Dywan w pokoju dziecięcym pełni ważną funkcję: chroni nasze dziecko przed upadkiem, grzeje i zapewnia miejsce do zabawy. Regularnie dbając o jego czystość możemy sprawić dziecku prawdziwą przyjemność zwłaszcza, że rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór dywanów dziecięcych. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Jaki materiał?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonane są dywany do pokoju dziecięcego:

  • Wełniany – to niezwykle ceniony materiał, który od dawna wykorzystywany jest do tworzenia dywanów, które charakteryzują się dużą trwałością, właściwą sprężystością, doskonałą izolacja akustyczną oraz termiczną. Dywany wełniane są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości, choć nie są polecane dla dzieci z alergiami. Taki produkt to również spory wydatek: średniej wielkości dywan do pokoju dziecięcego z wełny kosztuje około 700 złotych.
  • Akrylowy – to dobra alternatywa dla wełny, ponieważ świetnie ją naśladuje. Akryl również jest trwały, dodatkowo odporny na zabrudzenia i o wiele tańszy – kosztuje około 250 złotych w wymiarze 120 x 170 centymetrów. Akryl dosyć łatwo się też czyści, a co najważniejsze – jego włókna nie sprzyjają rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, także spokojnie może znajdować się w pokoju dziecka, które jest alergikiem.
  • Bawełniany – jest niezwykle odporny na plamy, a także blaknięcie, również może znajdować się w pokoju alergika, ponieważ podobnie do dywanu akrylowego bawełna nie sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. Dywany te są jednak dosyć cienkie, więc wyglądają mniej efektownie, a także mogą szybko się zmechacić. Lepiej więc nadadzą się do pokoju młodszego malucha, gdzie nie jest on jeszcze tak eksploatowany i można będzie go za jakiś czas wymienić. Bawełniane dywany kosztują około 400 złotych w wymiarze 120 x 160 centymetrów.
  • Poliestrowy – również nie jest źródłem alergenów, posiada takie zalety, jak szybka możliwość wyczyszczenia, czy też niewchłanianie wilgoci. Można go również prać, idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Jest jednak mniej odporny na wgniecenia od poprzedników, co może skutkować dosyć szybkim wytarciem się. Dywan o wymiarach 100 x 120 centymetrów kosztuje około 200 złotych.

Jaki dywan dla alergika?

Wielu rodziców odmawia umieszczenia jakiegokolwiek dywanu w pokoju dziecka, które ma alergie. Spokojnie – kupując dobrej jakości dywan na przykład z akrylu zapewnimy dziecku zdrowie i bezpieczeństwo, a także dodatkowe walory estetyczne.

Można również spotkać specjalne dywany dedykowane alergikom, posiadają one krótkie włosie, są gęsto tkane, stworzone z podwójnie splecionego i termoutwardzalnego włókna akrylowego. Jest on niezwykle wygodny w użytkowaniu, łatwo się go czyści, co ułatwia sprawę rodzicom. Dostępny jest w setkach różnych wzorów, dzięki czemu maluch sam może wybrać coś dla siebie, na przykład z ulubioną postacią z bajki.

Jaki rozmiar?

W pokoju niemowlaka możemy umieścić jedynie mały dywan przy łóżeczku, który póki co nie będzie służył jeszcze dziecku. Gdy jednak maluch zaczyna chodzić i biegać istnieje ryzyko, że może się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę.

Dlatego rodzice najczęściej wybierają sporych rozmiarów dywany, które zakryją jak największą powierzchnię podłogi – możemy mieć wtedy pewność, że ewentualny upadek nie jest spowodowany śliską podłogą, a i krzywda będzie mniejsza. Idealną opcją jest również wybór wykładziny dywanowej, która w stu procentach pokrywa powierzchnię podłogi w pokoju dziecięcym.

Który wybrać?

Nie zapominajmy, że dywan w  pokoju powinien:

  • Być wielokolorowy, dzieci kochają kolory, rozbudzają one jego wyobraźnię, więc im więcej żywych kolorów, tym lepiej.
  • Estetyczny, dywan powinien zgrywać się wizualnie z resztą pokoju, przekonajmy też o tym dziecko i przykładowo pozwólmy wybrać jaki tylko zechce wzór, lecz w danej kolorystyce.
  • Idealnie służyć do zabawy: nie może więc być zbyt mały, powinien być miły i przyjemny w dotyku, aby dziecko siedząc na nim godzinami nie odczuwało dyskomfortu.

W jakim kształcie?

Ten wybór musimy podjąć na podstawie kształtu pokoju dziecięcego, musimy też przewidzieć ewentualne przemeblowania, które często mogą się zdarzać. Z drugiej jednak strony nic nie stoi na przeszkodzie, by na środku leżał wielki, okrągły dywan w pokoju o nieregularnych kształtach.

By zadbać o zdrowie swojego dziecka wybierzmy taki kształt i rozmiar, by nie było konieczności stawiania na nim ciężkich mebli – powstaną pewne obszary na dywanie, które ciężko będzie odkurzyć, co idealnie sprzyja rozwojowi bakterii.

Istnieją również uwielbiane przez dzieci dywany w niecodziennych kształtach, na przykład samochodu lub kwiatka. Są one dosyć pracochłonne, jeśli chodzi o czyszczenie czy sprzątanie, ale czego nie robi się dla dzieci…

Pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji takiego dywanu, a więc częstym odkurzaniu i czyszczeniu raz na jakiś czas. Przyda nam się dobrej jakości odkurzacz, oraz odpowiednie środki do czyszczenia. Miejmy na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci.