domy szeregowe

Okna w domu osadza się najczęściej z wykorzystaniem taśm, jakie uszczelniają styk okien z murem. Otwór w owym murze jest zazwyczaj od okna większy, aby ułatwić wstawienie okna. Największy luz znajduje się na dole okna – czyli tam, gdzie zamocowany zostanie parapet. Jak zatem sprawić, żeby w tym miejscu nie „uciekało” ciepło? Czy pomóc mogą… parapety ciepłe? Podpowiadamy!

Taśmy uszczelniające

Jak już wspomnieliśmy, można właśnie nimi uszczelnić okno. Taśmy mogą uszczelnić miejsce nad oknem, a także po boku. Jednak największa przestrzeń, jakiej należy się „pozbyć”, znajduje się… pod oknem. W tym miejscu luz jest czasem nawet… 5 centymetrowy! W trakcie mocowania okna, osadza się je na podkładkach – są one ustawione na murze, nieco niżej od ościeżnicy. Jeżeli chodzi o liczbę oraz grubość tych podkładek, należy je dobrać pod ustawienie okna – tak, by je dobrze wypoziomować.

Aby wypełnić pozostałe szczeliny, warto zastosować piankę poliuretanową. Jednak trzeba ją zastosować bardzo ostrożnie – jak zaaplikujesz bowiem zbyt wiele pianki, parapet może się… podnieść! W tym celu, warto skorzystać z kształtek podparapetowych, jakie są zrobione z termoizolacyjnego materiału.

Parapet a ocieplenie

Pod oknem zazwyczaj wstawiane są parapety – niezależnie od tego, czy będzie to dom bliźniak czy domy szeregowe bądź jednorodzinny. Z kolei z drugiej strony wstawiane są cieńsze parapety – najczęściej blaszane. Zewnętrzny parapet trzeba dosunąć do ramy okiennej. Nie ma tam docieplenia, ponieważ termoizolacja ściany budynku kończy się nieco niżej. Zatem, dolna część okna jest zimniejsza od innych jego fragmentów. Często dzieje się więc, że zimą owa część… przemarza. Wtedy pod oknem pojawia się wilgoć. Jeżeli nie wypełnisz owej szczeliny, zimną pod oknem będzie wiać, a w domu będzie… zimno!

Czym jest ciepły parapet?

Warto przemyśleć więc zamocowanie ciepłego parapetu – to element, jaki wykonywany jest z twardego styropianu EPS bądź polistyrenu ekstradowanego XPS. Materiał na kształtkę powinien być wytrzymały na ściskanie – nie może uginać się pod ciężarem okna. Jeżeli bowiem okno zacznie się uginać, może spowodować to utratę szczelności między murem a oknem bądź wypaczenie się okna.

Element podokienny może być albo jednostronny, albo dwustronny. Jeżeli zdecydujesz się na jednostronny element, możesz wybierać między zewnętrznym, a wewnętrznym. W ich dolnej części znajduje się listwa wzmacniająca, która będzie mogła równomiernie „przyjąć” naprężenie ciężaru okna.  Jeżeli jednak zdecydujesz się na dwustronny element, jego już nie będzie trzeba wzmacniać – obciążenie okna rozłoży się równomiernie. Jeżeli chodzi o główną część parapetu ciepłego (głowicę), znajdują się tam wyfrezowane zapięcia, jakie są dopasowane do poszczególnych systemów okien. Pod szczeliną znajduje się zaś listwa wzmacniająca – dokładnie tam, gdzie jest miejsce na taśmę rozprężną. Ma ona za zadanie wzmocnić i usztywnić konstrukcję. Właśnie tu można przykręcić również swój parapet.

W jaki sposób kupić ciepły parapet?

Swój parapet powinieneś dopasować w szczególności do materiału okna, a także do konkretnego systemu swoich okien. Inny parapet ciepły będzie bowiem przeznaczony do okien drewnianych, a zupełnie inny do okien plastikowych.

Ciepły parapet można zamówić pod konkretne okna – najczęściej producenci dokładnie informują o tym, do jakich systemów okiennych będzie pasował dany parapet. Podczas zamówienia warto uwzględnić:

– wysokość głowicy,
– rodzaj podokiennika (w środku i na zewnątrz) – podcięcie robi się bowiem inne pod parapety na zewnątrz (12 mm), a jeszcze inne pod parapety w środku (22 mm lub 32 mm).

Koszt takiego parapetu to zazwyczaj ok. 45 zł / sztukę (parapet jednostronny). Dwustronne parapety kosztują zaś między 55 a 80 zł / sztukę.

Jak zamocować parapet ciepły?

  1. Wyrównaj dolny fragment ościeża zaprawą i wypoziomuj go na odpowiedniej wysokości.
  2. Nie wstawiaj klocków montażowych pod kształtką – warto już wcześniej obliczyć potrzebne odległości, uwzględniając wysokość okna i profil progowy.
  3. Przyklej ciepły parapet za pomocą kleju (piany) do podłoża, a także do wyżłobień pod spodem parapetu.
  4. Włóż w szczelinę centralną taśmę rozprężną, jaka uszczelni połączenie okna z ciepłym parapetem.
  5. Nałóż klej montażowy po obu stronach i zamocuj na nim ramę okna bądź listwę progową okna, gdy takowa znajduje się w wybranym przez Ciebie modelu bądź typie okien, jakie sugeruje projekt domu jednorodzinnego.