Rury z tworzywa sztucznego czy miedziane – które wybrać?

0
Rury z tworzywa sztucznego czy miedziane

Wybierając rury do instalacji wodnej, jest dla nas ważne, aby były one wytrzymałe i łatwe w montażu, a przy tym wydajne. Zły dobór rur może oznaczać problemy z awariami, przeciekami czy zbyt dużymi stratami ciepła, więc zdecydowanie nie powinniśmy decyzji podejmować na chybił-trafił. W takim razie rury stalowe czy miedziane – które są lepsze? Co ze stosowanymi powszechnie jeszcze kilkadziesiąt lat temu rurami metalowymi?

Co z rurami metalowymi?

Swego czasu we wszelkiego rodzaju instalacjach spotkać można było przede wszystkim rury metalowe. Nie wynikało to z ignorancji czy chęci oszczędności czy tym bardziej z ich doskonałych właściwości, a jedynie z tego, że była to najłatwiej dostępna technologia. Czasy się jednak zmieniły i rury metalowe znacznie straciły na popularności.

Ich właściwości nie mogą równać się właściwościom obecnie stosowanych materiałów. Podatność na uszkodzenia, mała wytrzymałość i trudność w montażu sprawiają, że dzisiaj korzystamy w dużej mierze z innych rozwiązań. Wybieramy przede wszystkim pomiędzy rurami z tworzywa sztucznego i rurami miedzianymi, które są tematem tego artykułu.

Rury miedziane – wady i zalety

Rury miedziane z jednej strony dobrze sprawdzają się w instalacjach wodnych, ponieważ są nie stanowi dla nich wyzwania ani zmienna temperatura, ani wysokie ciśnienie. Ponadto nie zbiera się w nich kamień, co wydłuża ich żywotność i gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Wyróżniamy kilka różnych rodzajów rur miedzianych: miękkie, półtwarde i twarde. Jak łatwo się domyślić, im twardsza rura, tym trudniej jest ją zginać i dopasowywać. Z drugiej strony, większa twardość oznacza również większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, które stanowią spore zagrożenie dla instalacji wodnych.

Istnieje jednak jeden poważny problem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli jesteśmy zainteresowani rurami miedzianymi. Tego typu rury nie radzą sobie najlepiej z wodą bardzo miękką i w takiej sytuacji musimy liczyć się z ryzykiem korozji. Ponadto są co prawda lżejsze niż rury stalowe, ale i tak ważą odczuwalnie więcej niż rury z tworzywa sztucznego.

Dlaczego warto zdecydować się na rury z tworzywa sztucznego?

Rury miedziane mają swoje zalety, natomiast rury z tworzywa sztucznego nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Wysokiej jakości rura preizolowana syncopex jest nie tylko lekka i wytrzymała, ale też całkowicie bezpieczna i wydajna. Jej giętkość pozwala na szybki i bezproblemowy montaż – nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie musimy się również obawiać, że zajdzie korozja, co, jak już wiemy, jest możliwe w przypadku rur miedzianych.

Jeśli zdecydujemy się zakupić ją od wiarygodnego producenta, co jest możliwe na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/, możemy liczyć na świetne właściwości termoizolacyjne i znaczną redukcję strat ciepła.

Należy bowiem pamiętać, że rury każdego producenta mogą różnić się parametrami i właściwościami, tak więc jedna rura z tworzywa sztucznego niekoniecznie musi być równie wydajna jak druga, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się podobna.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeśli zwrócimy się do odpowiedniego producenta, otrzymamy profesjonalne odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, a także wsparcie w doborze rodzaju i parametrów rur. Samodzielne podejmowanie decyzji dotyczących instalacji wodnych, kiedy nie jesteśmy w tym temacie ekspertami, może prowadzić do kosztownych błędów, tak więc zdecydowanie warto poprosić o pomoc specjalistów.

Planowanie zadań – ważna rzecz o której warto pamiętać

0
zadania

Planowanie zadań w pracy będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli wyznaczymy sobie ostateczny termin ich zrealizowania. Badania jasno pokazują, że znacznie sprawniej poradzimy sobie z ich realizacją. Wyznaczenie sobie tak zwanego deadline jest jednym z podstawowych elementów w skutecznej organizacji czasu pracy. Oczywiście, bywa stresujące, chociaż z drugiej strony gwarantuje na mobilizację do działania. Firmy oraz osoby używają metody SMART, wiedząc, że jednym z elementów jest terminowość celu. Musisz konkretnie podać, kiedy chcesz osiągnąć wyznaczony przez siebie cel.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/planowanie-zadan-jedna-rzecz-o-ktorej-musisz-pamietac/

Planowanie zadań – o czym pamiętać?

