Jak czyścić poduszki z pianki?

Czyszczenie i konserwacja dowolnego rodzaju poduszek jest dość niewdzięczną pracą. Szczególnie trudne „w obsłudze” są modne, wygodne i nowoczesne poduszki z pianki. Produkt ten ma tak wiele zalet, że znalazł się praktycznie w każdym domu. Warto wspomnieć chociażby fakt doskonałego dopasowywania się do ciała leżącej osoby i podpierania kręgosłupa – każde przebudzenie nastraja pozytywnie na kolejny dzień. Na dodatek do tego wszystkiego poduszka się ani trochę nie odkształca. Żeby jednak cieszyć się nią jak najdłużej, trzeba nauczyć się właściwie czyścić ten rodzaj wyposażenia łóżka. Nasze porady ci w tym pomogą.

Uwaga! Delikatny produkt

Większość dostępnych na rynku poduszek z pianki to bardzo delikatne produkty. Próba ich czyszczenia w tradycyjny sposób, czyli przez szorowanie szczotką, pocieranie rękami doprowadziłaby do znacznej deformacji wypełnienia. Podobnie tradycyjne pranie – nie można wkładać ich do wody, bo niemożliwe jest jej całkowite usunięcie, więc wchłonięta do wewnątrz woda będzie powoli niszczyła poduszkę od środka, przy okazji doprowadzając do rozwoju wielu różnych zarazków.

Jak czyścić poduszki z pianki?Czego nie możesz robić, mając poduszkę z pianki

Jak już wyżej napisaliśmy, poduszka z pianki absolutnie nie radzi sobie z wilgocią. Nie możesz narażać jej zarówno na przypadkowy kontakt z wodą, jak też zamierzenie wkładać jej np. do pralki. Takie zdarzenie oznacza, że produkt można będzie po prostu wyrzucić. Inne zabronione czynności to np. suszenie poduszki w różnego rodzaju suszarkach, czyszczenie powierzchni poprzez intensywne szorowanie, żeby pozbyć się plam, polewanie poduszki detergentami i innymi środkami.

Czy jest więc coś, co można zrobić, by wyczyścić poduszkę z pianki?

Owszem – nie jest to przecież produkt jednorazowy. Musisz jednak działać szybko, jeśli zdarzy ci się jakiekolwiek zabrudzenie poduszki, dzięki czemu zapobiegniesz utrwaleniu się plamy.

– Dość szybkiej reakcji wymaga sytuacja wylania na poduszkę jakiegoś płynu. Gdy to się stanie, użyj chusteczki higienicznej (lub kilku), ręcznika papierowego lub w ostateczności materiałowego. Przemokniętą tkaninę odłóż i przyłóż kolejny ręcznik lub chusteczkę. Powtarzaj czynność do czasu, aż przyłożenie tkaniny do poduszki nie wywoła pożądanego efektu. Po zakończeniu odsączania pozwól poduszce wyschnąć układając ją np. gdzieś na zewnątrz, na słońcu, w suchym miejscu.

– Jakakolwiek utrwalona plama to bardzo zły znak i najprawdopodobniej koniec świetności twojej poduszki. Możesz jednak spróbować jednej z domowych metod. Przygotuj roztwór mydła i zamocz w nim miękką ściereczkę – idealne będą te z bawełny lub mikrofibry. Dobrze wyciśnij z wody, powinna pozostać lekko wilgotna. Takim „narzędziem” przyciskaj zabrudzoną część poduszki, nie pocierając jej ani za mocno nie gniotąc wypełnienia. Możesz to robić wielokrotnie, jest bowiem cień szansy, że w końcu uda ci się w ten sposób wywabić plamę.

Sposoby na nieświeżość i brzydki zapach

Poduszka z pianki która wydziela niekoniecznie przyjemny zapach i ogólnie wygląda niezbyt świeżo może zostać potraktowana sodą oczyszczoną (na sucho) – wystarczy posypać ją sodą i zostawić w spokoju na dzień, a później odkurzyć. Podobny efekt zapewni wietrzenie poduszki w słonecznym miejscu.