Obrazy drukowane na płótnie – niezwykłe inspiracje w dekoracji wnętrz

0
Obraz na płótnie

Wiele osób przystępujących do urządzania swoich czterech kątów poszukuje ciekawych i estetycznych sposobów wykończenia wnętrz. Szczególną funkcję pod tym względem pełnią ściany, których duże powierzchnie możemy pokryć nie tylko wybranym przez nas kolorem farby, lecz także udekorować poprzez zawieszenie na niej wybranych obiektów. Dostępnych możliwości nie brakuje – rynek produktów przeznaczonych do dekoracji ścian rozwija się bowiem w naszym kraju w narastającym tempie. 

Wśród najpopularniejszych obecnie i najchętniej stosowanych rozwiązań, wymienić należy między innymi fototapety, drewniane mapy, a także – obrazy drukowane na płótnie. Szczególnie te ostatnie cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Za ich atrakcyjnością przemawia kilka istotnych atutów, takich jak stosunkowo niska cena, wysoki poziom wykonania nadruku oraz możliwość swobodnego wyboru umieszczonej na nich grafiki. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób rozważających możliwość zakupu obrazu drukowanego na płótnie, którym chcieliby ozdobić swoje wnętrze.

Techniki wydruku obrazów

Dostępne na rynku obrazy drukowane na płótnie mogą różnić się ceną; niekiedy różnica jest dość duża i budzi wątpliwości – z czego może wynikać taka dysproporcja. Poszukując wyjaśnienia tej sytuacji, należy zauważyć na wstępie, że obrazy mogą być nanoszone na płótno za pomocą odmiennych technologii oraz z wykorzystaniem różnych dostępnych farb i substancji.

Wśród dostępnych technologii wydruku, wymienić należy kilka najczęściej stosowanych. Wiele osób decyduje się na wybór obrazu tworzonego metodą druku lateksowego. Substancja używana do jego wykonania jest tworzona na bazie wody, dzięki czemu tworzony obraz jest bezpieczny dla zdrowia. Nie wpływa negatywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jakość wydruku prezentuje wysoki poziom wykończenia nawet w najbardziej szczegółowych fragmentach.

Powszechnie uważa się, że najwyższą jakość wydruku prezentują obrazy, które zostały naniesione na płótno za pomocą druku pigmentowego. Używany do ich produkcji tusz to właściwie atrament na bazie wody, który pozwala uzyskać wyraziste i intensywne barwy oraz rozmaite kolorystyczne odcienie. Ten typ tuszu jest także bezpieczny dla środowiska oraz osób przebywających we wnętrzach – nie powoduje negatywnych reakcji uczuleniowych oraz nie uwalnia szkodliwych substancji.

Rzadziej stosowany jest druk solwentowy, który nie cieszy się obecnie dużą popularnością. Jakość wydruków solwentowych pozostawia wiele do życzenia, a ponadto – substancje używane do ich wykonania to rozpuszczalniki, niebezpieczne dla środowiska oraz potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Z tych powodów odradzamy zakup obrazu wykonanego metodą druku solwentowego.

Druk UV jest nieco bezpieczniejszy dla zdrowia, niż w przypadku druku solwentowego, a ponadto prezentuje wyższy poziom wykończenia. Tworzone w ten sposób obrazy prezentują żywe barwy oraz precyzyjnie wykończone szczegóły. Wraz z drukiem solwentowym, są to tanie rozwiązania, których jednak nie należy stosować w zamkniętych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach.

Obrazy na płótnie naciągane są zazwyczaj na ramy wykonane z drewnianych listew, o różnej grubości. Poszczególne szkielety drewniane mogą różnić się wielkością, ilością użytego do ich wykonania materiału, grubością poszczególnych listew, a także wytrzymałością. Największą popularnością cieszą się tak zwane blejtramy, które często wykonane są ze standardowego, jasnego drewna sosny. Ten typ drewna gwarantuje, że blejtrama będzie wytrzymała i odporna na potencjalne uszkodzenia. Rzadziej spotykamy blejtramy wykonane z innego rodzaju drewna – na przykład świerkowego – które jest jednak mniej wytrzymałe. Oceniając jakość danej blejtramy, warto zwrócić uwagę na jej grubość, która nie powinna być mniejsza niż 2 cm. W przypadku cieńszych blejtram mogą one łatwo ulegać odkształceniom lub złamaniom.

Sako – mebel jedyny w swoim rodzaju

0
sako

Pierwsze modele tego szczególnego mebla powstały w latach 70. ubiegłego wieku we Włoszech – od tego czasu siedziska, fotele czy też po prostu worki (z włoskiego sacco) ewoluowały i zdobywały sobie kolejne rzesze sympatyków wśród pasjonatów niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych. Sako mogą się świetnie prezentować w różnych miejscach – zarówno w domach, jak i np. w przedszkolach, ale odnajdą się też w przestrzeni biurowej. 

Relaks w najlepszym stylu

Niezależnie od wybranego modelu sako, mebel ten posiada jedną zupełnie wyjątkową cechę – jego struktura zapewnia idealne ułożenie dla ciała. Worek wypełniony granulatem styropianowym w osłonie wysokiej jakości materiałów obiciowych (takich np. jak ekoskóra, poliester czy plusz) pozwala na optymalny relaks. 

Sako jest doskonałym pomysłem na spokojny wypoczynek, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Gdy tylko wypróbujemy możliwości tego szczególnego fotela, będziemy marzyli o każdej wolnej chwili w nim spędzonej – z ulubioną książką, z muzyką albo podczas oglądania transmisji sportowej. Sako sprzyja każdej formie wypoczynku.

To idealne miejsce także dla kobiet w ciąży – mogą się świetnie zrelaksować, układając w ulubionej pozycji – sako podąża za naszym ułożeniem, dlatego jest polecane wszystkim osobom, które odczuwają dyskomfort w obrębie kręgosłupa. Sprawdzi się również doskonale jako fotel do karmienia. Na tym jego możliwości się nie kończą – może być też atrakcją dla dzieci.

Modele wyprodukowane z myślą o najmłodszych użytkownikach są utrzymane w dziecięcym stylu – a więc wykonane z miękkich materiałów, które zapraszają do odpoczynku, np. podczas czytania baśni czy malowania, rysowania albo oglądania bajki w TV. Styl ten to również kolory obicia – jasne, pastelowe albo wyraziste, we wzory nawiązujące do popularnych bajek, gier komputerowych, dyscyplin sportu itp. 

Doskonały pomysł na prezent

Różne motywy kreatywne, które stają się inspiracją do tworzenia kolejnych kolekcji i modeli sako, powodują, że meble te stale zyskują na popularności. Wobec wielu z nich trudno przejść obojętnie – kolorowy fotel-worek znajdujący się w niewielkim pokoju, ale również w salonie, czy też w innym miejscu – np. strefie relaksu w biurowcu.

Większość z nas nie może się oprzeć pokusie natychmiastowego wypróbowania możliwości sako. Już na pierwszy rzut oka ten wyjątkowy mebel stwarza wrażenie ponadstandardowego komfortu. Jeśli spróbujemy wrażenia skonfrontować z rzeczywistością, na pewno prędzej czy później będziemy chcieli, aby sako zagościło i w naszym domu czy firmie.

W związku ze swoją uniwersalnością sako stało się w ostatnich latach jednym z ciekawszych pomysłów na prezent. Wiele osób nabywa ten przedmiot właśnie w tym celu. Odpowiednio dobrany do gustu i stylu osoby obdarowywanej na pewno zostanie przyjęty z niekłamaną radością.

Sako jest nie tylko wygodne, niebanalne i atrakcyjne wizualnie, ale również łatwe do utrzymania w czystości. Niektóre modele z powodzeniem można umiejscowić w ogrodzie czy na tarasie – są one wykonane z materiałów wodoodpornych, a więc nie zaszkodzi im nawet nagła zmiana pogody. Można je szybko wyczyścić, nie stracą natomiast nic ze swojego kształtu. Z tych też powodów sako sprawdzają się jako meble dla dzieci. 

Worki typu sako można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, co jest ich kolejnym atutem, szczególnie dla tych osób, które lubią zmiany w swoim otoczeniu. Wystarczy np. wnieść kolorowe sako do pokoju urządzonego w minimalistycznym stylu i utrzymanego w chłodnych kolorach, aby przestrzeń nabrała zupełnie innego klimatu.

Tanie i stylowe prezenty na każdą okazję

0
Tanie i stylowe prezenty na każdą okazję

Nie zawsze nasz budżet na prezent jest ogromny. Wybierając się na imieniny, urodziny, czy np. parapetówkę można jednak wybrać takie rzeczy, które będą stylowe, a jednocześnie niedrogie. Kluczowe znaczenie ma tu oczywiście znajomość czyichś upodobań, gdyż wtedy znacznie łatwiej wybrać taki prezent. Niemniej jednak istnieją również takie, które są uniwersalne, a do nich zaliczają się z pewnością ramki na zdjęcia. Dlaczego to dobry pomysł i co jeszcze warto wybrać?

Zastosowanie opryskiwaczy spalinowych

0
Opryskiwacze spalinowe

Jednym z narzędzi, będących na wyposażeniu każdego ogrodu jest opryskiwacz. Służy on do rozprowadzania oprysków, nawozów czy preparatów przeciwko szkodnikom. Należy jednak pamiętać, że najczęściej stanowi on całkiem pokaźny wydatek.

Najbardziej popularnym rodzajem opryskiwaczy są opryskiwacze spalinowe. Do swojej pracy potrzebują silnika i paliwa. Jego praca jest całkowicie zautomatyzowana. Wyróżnia go szybkość i wygoda pracy. Często można zobaczyć opryskiwacze ręczne. Ich praca polega na tłoczeniu cieczy poprzez ręczne pompowanie. Praca z opryskiwaczem elektrycznym jest równie szybka co z opryskiwaczem spalinowym, natomiast koszty jego eksploatacji są zdecydowanie wyższe. Wymagają one podpięcia do źródła prądu.

Zastosowanie

Opryskiwacze spalinowe cechuje duża wygoda pracy i łatwość przenoszenia, dlatego najczęściej kupują go posiadacze dużych ogrodów i sadów. Dzięki nim rozprowadza się płynny nawóz, stosuje się je także do rozprowadzania środków ochrony roślin. Te rodzaje opryskiwaczy nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. Ich gabaryty powodują fakt, że wygodnie używa się ich na dużych powierzchniach. Ich zbiorniki potrafią zmieścić do kilkudziesięciu litrów płynu.

Rodzaje

Opryskiwacze spalinowe występują w rozmaitych wersjach:

  • jako osobne narzędzie – jest to większe urządzenie, wyposażone w specjalną dyszę. Opryskiwacz stawia się na ziemi i wtedy ten opryskuje ziemię dookoła niego,
  • opryskiwacz spalinowy turbinowy – wyposażony w turbinę, za pomocą której przeprowadza oprysk wokół niego. Ten rodzaj narzędzia sprawdza się w sadach, ponieważ umożliwia rozprowadzanie cieczy na całych drzewkach, czego nie oferują standardowe opryskiwacze,
  • zamgławice z rozpylaczami – szczególnie często spotykane w szklarniach, używane do rozpylania pestycydów i nawozów. Po oprysku, drobna mgła utrzymuje się przez pewien czas, skutecznie przedostając się do trudnodostępnych szczelin,
  • opryskiwacze plecakowe – najwygodniejszy rodzaj opryskiwacza wyposażony w szelki, dzięki któremu można przemieszczać się podczas wykonywania oprysku.

Należy pamiętać, że bardzo obciąża plecy osoby, która wykonuje na nim pracę. Im mniejsza waga opryskiwacza, tym mniejsza ilość płynu mogącego zmieścić się do zbiornika. Przez to jest się zmuszonym do częstego przerywania pracy i uzupełniania cieczy. Taki opryskiwacz jest wyposażony w kilka dysz lub lanc. Zaleca się, by nie dokonywać oprysków różnymi środkami tą samą dyszą lub lancą. Zwykle dysze cechują się precyzją rozpylania a lance mają większy zasięg.

Kubek z zaparzaczem – jaki wybrać?

0
Kubek z zaparzaczem - jaki wybrać?

Mimo zbliżających się gorących dni nie ma lepszego napoju niż świeżo zaparzona herbata i relaks z kubkiem w ręku w spokojny wieczór. Decydując się na kubek z zaparzaczem warto znać techniki parzenia herbat i zaznajomić się z ofertą kubków oraz sprawdzić asortyment sklepowy, by dokonać najlepszego wyboru. Jakie produkty są warte uwagi i jak prawidłowo zaparzać herbatę, by cieszyć się jej smakiem?

Rodzaje kubków z zaparzaczem

W sklepach znajdziesz różne kubki, które możesz dopasować do swoich potrzeb, a wśród nich występują opcje z wkładem, ruchomym dnem lub opcja z osobnym zaparzaczem. Pierwszy rodzaj kubka jest standardową wersją kubka, jednak w środku znajduje się zdejmowana nakładka z otworami o średnicy większej niż kubek, by nie opadła na dno. Do środa wsypuje się herbatę i jej ilością regulujesz moc naparu. Kubek z ruchomym dnem pozwala na skompresowanie liści na dnie naczynia. Możliwe jest to dzięki ruchomemu elementowi na rurce, którym można poruszać, jednak liście cały czas pozostają w naczyniu, co oznacza, że ich długie pozostawienie zdecydowanie wzmocni siłę zaparzenia. Najbardziej popularnym wyborem jest opcja z osobnym zaparzaczem, najczęściej metalowym. Wystarczy, że wsypiemy odpowiednią ilość suszu do pojemniczka, wsadzimy go do wrzątku i odczekamy kilka minut. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest to, że zaparzacza można używać nie tylko do kubka, z którym go zakupiliśmy, więc można go używać i przy innych naczyniach. Wyżej opisane kubki możesz znaleźć np. w sklepie z porcelaną https://homeandpassion.pl/kubki-porcelanowe/kubki-z-zaparzaczem

Z czego powinien być wykonany?

To zależy czego oczekuje się od kubka. Jeśli lubisz świeżo zaparzoną herbatę podczas podróży to warto zastanowić się nad metalowym kubkiem termicznym, który spowolni proces stygnięcia i na dłużej zachowasz ciepło ulubionego napoju. Najczęściej spotykane są jednak porcelanowe kubki z zaparzaczem, które także są najbardziej efektowne, jeśli chodzi o ich wygląd. Nie będzie to najbardziej solidny kubek pod kątem odporności na upadki, jednak bogactwo wzorów i kolorów zdecydowanie to rekompensuje. W różnych sklepach znajdują się różne kubki wykonane odrębnymi technikami, co powoduje, że niektóre z nich będą droższe ze względu na np. ręczne malunki, które dyskwalifikują mycie ich w zmywarce, zaś kolejne będą tańsze, ponieważ wzory wykonane na nich były fabrycznie. Różnorodność dotyczy również pojemności danego kubka. Znajdziesz wśród nich standardowe wielkości w granicach 300-350 ml oraz te mniejsze, nawet 150 ml. Każdy znajdzie coś dla siebie! A jeśli poszukujesz prezentu, to kubek z zaparzaczem wydaje się być również ciekawą propozycją, zwłaszcza w oryginalnym opakowaniu.

Wybierając kubek z zaparzaczem przede wszystkim należy kierować się własnymi preferencjami. Ceny kubków są bardzo przystępne i jakikolwiek z nich znajdziesz nawet za 20 zł, w miarę skomplikowania techniki produkcji, pojemności i materiału wykonania, ceny te będą wzrastać. Przejrzyj oferty sklepów, które oferują kubki z zaparzaczami i sam zdecyduj, który jest dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Środki profesjonalne do sprzątania

0
Środki profesjonalne do sprzątania

Żeby przestrzeń dawała dobry efekt wizualny zarówno dla nas samych, jak i dla osób ją odwiedzających, ważne jest, aby zadbać o czystość. Kurze i brudy są częstą zmorą, dlatego trzeba regularnie troszczyć się o swoją powierzchnię, czy o atrakcyjne i funkcjonalne meble. W tej sytuacji szczególnie przysłużą się nam środki czystości. Warto zwrócić uwagę, które z nich odznaczają się najwyższą jakością i gwarantują połysk, a także wzmacniają długotrwałość mebli bez względu na materiał, z którego są wykonane. Wśród popularnych produktów są m.in. dozowniki Katrin.

Bogata oferta środków czyszczących pozwala klientowi dokładnie rozejrzeć się za tymi optymalnymi do jego posiadłości. Plastikowe pojemniki na papierowe ręczniki nie wymagają dotyku i zwykle wahają się w przedziale cenowym od 300 do 500 złotych.

Bezdotykowy pojemnik na ręczniki papierowe od firmy Katrin spełni wymagania osób oczekujących estetyki w swoim miejscu. Również pojemniki na papier toaletowy są nieodłącznym elementem wspomagającym zachowanie higieny w łazience. Zwłaszcza te ze stali szlachetnej lub ze stali białej wyglądają okazale.

Wspomniany wcześniej producent dozowników Katrin, którego produkty są dostępne m.in. tutaj: https://krainablasku.eu/pol_m_Katrin_Dozowniki-Katrin-966.html jest producentem oferującym ciekawe akcesoria dobrej jakości w tym zakresie. Takim jest np. pojemnik na papier toaletowy Gigant z wytrzymałego plastiku ABS.

Następnie warto zadbać o sam papier toaletowy. Tutaj istotny będzie nie tylko jego wygląd, ale także miękkość, czy chłonność, co zapewni użytkownikowi maksymalne poczucie komfortu. Do eleganckich toalet pasować będzie papier w samodzielnych listkach. Dla tych, którzy preferują papier w rolkach również jest przygotowana optymalna oferta od tego samo producenta.

Gwarancję higieny daje też mydło. Żeby móc z niego swobodnie korzystać, wystarczy dostosować dozownik o eleganckim i nowoczesnym designie, który będzie łatwy do zamontowania. W zależności od preferencji należy rozważyć, czy wybierzemy mydło w płynie, czy też w pianie. Wśród dozowników do mydła w piance popularnością cieszy się produkty z trwałego plastiku idealny do mniejszych toalet. Jeśli chodzi o mydło w płynie, to warto zastanowić się nad produktem, który będzie wykonany z dbałością o ekologię.

Chemia czyszcząca

Jednak niezwykłe funkcje spełniane są przez profesjonalną chemię do czyszczenia. Przy wyborze określonych środków warto przeanalizować dokładnie oferty sklepów, w których dostępne są dane produkty. Dzięki niej podłogi, meble, czy okna stworzone z różnych materiałów – od stalowych po plastikowe mogą zostać pozbawione wszelkich zabrudzeń.

Klienci mają bardzo szeroki wybór asortymentu z tej dziedziny. Jednym z najpopularniejszych środków czyszczących jest mleczko czyszczące czy soda oczysczona, które stały się nieodłącznym pomocnikiem w wielu gospodarstwach domowych.

Przy jego użyciu można wyczyścić odpływy kanalizacyjne w łazienkach, czy w kuchniach. Ponadto, pozwala odzyskać przestrzeni świeżość, gdyż przyczynia się do usunięcia nieprzyjemnych zapachów. Można go obecnie nabyć za niecałe 10 złotych, czy nawet taniej.

Innym niezwykle skutecznym środkiem są te usuwające odór. Poza nieprzyjemnymi zapachami potrafią usunąć także farby drukarskie oraz usunąć oleje, tłuszcze, woski, czy białka. Można je stosować w oczyszczalniach ścieków, wysypiskach, czy różnego rodzaju składowiskach śmieci. Taka uniwersalność produktu z pewnością przyciągnie niejednego klienta ceniącego sobie skuteczność w działaniu.

Projektujemy przestrzeń ogrodową – jak stworzyć ciekawą aranżację?

0
Projektujemy przestrzeń ogrodową

Ogród składa się z wielu elementów, które razem powinny tworzyć spójną i estetyczną całość. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zieleń – każdy doświadczony ogrodnik wie, że równie ważne są tu dodatkowe dekoracje, figurki czy płoty ogrodowe. W procesie projektowania przestrzeni posesji, nie można pominąć żadnego z jej aspektów, który mógłby okazać się istotny względem reszty. Niektóre sprzęty spełniają nie tylko funkcję typowo ozdobną, ale mają także praktyczne zastosowanie, przez co nie może ich zabraknąć nawet po całkowitej zmianie projektu ogrodu. Wyznaczanie ścieżek na działce lub podział poszczególnych grządek to zaledwie kilka przykładów zastosowań płotków ogrodowych.

Jakie lampy do salonu wybrać?

0
Jakie lampy do salonu wybrać?

Pokój dzienny to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu – przestrzeń nieustannie tętniąca życiem jest miejscem, w którym spędzasz czas wspólnie z rodziną, przyjmujesz gości lub po prostu relaksujesz się po dniu spędzonym w pracy. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko podniesie komfort użytkowania czterech kątów, ale także stworzy w nich przytulny, przyjemny klimat. Podpowiadamy, jakie lampy do salonu wybrać!

Jaki rodzaj lampy pasuje do pokoju dziennego?

Najpopularniejsze lampy do salonu to oczywiście modele instalowane na suficie – zarówno wiszące, jak i cieszące się coraz większym zainteresowaniem plafony. To właśnie one sprawdzają się rewelacyjnie w roli centralnego oświetlenia w pomieszczeniu, rozświetlając cztery kąty po zapadnięciu zmroku. Warto jednak dopełnić ich działanie innymi modelami. 

Doskonałym pomysłem jest zakup lamp stojących, które można postawić przy regale, w pobliżu telewizora lub obok kanapy, aby zagwarantować sobie przyjemne dla oka oraz komfortowe warunki do odpoczynku czy czytania książki wieczorami. Podobny efekt uzyskasz, wybierając oprawy stołowe. Oryginalnym sposobem na rozświetlenie wnętrza są również kinkiety – lampy ścienne, których design doskonale komponuje się z wyglądem oświetlenia sufitowego, pozwalając na stworzenie funkcjonalnej i spójnej przestrzeni.

Kilka wskazówek od specjalistów z branży

Specjaliści z branży oświetlenia mają kilka sprawdzonych trików, dzięki którym znalezienie idealnej lampy dopasowanej do aranżacji salonu nie sprawi Ci najmniejszego problemu. 

Czy wiesz, że łatwym sposobem na optyczne podwyższenie sufitu w przestrzeni jest wybór oprawy o źródle światła skierowanym ku górze? Odwrotny efekt osiągniesz, instalując w pokoju modele świecące w dół. Z kolei do zwiększenia metrażu przestrzeni idealnie nadaje się oświetlenie umieszczone tuż przy lustrze. Jesteś właścicielem wąskiego lub długiego salonu? Na to również jest sposób! Wystarczy, że zdecydujesz się na instalację kinkietów na dłuższej ścianie – w ten sposób przestrzeń będzie wydawać się szersza.