Tak jak mówią żołnierze, wszystko zmienia się po pierwszym wystrzale kropkę życie zmusza nas do weryfikacji planów oraz dat. Możesz mnie cierpliwie czekać na dostawę produktu ze sklepu, który chcesz za 3 dni uruchomić w internecie, a tymczasem transport utknął na granicy kraju. Pomimo tego, planowanie zadań oraz wyznaczanie konkretnych dat ich zakończenia przynosi spore korzyści. Badania naukowe potwierdzają naszą obserwacje.

Planowanie zadań w pracy

Maayan Katzir wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Tel Awiwie przyjrzeli się dokładnie dlaczego zakreślenie daty końcowej w kalendarzu przynosi korzyści. Przygotowali oni dla studentów liczne, niezbyt emocjonujące zadania do wykonania. Studentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich wiedziała jaki jest postęp wykonywania pracy, pozostali nie otrzymali takiej informacji zwrotnej. Co w takim przypadku się okazało? O dziwo uczestnicy, którzy byli świadomi tego, jak daleko posunęli się w ramach eksperymentu mieli znacznie wyższy poziom wydajności mierzony na zasadzie ich szybkości oraz dokładności wykonania zadania.

Efektywna praca studentów była bardzo widoczna szczególnie pod koniec eksperymentu. Robili oni również mniej przerw, chociaż nie zgłaszali mniejszego zmęczenia. Oznacza to, że wiedza o zbliżającym się końcu pracy pomaga nam w mobilizacji. Emily Reynolds ocenia: „Jeśli wiemy, że nużące zadanie jest już prawie ukończone, to wiemy również, że relaks jest w naszym zasięgu. Zaangażowanie w nasze zadanie i robienie mniej przerw oznacza że bardziej kuszące możliwości są bliżej”.

Naukowcy, którzy wykonali taki eksperyment dodają, iż wtedy, kiedy nie wiemy ile potrwa zadanie, to prawdopodobnie nie włożymy w nie całej swojej energii oraz aktywności. Będziemy w ten sposób oszczędzać siły. Odwrotnie zdarza się, w przypadku kiedy dokładnie ustalony jest termin zakończenia zadania, możemy maksymalnie zaangażować się wówczas bez obaw o to, że zabraknie nam sił.

W następnym razem, kiedy będziesz robić listę rzeczy do zrobienia, pamiętaj nie tylko obowiązkach, ale przy wpisaniu przy każdym zadaniu wyznaczonego terminu jego wykonania. W ten sposób możesz ułatwić sobie zakończenie istotnych zamierzeń.

Zobacz też: http://www.royalproperties.pl/nuda-w-pracy/

Budowa domu w systemie gospodarczym – czy to się opłaca? Teoria a praktyka…

0
Budowa domu systemem gospodarczym

Budowa domu jest niewątpliwie drogim przedsięwzięciem, ale jednak nie ma nic przyjemniejszego niż własne „cztery kąty”. Oczywiście najłatwiej jest zakupić dom, tzw. pod klucz, czyli taki, do którego możecie od razu się wprowadzić. Jednak są to zazwyczaj domy deweloperskie, których ceny są w wielu przypadkach windowane. Dlatego wiele osób decyduje się na budowę domu, ale wybierając system gospodarczy. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Budowa domu systemem gospodarczym – co warto wiedzieć?

Na samym początku warto wyjaśnić czym jest owy system gospodarczy. Otóż nie oznacza on wcale, że dany inwestor wszystkie prace wykonuje samodzielnie, lecz samodzielnie organizuje wszystkie prace. A więc kupuje materiały, załatwia formalności, czy zatrudnia fachowców. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, co niewątpliwie jest dużą zaletą takiego rozwiązania. Przykładem może być samodzielne kupowanie materiałów budowlanych. Wystarczy tylko poświęcić czas, by sprawdzić i porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Oczywiście jak to zwykle bywa „kij ma dwa końce”, czyli może się okazać, że kupując materiały budowlane wybierze się nie to, co trzeba i po prostu wyrzuci się pieniądze w błoto. Warto zauważyć, że firmy i fachowcy mają swoich sprawdzonych dostawców. Dlatego dla klienta mogą kupić materiały w korzystnej cenie. Wszystko zależy rzecz jasna, z jakiej firmy usługowej się korzysta.

