Drewno to piękny i wdzięczny materiał wykorzystywany do urządzania mieszkania. Nie ważne czy jest to podłoga czy meble, drewniane wyposażenie potrafi cieszyć swoim wyglądem przez lata. Tutaj należy spełnić dwa podstawowe obowiązki. Po pierwsze należy odpowiednio dbać o drewniany blat, a po drugie, właściwie go konserwować. Odpowiednie stosowanie się do tych dwóch czynności pozwoli na długoletnie wykorzystywanie blatu i pozwoli uniknąć drogich napraw lub co gorsze, możliwości doprowadzenia do stanu użyteczności.

Do najbardziej popularnych drewnianych blatów należą te wykonane z wysoko gatunkowego drewna jak buk czy dąb. Oba gatunki są trwałe, wdzięczne w obróbce i prezentują się po prostu świetnie. Różnica pomiędzy tymi gatunkami polega na różnej odporności na warunki zewnętrzne, a dokładniej na wilgotność powietrza. To właśnie buk jest bardziej wrażliwym drewnem. Z drugiej strony, buk jest podatny na barwienie, dzięki czemu można osiągnąć ciekawe kolory blatu.

Jak dbać o drewniany blat?

  • Nigdy nie używaj ostrych narzędzi kuchennych na drewnianym blacie. Takie praktyki bardzo szybko doprowadzą do zniszczenia powierzchni blatu, przez wycięte krawędzie. Takie rysy należy natychmiast naprawić, by nie dopuścić wilgoci i wody w głąb blatu. Do tego celu służą deski do krojenia.
  • Podobnie jak z ostrymi narzędziami zasada tyczy się także gorących naczyń. Absolutnie należy unikać takich działań. Gorące naczynie może trwale wypalić ślad w blacie. Takie uszkodzenie najprawdopodobniej będzie nie do naprawienia. W tym celu idealnie sprawdzą się specjalne podstawki.
  • Do mycia powierzchni blatu odradza się stosowanie mocnych i żrących detergentów. Ich skład może uszkodzić lakier lub olej w zależności od zastosowanego środka i przeniknąć do struktury drewna.
  • Przy planowaniu umiejscowienia blatu drewnianego należy unikać zbyt mocnych źródeł ciepła. Szczególnie należy zwracać uwagę na kuchenki i piekarniki. Jeśli już decydujesz się na taki zabieg, zadbaj koniecznie o właściwą izolację krawędzi blatu, źródłem ciepła.
  • Unikaj pozostawiania cieczy (woda, alkohol) na drewnianym blacie. Blat należy utrzymywać w suchości. Świetnie sprawdza się w tym wypadku podkładki, które przy odpowiednim doborze mogą świetnie spełniać funkcję dekoracyjną.
  • Kuchenny blat drewniany wymaga szczególnej troski, ale bez obaw. Do właściwej profilaktyki wystarczy stosować przystosowane do blatów środki czystości, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością, ze wskazaniem na używany materiał.
  • Raz na rok, profilaktycznie i dla zachowania świeżości blatu powinno się go zaimpregnować odpowiednim środkiem. Czynność ta, nie wymaga w żaden sposób specjalnych umiejętności, więc można to zrobić na własną rękę. Należy stosować się do zawartej instrukcji, a wszystko powinno skończyć się
    sukcesem.
  • Do codziennego czyszczenia blatu, stosuj wilgotną od ciepłej wody ścierkę bawełnianą lub z mikrofibry. Następnie wytrzyj blat do sucha. To bardzo ważne.

Olejowane czy lakierowane blaty drewniane?

To ważna kwestia przy decyzji o zamontowaniu drewnianego blatu. Lakier można dobrać po kolorze oraz strukturze. Do wyboru jest matowa i błyszcząca powierzchnia. Wybór właściwego to kwestia indywidualna. Lakierowane blaty na ogół wybaczają więcej błędów, szczególnie jeśli chodzi o wylane ciecze. Z drugiej strony, lakier ma tendencje do wycierania, a jego zmiana wiąże się ze ścieraniem warstwy starego lakieru.

Olej natomiast sprawia, że blaty wyglądają bardzo naturalnie poprzez wnikanie w strukturę drewna. Na ogół olejowane blaty wymagają większej uwagi i ostrożności. Kluczowe jest utrzymywanie czystości blatu i jego suchości.