Postaw na energooszczędność

Wybierając oświetlenie wewnętrzne do salonu, znakomitym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą lamp LED. Nowoczesna technologia produkcji sprawiła, że tego typu źródła światła w ostatnich latach zyskały miliony zwolenników na całym świecie. W czym tkwi sekret ich popularności? Oczywiście w energooszczędności! 

Szacuje się, że instalacja oprawy LED pozwala na obniżenie zużycia energii elektrycznej nawet o 90% w stosunku do tradycyjnych modeli przy zachowaniu niezmiennej mocy światła. Na tym jednak zalety nowoczesnego oświetlenia się nie kończą – równie istotna jest oszczędność pieniędzy gwarantowana przez długi czas pracy diod elektroluminescencyjnych. Lampy świecą nieprzerwanie przez od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin, osiągając maksymalną moc w ciągu kilku mikrosekund. I to bez nagrzewania oraz zawartości szkodliwych dla środowiska substancji, np. rtęci. Dzięki temu żarówki LED są również ekologiczne.

W nowoczesnym domu

0
W nowoczesnym domu

Jednym z najnowocześniejszych trendów, jeżeli chodzi o urządzanie swojego domu czy mieszkania, jest zautomatyzowanie niektórych jego aspektów. To nie tylko bardzo sprytny sposób na ułatwienie sobie życia, ale również może służyć jako nietuzinkowe hobby. Trzeba sobie jednak tutaj postawić pytanie, czy automatyka domowa jest w ogóle warta zachodu? Przecież bardzo często bywa tak, że nowe technologie są na początku mocno ograniczone i warto się nimi zainteresować dopiero po pewnym czasie, kiedy już nabiorą kolorów i okrzepną. Z automatyką domowa jednak tak nie jest, a tematyce tej poświęciło swoją działalność wiele firm – między innymi polski BleBox. Ogrom ilości podzespołów, systemów i modułów jest tak wielki, a możliwości, które nam one dają tak szerokie, że na początku bardzo często trudno jest się nawet zdecydować, od czego zacząć, w którym kierunku pójść i co na pierwszych etapach automatyzacji będzie najbardziej istotne.

W niniejszym tekście postaramy się rzucić nieco światła na ten temat. Podczas stopniowego automatyzowania mieszkania potrzebny jest jakiś plan i być może poniższe akapity pomogą go sformułować.

Kwestie budżetowe

Najważniejszymi elementami każdego planu są jego cele oraz budżet dostępny do jego realizacji. Automatyzację mieszkania zaczyna się zazwyczaj od oświetlenia. Tutaj świetną pomocą jest wspomniany wcześniej BleBox i jego moduły oraz sterowniki LED, dzięki którym możemy z powodzeniem zarządzać uzupełniającym oświetleniem (a docelowo również i głównym).

Oczywiście, manipulacja domowym oświetleniem to tylko jedna z wielu możliwości, jakie daje nam automatyka. Moduły inteligentnego mieszkania mogą posłużyć nam do zautomatyzowania działania okien i żaluzji, dzięki czemu będzie można zmieniać ich układ za pomocą telefonu czy pilota. Inne moduły pomogą zwiększyć bezpieczeństwo gniazdka domowego, czy to za pomocą dodatkowych alarmów czy też dzięki symulowaniu ludzkiej obecności w pustym mieszkaniu. Kolejnym celem, jaki często realizowany jest za pomocą automatyzacji gospodarstwa domowego jest szeroko pojęta ergonomia, czyli chęć obcięcia kosztów jego prowadzenia. Widać więc wyraźnie, że możliwości jest bardzo dużo – dlatego warto mieć skonkretyzowany plan.

