowiednio zabezpieczyć meble do ogrodu, na taras lub balkon przed jesienią i zimą? Jak o nie zadbać, żeby móc skorzystać z nich również w kolejnych sezonach? O tym opowiemy poniżej.

Co może zaszkodzić meblom ogrodowym?

Meble ogrodowe, w odróżnieniu od ich typowo domowych odpowiedników, są nieustannie narażone na trudne warunki atmosferyczne. Szczególnie niszczycielskie potrafią być zmiany temperatury, wysoka wilgotność, zalanie wodą deszczową, śnieg lub promieniowanie UV.

Wymienione czynniki niejednokrotnie powodują trwałe uszkodzenie mebli, co wpływa niekorzystnie na ich funkcjonalność i estetykę, a niekiedy nawet sprawia, że nie nadają się one już do dalszego użytku.

Nie da się ukryć, że w naszym klimacie okres jesienno-zimowy bywa bardzo trudny dla mebli ogrodowych. Warto zatem dobrze je przygotować i zabezpieczyć, by mieć pewność, że zachowają optymalną formę do kolejnego sezonu.

Przechowywać na zewnątrz czy w pomieszczeniach?

Pierwszą kwestią, nad którą trzeba się koniecznie pochylić, jest miejsce przechowywania wyposażenia do ogrodu jesienią i zimą. Czy można zostawić je na tarasie lub w ogrodzie, czy też lepiej zabezpieczyć wszystkie elementy w garażu lub piwnicy?

Wszystko zależy od materiału, z którego meble zostały wykonane. Konstrukcje z drewna, rattanu i metalu zdecydowanie lepiej przechowywać w suchym miejscu, o stałej temperaturze i dobrej cyrkulacji powietrza. Meble z trwałych tworzyw sztucznych (technorattan lub polipropylen), jak te od Bazkar, bez przeszkód mogą natomiast zimować na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć meble przed zimą?

Ochrona mebli przed zniszczeniem powinna się zacząć od dokładnego oczyszczenia ich. Najczęściej wystarcza do tego sama woda z odrobiną detergentu oraz miękka gąbka lub szmatka. Konstrukcje drewniane i rattanowe należy myć ostrożnie, by nie doprowadzić do wniknięcia wody w głąb materiału. Po dokładnym umyciu, meble należy zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli na powierzchni metalu lub drewna pojawiają się ubytki, trzeba je oczyścić i uzupełnić, a później pokryć meble dopasowanym do ich potrzeb impregnatem, zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Na koniec wyposażenie ogrodowe trzeba zakryć pokrowcami lub folią. Krzesła i stoliki z tworzyw sztucznych mogą pozostać na tarasie lub w ogrodzie. Mniej trwałe elementy z drewna i rattanu lepiej schować w piwnicy lub garażu o dobrej cyrkulacji powietrza.

Właściwe zabezpieczenie wyposażenia ogrodowego oznacza, że tuż przed kolejnym sezonem nie czekają nas niemiłe niespodzianki w postaci zniszczonych, trudnych do odnowienia mebli. Kupno specjalnego pokrowca lub plandeki, a do tego specjalistycznych środków do impregnacji, konserwacji lub celem uporania się z ubytkami, nie należy do dużych wydatków. A o tym, w jaki jeszcze sposób zadbać nie tylko o wyposażenie, ale i pozostałe elementy ogrodu przed sezonem zimowym, można poczytać na stronie http://domyidealne.pl/.

Meble ogrodowe na lata – jak o nie dbać?

Wykonanie wyżej opisanych zabiegów pielęgnacyjnych pozwala dobrze zadbać o meble ogrodowe. Dokładne oczyszczenie i właściwe zabezpieczenie przed okresem jesienno-zimowym sprawia, że wyposażenie do ogrodu zachowuje optymalną formę przez długi czas. A my bez przeszkód możemy skorzysta

z niego również w przyszłym roku.