Budowa domu systemem gospodarczym trwa dłużej

Budowa domu w systemie gospodarczym

Kupując dom, praktycznie z dnia na dzień można się wprowadzić. Z kolei budując go w systemie gospodarczym na przeprowadzkę trzeba sporo zaczekać. Oczywiście wszystko zależy od Waszych umiejętności zarządzania, ale i tego czy Wasi pracownicy wywiążą się z terminów. Budowa w systemie gospodarczym ma także zalety, gdyż szybkość prac możecie dostosować do swoich środków. Jednak to znacząco wydłuża budowę, która przez takie działanie może trwać nawet wiele lat. Jak wiadomo takiej budowy nie można pozostawić samej sobie, lecz trzeba dokładnie ją zabezpieczyć, co z kolei generuje dodatkowe środki. Swoją drogą nie można stanu surowego zamknąć bez wykonania dachu, gdyż zwyczajnie mogłoby dojść do zalania i przed dalszymi pracami trzeba by było osuszać budynek.

Liczą się narzędzia

Czasami oszczędzanie jest dobre, ale nie zawsze. Nie sprawdza się szczególnie w przypadku budowy domu, jeżeli chcemy wykonać prace samodzielnie, a nie mamy o tym zielonego pojęcia i wiedzę czerpiemy z Youtube. W takiej sytuacji możemy poczynić wiele złego, co spowoduje nie tylko przerwanie prac, ale i konieczność znalezienia fachowców, którzy poprawią źle wykonane przez nas prace. Bardzo ważne jest także dysponowanie odpowiednimi narzędziami i akcesoriami. Poza młotkami, miarkami czy packami, przyda się także klej epoksydowy, ale i elektronarzędzia, które są bardzo drogie. O ile mocny klej epoksydowy kupicie za kilka złotych, o tyle za dobre elektronarzędzia musicie zapłacić kilka tysięcy złotych.

Czy warto podjąć się budowy domu w systemie gospodarczym?

Budowa w systemie gospodarczym polecana jest szczególnie dla osób, którym nie zależy na szybkiej przeprowadzce i co ważne nie dysponują od razu całą kwotą przeznaczoną na budowę. Z kolei, jeżeli zależy Wam na czasie, to zdecydowanie lepiej zatrudnić specjalistów, którzy zorganizują całą pracę, a także pomogą w załatwieniu formalności. Oczywiście przypominamy, że należy podpisać umowę i wykonać dokładny kosztorys. Dzięki temu od razu będziecie wiedzieć, ile będziecie potrzebować gotówki czy na jaką kwotę będziecie chcieli wziąć kredyt hipoteczny. Musicie liczyć się także z tym, że firmy budowlane przed rozpoczęciem prac biorą zaliczkę i jest to całkiem normalny proceder. Z kolei podpisując umowę, musicie pamiętać, aby uwzględniony w niej był termin rozpoczęcia prac i termin ich zakończenia.

Jeżeli jednak zdecydujecie się na budowę domu systemem gospodarczym pamiętajcie, aby wszystko dokładnie rozplanować, dzięki temu unikniecie niespodzianek. Ponadto przypominamy, że przed rozpoczęciem prac musicie załatwić wszelkie formalności, a więc uzyskać choćby pozwolenie na budowę. Dodatkowo potrzebne będą Wam mapki geodezyjne, na które też czeka się przynajmniej kilka tygodni.

Kuchnia Twoich marzeń – jak ją urządzić?

0
Kuchnia Twoich marzeń - jak ją urządzić

W kuchni zazwyczaj dzieje się najwięcej, a nawet mawia się, że to właśnie tam zazwyczaj są najlepsze imprezy. Stąd też warto zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, ale również o sam wygląd i komfort. Jak tego dokonać, by nie zbankrutować? Zapraszamy do naszego miniporadnika na temat urządzania kuchni.

W kuchni najważniejsze są… meble!

Wchodząc do kuchni, pierwsze co rzuca się nam w oczy, są oczywiście meble, nad którymi znajduje się najczęściej blat roboczy. Meble kuchenne w ostatnim czasie dzielimy na te nowoczesne, z wysokim połyskiem i brakiem jakichkolwiek uchwytów, a także na te tradycyjne z drewnianymi, matowymi frontami ze żłobieniami. Nie nam to oceniać, które `z nich są lepsze, ponieważ jest to kwestia gustu. Te z połyskiem są trudniejsze w utrzymaniu gładkiej, czystej tafli, jednak tradycyjne z licznymi żłobienia również nie są najbardziej praktyczne. Mimo to w ostatnich latach zauważa się powrót do klasyki i wybierane są białe meble kuchenne w tradycyjnym wydaniu, z przeszkleniami i drewnianymi, naturalnymi blatami. Tego typu kuchnie są powrotem do przeszłości i kuchni naszych babć, gdzie piekło się chleb i wyrabiało ciasta.

Jak urządzać kuchnię?

Podczas urządzania kuchni w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę zakupy przez internet. Kupowanie i przeglądanie sklepów online oszczędza nie tylko nasze pieniądze, ale również czas. Nie musimy spędzać godzin na oglądanie aranżacji kuchennych w stacjonarnych sklepach meblowych. Możemy robić to w dowolnej chwili, podczas wieczornego relaksu. Lepiej jest także w ten sposób dzielić się swoimi inspiracjami z innymi – wystarczy wysłać im link do obserwowanej strony, by mogli nam doradzić najlepsze rozwiązania. Doradztwo jest także możliwe w sklepach online – zawsze do dyspozycji klientów każdy sklep posiada obsługę, która służy pomocą. Wtedy każdy element, taki jak np. wyspa kuchenna może być sprawnie omówiony z doświadczonym personelem sklepu za pomocą kontaktu telefonicznego lub mailowego. W internecie także możemy otrzymać wiele rabatów, skorzystać z programów lojalnościowych i promocji, a towar, tak samo, jak ze sklepu stacjonarnego jest bezpiecznie dostarczany.  

Dodatki, które muszą się w niej znaleźć

Kuchnia to nie tylko meble, które można już kupić, nie wychodząc z domu, ale także dodatki, które w niej powinny się znajdować. Pozostając w kuchni w tradycyjnym stylu, warto posiadać w niej wszelkiego rodzaju przyprawniki, jak w klasycznych kuchniach poprzedniej epoki. Bardzo ważne są również haczyki do zawieszenia kubków oraz ściereczek kuchennych. W ten trend wpisują się także kwiaty na dobrze oświetlonym parapecie w kuchni oraz kwiaty cięte w szklanych wazonach. ciekawym dodatkiem może być także taca w stylu decoupage, która doskonale będzie pasować w kuchni prowansalskiej. Niezastąpione będą także szklane pojemniki na makaron i kasze, a także doniczki ze świeżymi ziołami. By białej, klasycznej kuchni nadać odpowiedniego akcentu kolorystycznego, należy wybierać barwy pastelowe, takie jak mięta, błękit, jasny róż, czy też pastelowy żółty.

Podmurówka ogrodzenia rodzaje i funkcje

0
Podmurówka ogrodzenia rodzaje i funkcje

Będąc już na etapie planowania ogrodzenia, warto zastanowić się wcześniej, czy taka inwestycja wymaga wykonania podmurówki. Jeśli tak, należy starannie przemyśleć, jaki materiał wybrać, aby stanowiła ona solidny element posesji. 

Podmurówka jest dolną częścią ogrodzenia, czasem zagłębioną w gruncie lub opartą na nim. Podmurówka to szczególnie istotna część ogrodzeń panelowych, dla których tworzy stabilne oparcie. Z jakich materiałów wykonuje się podmurówki betonowe i jakie są ich rodzaje?

Czym jest podmurówka i jakie są jej funkcje?

Podmurówka jest solidną bazą ogrodzenia, dzięki której połączone jest ono z gruntem, na który przenosi swój ciężar. Rodzaj podmurówki, jak również jej rozmiary to kwestia indywidualna, muszą one zostać dostosowane do wymiarów i masy całego ogrodzenia. Podmurówka powinna współgrać z ogrodzeniem również pod względem estetycznym. Jest to kwestia, która często pojawia się obok praktyczności, ponieważ ogrodzenia np. w postaci drewnianych bądź betonowych płotów, umieszczone na  podmurówce prezentują się o wiele lepiej, szczególnie gdy są dopasowane do aranżacji posesji. Konstruktywna baza dla ogrodzenia to również ukłon w stronę właścicieli czworonożnych przyjaciół, jako zabezpieczenie przed ich ewentualną ucieczką bądź podkopem. Często podmurówka okazuje się świetnym rozwiązaniem w przypadku podłoża niejednorodnego (np. piasku). Ponieważ podmurówka idealnie izoluje ogrodzenie posesji od podłoża, zminimalizowane zostaje ryzyko niszczenia ogrodzenia, jak również zapobiegamy w ten sposób wrastaniu niechcianych roślin w ogrodzenie, bądź w terytorium ogrodu. 

podmurówka ogrodzenia

Jak dobrać podmurówkę? Lżejsza czy cięższa?

Podmurówka wykonywana jest najczęściej z prefabrykowanych elementów bądź  z mieszanki betonowej. Jest to rozwiązanie często spotykane przy wykonywaniu ogrodzeń z siatki metalowej, desek, gotowych paneli, metalowych prętów. Jeśli chodzi o ogrodzenia bardziej masywne i solidne np. kamienne, metalowe, murowane, betonowe rekomenduje się zastosowanie masywniejszej podmurówki, która oparta będzie na zagłębionym w gruncie fundamencie, zwykle może sięgać nawet do około 50-60 cm. Solidna podmurówka tego typu najczęściej powstaje z cegieł, kamieni, bloczków fundamentowych, bądź betonowej mieszanki.  Wymiary podmurówki, a także stopień zagłębienia w gruncie jest uzależniony od wagi ogrodzenia. Jeśli będzie ono z elementów ciężkich np. murowane, kute lub z masywnych desek, podmurówka powinna być ciężka i solidna, a grubość ma być zbliżona do rzeczywistej grubości muru. Nie możemy zapominać przy tym o hydroizolacji i fundamentowych ławach. Zdarza się także, że mamy do czynienia w niektórych rejonach z przemarzaniem gruntu, co w efekcie powoduje wysadziny, dlatego ławy fundamentowe muszą być rozlokowane niżej poziomu, w którym przemarza grunt, co jest wartością zróżnicowaną i zależną od regionu Polski (0,8 m- 1,4 m). Kiedy jednak nie występują tego typu ewentualności, podmurówkę dopasowujemy do ciężaru ogrodzenia. W przypadku lekkich ogrodzeń np. z siatki nie zachodzi potrzeba wykonywania podmurówki. Należy jednak pamiętać, aby utworzyć fundamentowe stopy pod słupki.

podmurówka pod drewniane ogrodzenie

Jakie są rodzaje podmurówek?

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów podmurówek, także tych gotowych do montażu, co z pewnością jest rozwiązaniem szybkim i bezproblemowym.

Lana

Jest to tradycyjna metoda tworzenia podmurówek. Odnajdzie się w przypadku zarówno lżejszych, jak i cięższych ogrodzeń. Niewątpliwym plusem takiego ogrodzenia jest jego trwałość. Dzięki możliwości dodania wzmocnień okazuje się faworytem jeśli chodzi o ciężkie ogrodzenia. Lana podmurówka zapewnia stabilność, jest wytrzymała mechanicznie i odporna na nasiąkanie. Do jej wykonania jednak potrzebujemy wielu narzędzi i sprzętów.

Systemowa

Najczęściej stosowana metoda przy podmurówkach pod lżejsze ogrodzenia. Jest to szybki sposób, gdyż pozwala łączyć z sobą gotowe elementy, co stanowczo przekłada się na czas realizacji, jak również na koszty. Systemowa podmurówka z prefabrykantów pozwala na utworzenie atrakcyjnego ogrodzenia, ze względu na mnogość wzorów i rozmiarów. Instalacja takiego ogrodzenia przeważnie odbywa się na zasadzie dopasowywania i łączenia poszczególnych odcinków.

Prefabrykanty betonowe

Jest to rodzaj podmurówki dedykowany ogrodzeniom panelowym. Wybierając jednak odpowiednią, warto wziąć pod uwagę oferty producentów systemów ogrodzeniowych.  W asortymencie są elementy w różnych wymiarach i modelach, tak aby dostosować je do paneli ogrodzeniowych, jakie nas interesują. Wysokość takiej podmurówki najczęściej sięga 20-30 cm, a całość przyozdobiona jest wzorem imitującym np. układ cegieł bądź kamieni, a dla uatrakcyjnienia możemy pomalować je również farbą w kolorze elewacji posesji.

Polistyrenowe prefabrykanty

Elementy z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – dzięki odporności na wilgoć stanowi świetne rozwiązanie jako element podmurówki. Oprócz tego jest odporny także na nacisk i wytrzymałość mechaniczną. XPS  to materiał przyjazny dla środowiska, lekki. Płyty z tego materiału możemy pokrywać dekoracyjnym tynkiem w kolorze elewacji.

podmurówka lana

Wykończenie ma znaczenie

Wykonaną podmurówkę możemy wykończyć na różne sposoby, jak również pozostawić ją w surowym stanie. Jeśli jednak chcemy, aby podmurówka prezentowała się jak najlepiej, warto pomyśleć o pokryciu jej tynkiem mineralnym, mozaikowym, klinkierowymi płytkami, kamieniem. Często spotykanym rozwiązaniem są klinkierowe kształtki ze spadkiem. Należy również wziąć pod uwagę podobne wykończenie słupów, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Każde rozwiązanie ma swoje zalety, w tym przypadku systemowa podmurówka stanowi rozwiązanie szybsze, tańsze i nie wymaga sporych nakładów pracy, lecz jest opcją o mniejszej trwałości niż podmurówka lana. Wykonanie podmurówki betonowej niesie za sobą użycie dużo większej liczby elementów, a także zaplanowanie fachowych działań, niejednokrotnie wymagających doświadczenia. Mimo tego lana podmurówka to inwestycja na długie lata i odporność na niekorzystne pogodowe warunki. Planując utworzenie podmurówki, należy jednak pamiętać o tym, że te z betonu są możliwe do wykonania w odpowiednich warunkach.

Ile za ułożenie kostki brukowej?

