Ogródek w słoju – zakładanie i pielęgnacja

 

Posiadanie własnego ogrodu dostarcza mnóstwo radości, zwłaszcza gdy odrobina pracy skutkuje pojawieniem się plonów i powstaniem świetnego miejsca do wypoczynku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. W szczególnej sytuacji są osoby mieszkające w mieście, w kamienicach lub na terenie blokowisk. Brak dostępu do gruntu uniemożliwia założenie nawet małego ogródka, więc o sadzeniu, sianiu i pielęgnowaniu roślin można co najwyżej pomarzyć. Być może właśnie dla takich osób wymyślono możliwość… stworzenia ogródka w słoju.

Czy to jest trudne?

Absolutnie nie! Najprawdopodobniej wszystkie potrzebne materiały masz na wyciągnięcie ręki, a sposób stworzenia ogródka w słoju zostanie w tym poradniku kompletnie opisany. W pierwszej kolejności musisz pozyskać odpowiedniej wielkości szklane naczynie. Duży słój to tylko jeden z pomysłów, niektórzy miłośnicy urządzania takich ogrodów korzystają też z butli lub opustoszałych akwariów. Wymogiem jest właściwy rozmiar – na tyle spory, by bez problemu zmieścić wewnątrz pewną ilość roślin i zapewnić im dobre warunki – jak również szczelność ścianek i podstaw naczynia, żeby nie ryzykować „gubieniem” wypełnienia czy wody użytej do podlewania. Przygotuj sobie również materiały służące jako wypełniacz. Może to być piasek, żwir, ziemia o dobrych właściwościach. Wybierz sadzonki roślin (o doborze właściwych gatunków w kolejnych punktach) oraz elementy dekoracyjne, Ogródek w słoju – zakładanie i pielęgnacjaktórymi ozdobisz „ogród” – ładne patyki, szkiełka, kamienie itd.

Ogródek w słoiku krok po kroku

Twój mini ogród będzie właściwie funkcjonował tylko przy stworzeniu mu odpowiednich warunków. Materiały tworzące glebę, zanim umieścisz je w słoiku, muszą zostać odkażone w celu pozbycia się zarazków, grzybów i innych szkodliwych substancji. Istnieje odpowiednia kolejność układania warstw podłoża. Na samym dole należy położyć warstwę żwiru grubości 2-5 cm – żwir będzie pochłaniał nadmiarową wodę. Druga warstwa to podłoże właściwe. Jego rodzaj, jak i poziom przepuszczalności, dobierz pod kątem potrzeb sadzonych roślin. Nie musisz układać gleby równo ani symetrycznie. Większość powierzchni w naturze nie jest idealnie równa, więc twój mini ogród okaże się ładniejszy przy lekkiej dozie nieregularności. Umieść w naczyniu kilka wybranych dodatków dekoracyjnych. Nie przesadzaj z ich ilością, bo musi zostać jeszcze sporo miejsca na rośliny – dzięki temu będą mogły spokojnie rosnąć. Ostatni etap to właśnie włożenie do środka roślin. Ulokuj je w uprzednio sporządzonych dołkach, po czym dokładnie zasyp otwory. Podlej ogródek albo bezpośrednio każdą roślinę z osobna.

Co sadzimy

Ogród urządzony w słoiku zapewnia roślinom świetne warunki do rozrostu, a to jest akurat niewskazane z uwagi na ograniczoną ilość miejsca. Wybierz kilka gatunków o podobnych wymogach co do wilgotności, rodzaju gleby i oświetlenia. Dobrym pomysłem będą: paprocie, mchy i porosty, maranta, skrzydłokwiat, czy nawet wyjątkowo interesujące rośliny drapieżne takie jak rosiczka (w jej przypadku oprócz wody trzeba będzie dostarczać też świeże owady).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here