Kolejność pomieszczeń

Następną kwestią, którą koniecznie trzeba przemyśleć jest to, w którym pomieszczeniu zostanie umieszczony nasz pierwszy moduł BleBox. Wiele z komponentów systemów inteligentnego domu jest na tyle wszechstronnego zastosowania, że można używać ich do różnych celów w różnych pokojach, jednak nie wszystkie są takie. Niektóre są na tyle wyspecjalizowane, że ciężko będzie użyć ich w innym miejscu, dlatego dobry plan i opracowanie kolejności automatyzacji mieszkania znacznie ułatwiają cały ten proces.

Toaleta razem czy osobno?

0
Toaleta razem czy osobno?

Czasem rozpoczynając projektowanie domu zastanawiamy się nad tym, czy toaleta powinna znajdować się w łazience, czy jednak w osobnym pomieszczeniu. Jest wiele za i przeciw w obu wariantach, więc zanim decyzja ta zostanie podjęta, warto wiedzieć na czym najbardziej nam zależy – na wygodzie, czy praktyczności? A może na zachowaniu szczególnej higieny? 

Toaleta w osobnym pomieszczeniu

W wielu blokach budowanych w ubiegłym wieku toalety najczęściej lokowano w osobnych pomieszczeniach, ze względów higienicznych. W takim przypadku toaleta staje się niezwykle intymną przestrzenią, a w tym samym czasie inny z domowników swobodnie może skorzystać z łazienki. 

Przy okazji jest to sposób na zastosowanie dwóch zupełnie różnych stylów łazienkowych – toaleta może znacznie różnić się o łazienki, więc będzie stanowić to swego rodzaju urozmaicenie w mieszkaniu. Toaletę osobną można także zaprojektować w bardziej sterylny sposób – z kaflami wielkopłytkowymi, bez fug i zbędnych zakamarków, a także np. wybierając miski WC bezkołnierzowe, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie posiadają trudnego do czyszczenia kołnierza.       

Toaleta w łazience 

Jednak jeśli nie mamy wyjścia i ogranicza nas metraż mieszkania, jesteśmy zmuszeni zaprojektować łazienkę razem z toaletą. I nie jest to absolutnie negatywne rozwiązanie – choć trochę mniej higieniczne, to oszczędzające nasz czas i pieniądze. Nie musimy więc projektować dwóch osobnych wnętrz, z dwoma rodzajami płytek lub drzwi. Względy estetyczne i higieniczne toalety możemy zachować oddzielając WC od reszty łazienki np. małą ścianką. 

Jeśli i na to nie mamy miejsca, warto wybrać zatem najbardziej popularne rozwiązanie, czyli stelaże podtynkowe, zamiast wolnostojącej toalety. Dzięki temu, że miska będzie “wisieć” nad podłogą, będzie można dokładnie umyć jej okolice, a także powierzchnię pod nią. Stelaże są niezwykle bezpieczne i nieskomplikowane w montażu Wygląda to także niezwykle stylowo – wszystkie miski można dobrać indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem stylu pomieszczenia. 

A może jedno i drugie?

W domkach jednorodzinnych o dużym metrażu bardzo często stosuje się te oba rozwiązania, dla wygody domowników oraz przyjezdnych gości. W tym przypadku można zaoszczędzić sporo czasu, gdy wszyscy rano muszą przygotować się na tę samą godzinę. Tutaj projektując dwa, a czasem nawet trzy pomieszczenia – przykładowo, łazienka na każdym piętrze i osobna toaleta – nie trzeba od razu wydawać fortuny. 

Bardzo dobrym sposobem na ekonomiczne zaopatrzenie tych pomieszczeń są zakupy online – przykładowo w sklepie elazienki.pl, gdzie atrakcyjne ceny, niższe nawet o kilkaset złotych od tych rynkowych, a także wyprzedaże, promocje i programy lojalnościowe są na porządku dziennym. To właśnie dzięki nim można pozwolić sobie na więcej – nie tylko jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne, ale także jakość kupowanych materiałów. To szczególnie ważne, gdy wiemy, że budujemy się na lata.

ZOBACZ TEŻ