0
Ile za ułożenie kostki brukowej?

Wszystko zależy od rejonu, w którym dana kostka brukowa jest układana. Koszt ułożenia kostki brukowej w województwie podlaskim czy warmińsko- mazurskim, będzie inny niż koszt ułożenia takiej samej kostki w województwie mazowieckim czy małopolskim. Najbardziej przybliżona cena za metr układania kostki brukowej w 2020 może być zapisana na specjalnych stronach internetowych. Najbardziej popularna taka strona to oferteo.pl.

Profile LED aluminiowe czy PCV?

0
diody LED

Profile LED to produkty, które powstały na skutek rozwijających się trendów w oświetleniu, w którym coraz częściej decydujemy się na paski ledowe. Element ten bez wątpienia stanowi bardzo ważną funkcję przy projektowaniu zarówno prostych, jak i złożonych realizacji. Profil LED jest również niezbędny ze względu na podstawową funkcję odprowadzającą ciepło z taśm LED. Z uwagi na niebanalne wykończenie oraz szeroki wybór kolorów profile bardzo często stanowią funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów profili. Do najpopularniejszych należą profile aluminiowe i PCV. Które rozwiązanie wybrać? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Profile LED aluminiowe

Aluminium to materiał bardzo wytrzymały, nierdzewny i łatwy w obróbce, a przy tym doskonale współgra z nowoczesnymi technologiami, jak również z oświetleniem LED. Na rynku najczęściej możemy spotkać zarówno żarówki ledowe z aluminiowym radiatorem, jak i lampy zewnętrzne, wyposażone w obudowy z odlewu aluminium. Profile LED aluminiowe pełnią w takim przypadku funkcję radiatora, który w prawidłowy sposób odprowadza ciepło. Dzięki temu zostaje wydłużona żywotność taśm LED oraz nie występuje szybki spadek intensywności, jaką oddają diody. Profile aluminiowe LED to doskonała alternatywa podczas tworzenia oświetlenia LED bądź innych aranżacji świetlnych z wykorzystaniem taśm bądź modułów LED. Stosuje się je w kilku celach: jako wykończenie i nadanie estetyki instalacji oświetleniowej, do podwyższenia stopnia ochrony zamontowanych w nich taśm LED oraz do niezbędnego odprowadzenia temperatury wydzielanej przez taśmy. Odpowiednio zamontowane gwarantują komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

profil LED

Rodzaje profili aluminiowych

Najważniejszą kwestią w dziedzinie profili aluminiowych to materiał, z jakiego zostały wykonane. Profile LED oprócz funkcji estetycznej powinny przede wszystkim spełniać funkcję radiatora, gdzie ilość ciepła wydobywana z taśmy LED bądź modułów jest odpowiednio odprowadzane. Aby tak się stało, profil nie może być wykonany z tworzywa sztucznego, a metalu, np. aluminium. Obecnie profile aluminiowe są stosowane niemal w każdej aranżacji świetlnej. Służą nie tylko do dekorowania i kreowania wnętrz, ale również skutecznie zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i odporność na uszkodzenia.

Profile do taśm LED wykonane z aluminium posiadają kilka podstawowych wersji wykończenia:

  • wersja surowa aluminium – to profil, który wyróżnia przede wszystkim ekonomiczność. Jest ogólnodostępny, jednak przy jego zakupie należy pamiętać o wielu aspektach.  Listwa w surowej wersji aluminium, po nadaniu odpowiedniego kształtu oraz długości nie jest poddawany dalszej obróbce. Może on posiadać wiele drobnych zarysowań, ponieważ jego powierzchnia jest wrażliwa. Po upływie czasu staje się matowa i szara. Zastosowanie tego rozwiązania jest dedykowane wszystkim tym, którzy planują dalszą obróbkę produktu (malowanie lub anodowanie).
  • wersja anodowana aluminium – w tym przypadku aluminium zostaje bezpośrednio poddawane obróbce. Proces anodowania polega na wytwarzaniu tlenku na powierzchni metalu. Poddanie aluminium dalszej obróbce bez wątpienia wpływa na odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz przekłada się na wytrzymałość materiału. Dzięki anodowaniu na aluminium powstaje specjalna powłoka, która ma za zadanie uodpornić element na czynniki zewnętrzne, kwasy solne, a nawet promieniowanie UV. Takie działanie znacząco opóźnia starzenie aluminium, a co za tym idzie wydłuża czas użytkowania. Poza właściwościami ochronnymi, należy zaznaczyć, że powierzchnia nie posiada rys produkcyjnych, jest gładka i estetyczna.

Mocowanie aluminiowych profili LED

Kolejną ważną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie aluminiowych profili do taśm LED jest ich montaż. Jeszcze przed ostatecznym wyborem profili należy rozważyć, w jaki sposób wybrany przez nas element zostanie zamontowany – czy jego powierzchnia ma być widoczna, a może zlicowana z płaszczyzną montażową oraz czy zależy nam, by światło z zamontowanej taśmy LED padało bezpośrednio do płaszczyzny czy było usytuowane pod kątem.

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny sposób montażu profili aluminiowych do taśm LED to montaż nawierzchniowy na płaskiej powierzchni. Profile nawierzchniowe charakteryzują się przede wszystkim prostotą budowy, która w wielu przypadkach jest podstawą w aranżacjach wnętrz, a przy tym łatwo je zamontować. Mocowanie listwy może odbywać się zarówno za pomocą specjalnie dedykowanych uchwytów montażowych, a także kleju, taśmy dwustronnie klejącej czy zwykłych wkrętów. Montaż profili wpustowych polega na wpuszczeniu ich w powierzchnię montażową poprzez wycięcie otworu w płycie karton-gips, meblach, płytkach i wielu innych. Wykorzystując wpuszczane profile LED warto pamiętać, że podczas montażu wraz z zaślepkami należy zaadaptować je równocześnie. Dodatkowo zaślepki zwiększają długość profilu, co stanowi ważną kwestię w przypadku wykonania frezu. Z kolei profile LED kątowe to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących uzyskać efekt świecenia pod odpowiednim kątem, tak, by nie powodować efektu olśnienia.

linia świetlna Salon LED

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://www.salonled.pl/pl/4-profile-led.

Czym jest PCV?

PVC (polichlorek winylu) to jedno z najpopularniejszych na świecie tworzyw sztucznych, używanych głównie w budownictwie, ale również w innych dziedzinach przemysłu. Tworzywo to może pochwalić się wieloma atrakcyjnymi właściwościami, a do najważniejszych należy przede wszystkim niewielki koszt produkcji. Z tego powodu PCV jest najczęściej wybieranym materiałem, kiedy potrzebne jest tworzywo sztuczne o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Do podstawowych zalet polichlorku węgla zaliczamy doskonałą odporność na korozję, działanie czynników zewnętrznych, chemicznych i atmosferycznych, duże możliwości obróbki oraz zdolności izolacyjne. Warto zaznaczyć, że tworzywo to jest odporne również na działanie ognia. Można je dowolnie formować, barwić, przy czym może również pozostać przezroczyste.

Profile LED z PCV

Profile LED z polichlorku winylu to nowoczesne i doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu lub biura. Profile tego rodzaju stosuje się na płaskich powierzchniach, nawierzchniowo. Materiał, z jakiego są wykonane jest trudnopalny, odporny na zarysowania, a co więcej – ma bardzo dobre właściwości optyczne. Dodatkowo, wygląd listew PCV nadaje się do zastosowania w różnych częściach domu. Z powodzeniem może być wykorzystywany również w łazienkach, ponieważ plastik nie reaguje na wilgoć w pomieszczeniu. Ponadto, wygląd listew PCV nadaje pomieszczeniu nowoczesny, świeży wygląd.

Do montażu plastikowych profili LED z powodzeniem można użyć taśmy obustronnej lub wkrętów. Dzięki swojej konstrukcji profil doskonale przylega do każdego rodzaju powierzchni, ponieważ jest giętki i plastyczny. Ze względu na swoje wymiary, profil LED z tworzywa sztucznego stanowi podstawę do uzyskania maksymalnej ilości światła, przy minimalnej wielkości profilu. Wysoki współczynnik przepuszczania światła sprawia, że żarówki LED nie muszą być szczególnie mocne, co pozwala zaoszczędzić elektryczność. Doskonale nadaje się jako element podświetleń w meblarstwie oraz wykończeniach wnętrz. Profil LED z PCV sprawdzi się w przypadku, gdy taśmy LED nie będą o zbyt dużej mocy i raczej będą używane sporadycznie (nie w sposób ciągły – po kilka lub kilkanaście godzin dziennie).  Musimy się liczyć z tym, że po dłuższym czasie użytkowania listy zaczną żółknąć i konieczna będzie ich wymiana.

Profile LED PCV czy aluminiowe?

Profile LED można podzielić ze względu na ich cechy charakterystyczne. Standardowym podziałem profili jest wyróżnienie ich ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Do najpopularniejszych należą profile aluminiowe oraz plastikowe. Profile do taśm LED wykonane z plastiku to wybór tradycyjny oświetlenia, który najczęściej spotykany jest w przypadku dekoracji półek, kolumn i wielu innych elementów. Ten rodzaj profili jest o tyle ciekawy, że może zostać zainstalowany na zaokrąglonym materiale, a następnie zostać wygięty w kształt łuku bądź pozostać okrągły. Równie wielką popularnością cieszą się profile aluminiowe. Są one o wiele częściej spotykane, dlatego często uznaje się je za uniwersalny wybór taśm ledowych. Wśród nich profili LED możemy wymienić modele, które najlepiej sprawdzą się w różnych warunkach. Są to nawierzchniowe profile LED, wpuszczane we frazy oraz kątowe. Możemy je wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb i aranżacji wnętrz.

taśma LED

Podsumowanie

Profile led są jednym z najpopularniejszych produktów służących do dekoracji pomieszczeń oraz ochrony oświetlenia LED w postaci taśm. Od wielu lat służą Polakom jako urozmaicenie wyglądu i zagospodarowania wolnej przestrzeni. Każdy z rodzajów profili ledowych jest ceniony z powodu swoich zalet. Profil LED z plastiku doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny mebli, zaś profil aluminiowy rewelacyjnie sprawdzi się na nawierzchni ścian.

Dania z indyka – o czym warto pamiętać, aby zachowały smak i aromat?

0
Dania z indyka

Czasami indyk wychodzi suchy i bez smaku. Jak temu zapobiec? Najprostszym sposobem na przyrządzenie soczystego mięsa jest uduszenie go w aromatycznym sosie pieczeniowym. Ponadto filetów nie należy zbyt mocno rozbijać, ponieważ powoduje to wyciekanie soku, a w konsekwencji wysuszenie. Jak przygotować pyszne dania z indyka? O czym jeszcze warto pamiętać?

Piękny ogród – jak go urządzić?

0
ogród

Piękny ogród jest układaną do całości, czyli do pięknego domu. Wspaniale jest, kiedy możemy wyjść rano z kubkiem gorącej herbaty na taras i popatrzeć na nieziemski ogródek, który dzięki swoim barwom i zapachom od razu poprawia nam dzień.  Dodatkowo taki ogródek jest czymś, aby pochwalić się przed znajomymi czy rodziną, którzy będą podziewać waszą pracę i piękno ogrodu. W jaki sposób urządzić piękny ogród? Przekonajcie się sami!

Przeczytaj też: https://www.plotki.pl/jak-urzadzic-piekny-ogrod/

Meble ogrodowe 

Jeżeli chodzi o meble nie musimy od razu zakupować najdroższych kompletów ze sklepów ogrodniczych. Możemy wykazać się kreatywnością i takie meble wykonać sami przy użyciu euro palet lub ściętych pni drzew. Wszystko co będzie nam potrzebne to odrobina fachu w ręku i wyobraźni. Przekonasz się jak w prosty sposób wykonać meble, o których Ci się nawet nie śniło. Wybór mebli należy do nas.

Do czego przeznaczyć ziemię

Prace zimne są nie tylko związane ze zmianą ukształtowania powierzchni przez względy estetyczne czy funkcjonalne. Wykonuje się je również, a by ułatwić sobie prace np. poprzez założenie systemu nawadniającego, który możemy dodatkowo upiększyć wizualnie.

Nawierzchnia

Utwardzona nawierzchnie jest zdecydowanie niezbędna, ale musimy pamiętać, aby nie dominowała ona nad ziemią. Najlepsze jest rozplanowanie, w którym miejscu ma znajdować się np. auto, ścieżka od furtki do drzwi, czy też przejścia z tarasu do ważniejszych miejsc w ogródku. Zasada ,,im mniej, tym lepiej’’, zdecydowanie powinna pojawiać się w momencie, w którym pora jest na wybór materiałów. W ogrodzie dobrze jest postawić na większe krzewy, które będą sprawdzać się znakomicie.

Zamontuj oświetlenie

Oświetlenie odgrywa również znaczącą rolę w ogrodzie. Przede wszystkim zachęca ono do wieczornego relaksu na świeżym powietrzu. W ogrodzie powinniśmy umieścić na dużych słupkach, które możemy ustawić przy ścieżkach. Będzie to dawało naprawdę oszałamiający efekt, kiedy będzie się ściemniać. 

Zobacz też: https://www.ebonsai.pl/na-co-uwazac-podczas-wybierania-pupila/

Jakie zasłony do salonu wybrać?

0
zasłona

Salon to serce każdego domu. Powinno być to pomieszczenie nie tylko przytulne i funkcjonalne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Warto pamiętać, że to właśnie tutaj zapraszamy odwiedzających nas gości, a także spędzamy sporą ilość czasu z najbliższymi. Podczas planowania wystroju należy wziąć pod uwagę nawet najmniejsze detale, ponieważ to one decydują o charakterze wnętrza. Nie można również zapomnieć, jak ważną rolę odgrywają dodatki. Sporym atutem jest fakt, że można zmieniać je systematycznie.

ZOBACZ TEŻ